პრემია ,,ლექსოს“ 2023 წლის გამარჯვებულები 2 ნოემბერს, ჟურნალისტების წინააღმდეგ დანაშაულების დაუსჯელობის აღმოფხვრის დღეს გამოვლინდნენ. ღონისძიებას თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა უმასპინძლა.
წლევანდელი პრემიის გამარჯვებულები ,,სამხრეთის კარიბჭის“ ჟურნალისტი თემო ინასარიძე (კატეგორია: საუკეთესო უფლებადაცვითი სტატია), ,,პუბლიკას“ ფოტორეპორტიორები ნათია ლევერაშვილი და ალექსანდრე ქეშელაშვილი (კატეგორია: საუკეთესო უფლებადაცვითი ფოტოამბავი), და ფილმ ,,სხვა სახლის“ ავტორები ხატია ღოღობერიძე და დათო ქორიძე გახდნენ (კატეგორია: საუკეთესო უფლებადაცვითი ვიდეო).
ღონისძიების მთავარი სპიკერი გაეროს სპეციალური მომხსენებელი უფლებადამცველთა მდგომარეობის შესახებ, მერი ლოულორი იყო. ღონისძიების დამსწრეებს მისასალმებელი სიტყვებით მიმართა ნორვეგიის ელჩმა საქართველოში, H. E. ბერგლიოტ ჰოვლანდმა.
პრემიის წლევანდლი გამარჯვებულები გასული წლების პრემიის მფლობელემბმა და ჟიურის წევრმა დააჯილდოვეს. ღონისძიებას დიპლომატიური კორპუსის, მედიის და სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
პრემიის ,,ლექსო“ მხარდამჭერია ორგანიზაცია Human Rights House Foundation და ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ დაფინანსებული IWPR-ის პროექტი სახელწოდებით „გააძლიერე, გადაამოწმე, ჩაერთე – მედია და სამოქალაქო საზოგადოება დემოკრატიისა და კარგი მმართველობისთვის ევრაზიაში.“

The winners of the 2023 “Lekso” award were announced on November 2, the day of the elimination of impunity for crimes against journalists. Human Rights House Tbilisi hosted the event in Haraki Theatre, Tbilisi.
The winners of this year’s award are “South Gate” journalist Temo Inasaridze (category: best human rights article), “Publika” photojournalists Natia Leverashvili and Aleksandre Keshelashvili (category: best human rights photo story), and the authors of the film “Another House,” Khatia Ghogoberidze and Dato Koridze (category: Best Human Rights Defending Video).
The keynote speaker of the event was the UN Special Rapporteur on the situation of human rights defenders, Mary Lawlor. The Ambassador of Norway to Georgia, H. E. Bergliot Hovland, addressed the participants of the event with welcoming remarks.
This year’s winners were presented their awards by previous years’ awardees and a member of the jury. Representatives of the diplomatic corps, media, and civil society organizations attended the event.
The “Lekso” award is funded by Human Rights House Foundation and co-funded by the IWPR within the framework of the  project „ entitled ‘’The Amplify, Verify, Engage: Information for Democratisation and Good Governance in Eurasia“ supported by the Norwegian Ministry of Foreign Affairs.