საქართველოს ხელისუფლებამ დისკრიმინაციის გარეშე უნდა დაიცვას ყველა ადამიანის უნივერსალური და ფუნდამენტური უფლებები, მათ შორის, ლგბტ+ ჯგუფების, მათი მხარდამჭერებისა და უფლებადამცველების შეკრების და გამოხატვის თავისუფლება საქართველოში
ჩვენ, ქვემორე ხელმომწერი ქართული და საერთაშორისო უფლებადაცვითი და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, ვგმობთ 8 ივლისის თავდასხმას Tbilisi Pride-ის ფესტივალზე და მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, უზრუნველყოს მომხდარი თავდასხმის ეფექტიანი გამოძიება და მასში მონაწილე პირების შესაბამისი პასუხისმგებლობა.
8 ივლისს, მოძალადე ჯგუფი კერძო ტერიტორიაზე შეიჭრა, სადაც თბილისი პრაიდის ფესტივალი უნდა გამართულიყო. ტერიტორიაზე შეჭრის შემდეგ თავდამსხმელებმა დაარბიეს ღონისძიების ტერიტორია, დაწვეს ლგბტ+ დროშები და ფესტივალის ბანერები, გაძარცვეს ფესტივალის ტერიტორია და წაიღეს სხვადასხვა პროდუქტი თუ მასალა, დააზიანეს კერძო საკუთრება და აღჭურვილობა. თუმცა, თავდასხმა სპონტანური არ ყოფილა. ის დაიწყო, როგორც ულტრამემარჯვენეების აქცია რომელიც ფესტივალის ტერიტორიისკენ დაიძრა. აღნიშნულ აქციას წინ უძღვოდა მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ გაძლიერებული ჰომოფობიური რიტორიკა, საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის მოწოდებები, რომ საჭიროა ე.წ. „ქვიარ პროპაგანდის კანონის“ მიღება, ულტრამემარჯვენე ჯგუფების განცხადებები, რომლებიც არ აღიარებენ ლგბტ+ ჯგუფებისა, მათი მხარდამჭერების, თუ უფლებადამცველების უფლებებსა და თავისუფლებებს.
თბილისის პრაიდის ფესტივალის ორგანიზატორებზე, მხარდამჭერებსა და მონაწილეებზე განხორციელებული ძალადობრივი თავდასხმა, ორგანიზებული და ორკესტრირებული იყო Alt Info-ს მიერ, რომელიც წარმოადგენს ულტრამემარჯვენე ჯგუფს ჰომოფობიური დღის წესრიგით. დაანონსებული ძალადობის მუქარებისა და უკანასკნელ წლებში თბილისი პრაიდის წინააღმდეგ განხორციელებული თავდასხმების ფონზე, თბილისი პრაიდის ფესტივალამდე და მის ძალადობრივ დარბევამდე რამდენიმე დღით ადრე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დადო პირობა, რომ ეფექტურად უზრუნველყოფდა ფესტივალის უსაფრთხოების დაცვას. თუმცა, თავდასხმის დროს გადაღებულ ვიდეოებსა და ფოტოებზე ჩანს, რომ სამართალდამცავები ულტრამემარჯვენე აქციის მონაწილეებს უფლებას აძლევენ შეუფერხებლად შევიდნენ პრაიდის ფესტივალის ტერიტორიაზე, ზოგიერთ შემთხვევაში კი თავად ეხმარებიან მათ. საბოლოოდ, პოლიციამ მოახდინა საფესტივალო ტერიტორიიდან პრაიდის ფესტივალის მონაწილეების ევაკუაცია და ადმინისტრაციულად დააკავა ულტრამემარჯვენეების ორი წევრი.
წლების განმავლობაში საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ შეასრულა თავისი საერთაშორისო ვალდებულებები ადეკვატურად დაეცვა ლგბტ+ თემის, მათი მხარდამჭერებისა და უფლებადამცველების უფლებები. ჩვენ ვნახეთ ჰომოფობიური თავდასხმები ადამიანებზე, რომლებიც აღნიშნავდნენ ჰომოფობიის, ტრანსფობიისა და ბიფობიის წინააღმდეგ საერთაშორისო დღეს (IDAHOT) 2012 წელს და მასობრივი ძალადობრივი თავდასხმები 2013 წლის 17 მაისს. 2015 წელს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ პოლიციამ ვერ დაიცვა IDAHOT-ის მარშში მონაწილეები, დაირღვა შეკრების თავისუფლება და არასათანადო მოპყრობის აკრძალვა, დისკრიმინაციის აკრძალვასთან ერთობლიობაში. 2019 წელს პირველი პრაიდ მარში საქართველოში თითქმის ჩაიშალა მოძალადე ჯგუფების ქმედების გამო. ორგანიზატორებმა ექსპრომტად გამართეს მარში, რომელიც ულტრამემარჯვენე ჯგუფების საფრთხის გამო 30 წუთს გაგრძელდა. 2021 წელს პრაიდ მარში კვლავ გაუქმდა მას შემდეგ, რაც ქალაქის ცენტრში ძალადობრივი ჰომოფობიური პროტესტი დაიწყო, თავს დაესხნენ და ფიზიკურად გაუსწორდნენ 50-ზე მეტ ჟურნალისტს და მედიის წარმომადგენელს. ოპერატორი ლექსო ლაშქარავა ძალადობრივი ჯგუფების მიერ მიყენებული მძიმე დაზიანებებიდან რამდენიმე დღეში გარდაიცვალა, მისი გარდაცვალების ზუსტი მიზეზი ჯერ კიდევ არ არის გამოძიებული. ამავე დღეს, ძალადობრივი ჯგუფები თავს დაესხნენ თბილისი პრაიდის ოფისს, მოძრაობა ,,სირცხვილიას“ ოფისს და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ოფისს.
ჩვენ მივესალმებით საქართველოს პრეზიდენტის მიერ თავდასხმის შემდეგ გაკეთებულ განცხადებას, სადაც მან განაცხადა, რომ ,,ადამიანებს არ მიეცათ საშუალება, ჩაეტარებინათ წინასწარ დაგეგმილი, შეთანხმებული სამართალდამცავებთან – ადგილიც და პირობებიც, და ჩაკეტილ სივრცეში მოწყობილი საკუთარი ღონისძიება, რისთვისაც სამართალდამცავ სტრუქტურებს დაცვის პირობა ჰქონდათ გაცემული; და ამდენად, ყველა საჭირო ზომა უნდა ყოფილიყო მიღებული.’’. თუმცა, ეს საკმარისი არ არის. საქართველოს მთავრობას აქვს ვალდებულება, სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის საფუძველზე დისკრიმინაციის გარეშე დაიცვას საქართველოში ყველა ადამიანის საყოველთაო და ფუნდამენტური უფლებები. ეს უფლებები კი მოიცავს შეკრების და გამოხატვის თავისუფლებებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
• უზრუნველყონ 8 ივლისის თავდასხმის სრულყოფილი და ეფექტიანი გამოძიება და პასუხისმგებლობა დააკისრონ ყველა დამნაშავეს;
• საჯაროდ დაგმონ ჰომოფობიური, ულტრამემარჯვენე ჯგუფების საქმიანობა და შესაბამისი პასუხისმგებლობა დააკისრონ ძალადობრივი და სიძულვილის ენის შემცველი აქციების ორგანიზატორებს;
• გამოხატოს მხარდაჭერა ლგბტ+ ჯგუფების, უფლებადამცველებისა და აქტივისტების მიმართ.
• უზრუნველყონ, ლგბტ+ ჯგუფების, მათი უფლებადამცველებისა და მხარდამჭერების მიერ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით ეფექტურად სარგებლობა და დააყენონ იმ პირების პასუხისმგებლობის საკითხი, ვინც აღნიშნულ თავისუფლებებს ზღუდავს.

Georgia’s authorities must protect, without discrimination, the universal and fundamental rights of all people in Georgia, including freedoms of assembly and expression of LGBT+ groups and their supporters, and human rights defenders.
We, the undersigned Georgian and international human rights and civil society organizations, condemn the 8 July attack against the Tbilisi Pride festival and call on the Georgia authorities to fully investigate and hold to accountable all those responsible.
On 8 July, a violent mob broke into the private venue where the Tbilisi Pride festival was to be held. During the ensuing violence, attackers vandalized the venue stage, set fire to LGBT+ flags and festival banners, looted materials, and damaged property and equipment. However, this attack did not spontaneously erupt. It began as a far-right rally near the venue and comes within the context of heightened homophobic rhetoric by the ruling Georgia Dream party, calls by the Georgian Orthodox Church calling for “queer propaganda law”, and statements by far-right groups rejecting the rights and freedoms of LGBT+ groups and their supporters, and human rights defenders.
The violent attack perpetrated against the Tbilisi Pride festival organizers, supporters, and participants appears to have been organized and orchestrated by Alt Info, a far-right group with a homophobic agenda. Due to threats of violence and recent history of attacks against Tbilisi Pride, in the days leading up to the Tbilisi Pride festival and subsequent violent attack, the Georgian Interior Ministry had pledged greater security. However, videos and photographs taken during the attack appear to show law enforcement officers allowing far-right rally participants to enter the Pride festival venue unimpeded or, in some cases, with the help of law enforcement officers themselves. Ultimately, Pride Festival participants were evacuated from the venue by police and two members of the far-right were administratively detained by the police.
Over the years, the Georgian authorities have failed to live up to their international commitments and adequately protect the LGBT+ community and their supporters and defenders in the exercise of their human rights. We have seen homophobic assaults on people celebrating international Day against Homophobia, transphobia and biphobia (IDAHOT in 2012 and violent attacks on mass scale on May 17, 2013. In 2015, the European Court of Human Rights held that the police’s failure to protect those participating in the IDAHOT march amounted to violations of freedom of assembly and prohibition against ill-treatment and were discriminatory in nature. In 2019 the first pride march was almost forced to shut down due to the activities of violent groups in Georgia. In 2019 the first Pride March was almost forced to shut down due to the activities of violent groups in Georgia, organizers held an impromptu march which lasted 30 minutes due to the threat of far-right groups. In 2021 pride-march was cancelled again after violent homophobic protests broke out in the city center, 50+ journalists and media workers have been attacked and physically injured. Cameramen Lekso Lashkarava died few days after he was seriously injured from the side of violent groups, the exact reason of his death is still not investigated. At the same time, Tbilisi Pride office, Shame movement office and Human Rights House Tbilisi offices have been attacked by violent groups.
We welcome the statement made by the President of Georgia following the attack in which she stated, “people were not given the opportunity to hold their own event in a closed space that was planned in advance, agreed upon with law enforcement officers, which the law enforcement agencies had promised the protect.” But this is not enough. The Georgian government has an obligation to protect, without discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity, the universal and fundamental rights of all people in Georgia. These rights include the freedoms of assembly and expression.
Therefore, we urge the Georgian authorities to:
• Ensure a full and complete investigation into the attacks on 8 July which seeks to hold those responsible accountable;
• Publicly condemn the activities of homophobic far-right groups and hold accountable those responsible for organizing rallies which result in violence and hate speech;
• Demonstrate on-going and support to LGBT+ groups, human rights defenders and activists.
• Ensure that LGBT+ groups their defenders and supporters enjoy unhindered freedom of assembly and expression, and those who restrict these freedoms are held accountable.