განახლება (05/02/2023): თბილისის საქალაქო სასამართლომ სისხლის სამართლის წესით დაკავებული აკაკი ჩიქობავა და გიორგი ხასაია გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლა. სასამართლომ მათ 3 000-3 000-ლარიანი გირაო შეუფარდა.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვითხოვთ დაუყოვნებლივ გათავისუფლდნენ აქტივისტები ნატა ფერაძე, გიორგი ხასაია და აკაკი ჩიქობავა.
2024 წლის 2 თებერვალს სასამართლომ აქტივისტ ნატა ფერაძეს ადმინისტრაციული სასჯელი, 5-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა. აღნიშნული სასჯელი მას 9 იანვარს განხორციელებული საპროტესტო პერფორმანსის, კერძოდ, საბჭოთა დიქტატორის – სტალინის გამოსახულებაზე საღებავის შესხმის გამო, შეეფარდა. პროტესტის ამსახველი კადრები აქტივისტმა სოციალურ ქსელში თავად გაავრცელა.
გამოხატვის თავისუფლება უმნიშვნელოვანეს როლს თამაშობს დემოკრატიული საზოგადოების მშენებლობაში. შესაბამისად, მსგავსი პროტესტის ფორმაზე მსჯელობა, მხოლოდ საჯარო დისკუსიის საგანი ან სამოქალაქო საზოგადოების წრეების განსახილველი შეიძლება იყოს. დაუშვებელია მსგავსი ქმედებისთვის ისეთი არაპროპორციული ზომის გამოყენება, როგორიც პატიმრობაა.
აღსანიშნავია, რომ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსის მუხლი (166 (2)), რომლითაც მოხდა ნატა ფერაძის დაკავება, ასევე ითვალისწინებს ჯარიმას 500 ლარის ოდენობით. დაუსაბუთებელია, თუ რა ლეგიტიმურ მიზანს ემსახურება მსგავსი სასჯელის ზომის გამოყენება. სასამართლომ არ მიიღო მხედველობაში აქტივისტის ქმედების შინაარსი, ის, რომ ქმედება არ იყო ძალადობრივი და არ შეუფერხებია სხვა ადამიანებისთვის უფლებებით სარგებლობა.
სამწუხაროდ, უკვე ტენდენციად ქცეული პროცესია, რომ საქართველოს ხელისუფლება არაპროპორციულ ზომას იყენებს აქტივისტების და უფლებადამცველების წინააღმდეგ. ბოლოდროინდელი მოვლენები კიდევ ერთხელ ცხადჰყოფს, რომ სახელმწიფო გამოხატვის თავისუფლების დასახშობად აქტიურად მიმართავს პროტესტის მონაწილეების წინააღმდეგ ადმინისტრაციული დაკავებების პრაქტიკას.
არაპროპორციული სასჯელი იქნა გამოყენებული – აქტივისტების – აკაკი ჩიქობავასა და გიორგი ხასაიას წინააღმდეგ. 2024 წლის 23 იანვარს, თბილისში აღსრულების წესით ბინიდან ოჯახის გამოსახლებისას, ადგილზე შეკრებილი იყვნენ აქტივისტები და მედიის წარმომადგენლები, რითაც აპროტესტებდნენ ოჯახის გამოსახლების ძალადობრივ და უსამართლო ფორმებს. ადგილზე მობილიზებულმა პოლიციამ 20 ადამიანი დააკავა და მათგან ორის – აკაკი ჩიქობავასა და გიორგი ხასაიას წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო. ორივე აქტივისტის წინააღმდეგ სასამართლომ ჯერ აღკვეთის სახით წინასწარი პატიმრობის ზომა გამოიყენა, ხოლო 2 თებერვალს სააპელაციო სასამართლომ ისინი პატიმრობაში დატოვა.
საქართველოს ნაკისრი აქვს არაერთი საერთაშორისო ვალდებულება ადამიანის გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფისთვის, მათ შორის, ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლის ფარგლებში. ევროპული კონვენცია ავალდებულებს სახელმწიფოებს, გამოხატვის სხვადასხვა ფორმის შეფასებისას, შესაბამის შემთხვევაში, სასჯელის შეფარდების გადაწყვეტილებამდე, დაიცვას პროპორციულობის პრინციპი, გაითვალისწინოს გამოხატვის კონკრეტული ქმედების შინაარსი და მისი მიზანი – განსაკუთრებით, თუ ის ადამიანის უფლებების, დემოკრატიულობის დაცვასა და სამართლიანობის აღდგენას ეხმიანება.
სხვადასხვა პერფორმანსებისა და კრიტიკული აზრის, პროტესტის გამოხატვისას, ადამიანის ევროპულ სასამართლოს არაერთხელ შეუფასებია, რომ სასამართლომ სასჯელის შეფარდებისას უნდა დაასაბუთოს, რამდენად შესაბამისი და პროპორციულია ის (იხ.: case of Tatar and Faber v. Hungary, case of Murat Vural v. Turkey). მეტიც, სასამართლომ დაადგინა, რომ მსგავსი პროტესტის გამო სისხლისსამართლებრივ დევნას და პატიმრობის შეფარდებას, მსუსხავი ეფექტი ექნება და დემოკრატიული საზოგადოებისთვის გამოხატვის თავისუფლებაში არაპროპორციულ ჩარევად აღიქმება (იხ.: case of Marina Alekhina and others v. Russia ).

Update (05/02/2023) : Akaki Chikobava and Giorgi Khasaia, who had been detained on criminal charges, were granted bail by the Tbilisi City Court, each set at 3,000 GEL.
The signatory organizations demand the immediate release of activists Nata Peradze, Giorgi Khasaia, and Akaki Chikobava.
On February 2, 2024, the court sentenced activist Nata Peradze to an administrative detainment for five days. On January 9, Peradze, as a protest performance, poured the paint on the image of the Soviet dictator – Stalin. The activist herself distributed the footage of the performance on the social network.
Freedom of expression plays a vital role in building a democratic society. Therefore, assessing the manner of protest should only be the subject of public discussion or debate by civil society circles. Detention for such performances is disproportionate and an unacceptable response.
Nata Peradze was detained per Article 166.2 of the Administrative Offences Code of Georgia. The mentioned article provides an alternative measure – a fine of 500 GEL. It is difficult to justify what legitimate aim was pursued to apply such a severe sanction instead. The court did not take into account the content of the protest, its non-violent nature, and the fact that Peradze’s performance did not prevent others from enjoying their rights.
Regrettably, the Georgian government using disproportionate measures against activists and human rights defenders has become the trend. Yet again, current events demonstrate the state’s active effort to stifle freedom of expression by applying administrative detentions against protest participants.
Activists Akaki Chikobava and Giorgi Khasaia were subjected to disproportionate sanctions, too. On January 23, 2024, activists and media representatives gathered in Tbilisi to protest the violent and unjust nature of the eviction of the family from the apartment. Twenty persons were arrested, and criminal prosecution was initiated against two of them – Akaki Chikobava and Giorgi Khasaia. The court decided on pre-trial detention for both as a preventive measure. On February 2, the appeals court upheld the decision.
Georgia has undertaken many international obligations to ensure freedom of expression, including under Article 10 of the European Convention on Human Rights.  The European Convention commands the member states to guide with the principle of proportionality before deciding on the sentence and to take into account the content of the specific act of expression and its purpose – especially if it refers to the protection of human rights, democracy, and the restoration of justice.
While assessing various performances and expressions, the European Court of Human Rights has repeatedly emphasized the vital importance that local courts justify the appropriateness and proportionality of the punishment (see.: Tatar and Faber v. Hungary, Murat Vural v. Turkey).  Moreover, the court found that criminal prosecution and detainment for such protests have a chilling effect and can be considered a disproportionate interference with freedom of expression in a democratic society (see.:  Marina Alekhina and others v. Russia ).