წარმოდგენილი დოკუმენტი შეიცავს აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებულ ფაქტებს და შეფასებებს. აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი და აქტივისტი აფგან მუხთარლი, რომელიც აზერბაიჯანიდან დევნილობის გამო ცხოვრობდა საქართველოში, 2017 წლის 29 მაისს საქართველოში სავარაუდოდ გაიტაცეს და ძალის გამოყენებით გადაიყვანეს აზერბაიჯანში, სადაც ის ციხეში აღმოჩნდა. 2018 წლის 12 იანვარს, აზერბაიჯანში, ბელაქანის რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლის 6 წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა. მას ბრალად ედება პოლიციელებისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის უკანონო გადაკვეთა და საზღვარზე 10 000 ევროს კონტრაბანდულად გადატანა. 2018 წლის 24 აპრილს, აზერბაიჯანის შაქის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება და აფგან მუხთარლი პატიმრობაში დატოვა. დაცვის მხარის განცხადებით, მუხთარლის წინააღმდეგ ბრალი გაყალბებულია; ამას გარდა, სასამართლო პროცესები ტარდებოდა სამართლიანი სასამართლოს პრინციპების დარღვევით, მხარეთა თანასწორობისა და შეჯიბრებითობის პრინციპების უგულვებელყოფით.
2017 წელს აზერბაიჯანელი ჟურნალისტებისა და აქტივისტების დევნის ახალმა ინტენსიურმა ტალღამ მოიცვა აზერბაიჯანი. ამ ტალღას მოჰყვა აზერბაიჯანში დაპატიმრებები და საქართველოდან ჟურნალისტის გატაცებაც კი. „განახლებული“ რეპრესიების შემდეგ, „სასამართლოებმა სულ მცირე 25 ჟურნალისტისა და პოლიტიკური და ახალგაზრდა აქტივისტის საქმე განიხილეს და გრძელვადიანი პატიმრობები მიუსაჯეს პოლიტიკურად მოტივირებული არასამართლიანი სასამართლოს პირობებში. სისხლის სამართლის საქმეებზე მიმდინარე გამოძიებების ფარგლებში კვლავ რჩება ათობით აქტივისტი, რომლებსაც ემუქრებათ ზეწოლა, ეკრძალებათ ქვეყნის დატოვება ან უკვე მოახერხეს ქვეყნიდან გაქცევა.“2 2017 წლის 7 მარტს, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სხდომაზე, „აზერბაიჯანელმა უფლებამდაცველებმა წარმოადგინეს ანგარიში ქვეყანაში არსებული საგანგაშო მდგომარეობის და საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან რეაგირების აუცილებლობის შესახებ.“
აღნიშნული დოკუმენტი წარმოადგენს ფაქტებს თბილისში აფგანის გაუჩინარების და სავარაუდო გატაცების შესახებ, და ახდენს საქართველოს საგამოძიებო უწყებების მიერ წარმოებული სისხლის სამართლის გამოძიების ანალიზს, ასევე აზერბაიჯანის სასამართლოში მიმდინარე სასამართლო პროცესების და ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში სამართალწარმოების შეფასებას. ანგარიშის მთავარი მიგნებები ეხება საქართველოში მიმდინარე გამოძიების არაეფექტურობას, კერძოდ საგამოძიებო უწყებების ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის პრობლემას; საქმის შესახებ მნიშვნელოვანი მტკიცებულებების შეგროვების პრობლემას; სისხლის სამართლის საქმეში მუხთარლის სტატუსის პრობლემას და ასევე, უკანონო თვალთვალსა და დევნას.
საქართველოში აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის სავარაუდო გატაცების ფაქტზე მიმდინარე სისხლის სამართლის გამოძიება დღემდე გრძელდება. საქართველოს პარლამენტმა არ დააკმაყოფილა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მოთხოვნა, შეექმნათ დროებითი საგამოძიებო კომისია აფგან მუხთარლის გატაცების საქმის გამოსაძიებლად. ქვემოთ წარმოდგენილი დოკუმენტი მოიცავს ფაქტებს და მოვლენებს, რომელთა იდენტიფიცირება მოახდინა HRH-თბილისმა და მისმა წევრმა ორგანიზაციამ „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ აფგან მუხთარლის საქმეზე მუშაობის დროს.

The present document contains the facts and evaluation on the case of Afgan Mukhtarli. Afgan Mukhtarli, an Azerbaijani journalist and activist who found shelter in Georgia as the result of persecution in Azerbaijan, was allegedly abducted in Georgia on May 29, 2017, and forcibly taken to Azerbaijan where he was detained in custody. On January 12, 2018, Belakani District Court, Azerbaijan, sentenced Afgan Mukhtarli to a prison term of six years. He is charged with resisting the police, illegally crossing the Georgia-Azerbaijan border and smuggling 10,000 Euro across the border. On April 24, 2018 the Sheki Appeals Court, Azerbaijan, upheld the decision of the First Instance Court and left Afgan Mukhtarli in prison. According to the defense, the charges against Afgan Mukhtarli were fabricated; besides, court trials were held with violation of fair trial principles, equality of arms and adversarial court proceedings.
The new wave of persecution of Azerbaijani journalists and activists in 2017 was extensive and involved the arrests, detentions and even abduction of the journalist in Georgia. After the „renewed“ crackdown in Azerbaijan, „Courts sentenced at least 25 journalists and political and youth activists to long prison terms in politically motivated, unfair trials. Dozens more were detained or are under criminal investigation, face harassment and travel bans, or have fled“. On March 7, 2017, at the UN Human Rights Council, „Azerbaijani human rights defenders gave accounts of the worrying situation in the country and the need of international community to respond.“
The document at hand presents facts about the disappearance and alleged abduction of Afgan in Tbilisi, capital of Georgia and analyzes criminal investigation launched by Georgian investigation authorities over this fact, trial hearings of Afgan in Azerbaijan and litigation before the European Court of Human Rights. The main findings of the report refer to ineffectiveness of pending criminal investigation in Georgia, particularly, problems of institutional independence of the criminal investigation; failure to gather important evidence on the case; legal qualification
and status of Mr. Mukhtarli in the criminal case, as well as alleged unlawful surveillance and chasing.
To date, criminal investigation in Georgia over the fact of alleged abduction of the Azerbaijani journalist is pending. Georgian Parliament rejected a request from Georgian civil society organization to create temporary investigation commission into the alleged fact of abduction of Mr. Mukhtarli.
The below document presents the facts and circumstances, which were identified and observed by HRHT and its member organization, Article 42 of the constitution, during the work on Afgan Mukhtarli’s case.