28 წლის ცაბუნია ვართაგავა სოციალური მუშაკია. ის ლგბტ ორგანიზაციის – „თანასწორობის მოძრაობის“ ზუგდიდის ოფისის და „ქალთა საინფორმაციო ცენტრის – სახლის“ კრიზისული ცენტრის მენეჯერია. ცაბუნია ლგბტ ადამიანების და ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა უფლებებს იცავს და ამის გამო ხშირად მუქარისა და შანტაჟის მსხვერპლი ხდება.
ხობის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხეთაში დავიბადე. ბავშვობაში ჟურნალისტობა მინდოდა. სკოლის დამთავრების შემდეგ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ-პოლიტიკური მიმართულების ფაკულტეტზე ჩავაბარე. ერთ დღესაც სოციალური მუშაობის შესავლის კურსს დავესწარი და აღმოვაჩინე, რომ ბევრად უფრო საინტერესო და ხელშესახები საქმე შეიძლებოდა მეკეთებინა. თავიდან თეორიას ვსწავლობდი, მეორე კურსიდან კი უკვე სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფებთან ვმუშაობდი.
ლგბტ აქტივიზმითაც შემთხვევით დავინტერესდი. უნივერსიტეტში კულტურულ მრავალფეროვნებას ვსწავლობდი. ერთ-ერთი დავალების ფარგლებში რომელიმე უმცირესობის შესახებ პრეზენტაცია უნდა გამეკეთებინა. თემები როცა გადანაწილდა, მე ლგბტ თემის პრეზენტაცია შემხვდა. თბილისში სოფლიდან ჩამოსული გოგო ვიყავი და ამ თემის შესახებ თითქმის არაფერი ვიცოდი.
2009 წელი იყო. ერთადერთი ორგანიზაცია, რომელიც ამ საკითხებზე მუშაობდა, იყო ფონდი „ინკლუზივი“. ორგანიზაციის ხელმძღვანელს ვთხოვე, რომ ლგბტ თემის წევრებთან შეხვედრის ორგანიზებაში დამხმარებოდა. მართლაც დამეხმარა. შევხვდი რამდენიმე ადამიანს. მაშინ პირველად გავიგე, რისი გადატანა უხდებოდათ ადამიანებს მხოლოდ იმის გამო, რომ ისინი განსხვავებულები იყვნენ.
შევხვდი შუახნის ტრანსგენდერ მამაკაცს, რომელიც მომიყვა, როგორ გაათხოვა ის საკუთარმა ოჯახმა ძალით მხოლოდ იმიტომ, რომ მისი ბიოლოგიური სქესი მდედრობითი იყო. ვნახე ახალგაზრდა მამაკაცი, რომელსაც ქუჩაში რამდენჯერმე სასტიკად სცემეს იმის გამო, რომ არ გამოიყურებოდა ისე მასკულინურად, როგორც ამას მისგან საზოგადოება ითხოვდა. ადამიანების ჩაგვრის საშინელი ისტორიები მოვისმინე. შეხვედრაზე წავედი როგორც ცნობისმოყვარე ინტერვიუერი, იქედან კი ლგბტ აქტივისტი გამოვედი. მაშინ გადავწყვიტე, რომ განსხვავებულ ადამიანებს ყოველთვის დავეხმარებოდი.
მას შემდეგ 10 წელი გავიდა და აზრი და პოზიცია არასოდეს შემიცვლია. მიმაჩნია, რომ ბევრ ადამიანს დავეხმარე. პრობაციის ეროვნულ სააგენტოში, სადაც სოციალური მუშაკი ვიყავი, კანონთან კონფლიქტში მყოფ არასრულწლოვნებთან ვმუშაობდი. მაშინ არაერთ მოზარდს დავეხმარე დანაშაულის გააზრებაში. ჩემი მონაწილეობით შეიქმნა ტრენინგ-მოდული, რომლის მეშვეობითაც სოციალური მუშაკები, ფსიქოლოგები და პრობაციის ოფიცრები გადავამზადეთ და მათ ლგბტ თემის წარმომადგენლებთან ეთიკური მუშაობის წესები ვასწავლეთ.
ხშირად ვიხსენებ ხოლმე ერთ შემთხვევას, რომელზეც ვფიქრობ, რომ სწორ დროს სწორ ადგილზე აღმოვჩნდი და ამის გამო ერთ ადამიანს ძალიან გაუმართლა. გავიგე, რომ ოჯახი ბავშვზე ძალადობდა: ჰქონდათ ეჭვი, რომ ის გეი იყო. ბიჭი რადგან არასრულწლოვანი იყო, საქმეში ჩავრთე სოციალური მომსახურების სააგენტო და იმ სოციალურ მუშაკსაც დავეხმარე, რომ ბავშვის გაძლიერებაზე უკეთ ემუშავა. იმ მუშაკმა ძალიან დიდხანს იმუშავა ბიოლოგიურ ოჯახთან. როგორც წესი, სოციალური მუშაკი უკიდურეს შემთხვევაში იღებს ხოლმე ბავშვის ბიოლოგიური ოჯახიდან გაყვანის გადაწყვეტილებას – მაშინ, როცა ყველა სხვა გზა უკვე ამოწურულია. სამწუხაროდ, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში სწორედ ასეთი გადაწყვეტილების მიღება გახდა საჭირო. არასრულწლოვანი გაიყვანეს ბიოლოგიური ოჯახიდან და ის მცირე საოჯახო ტიპის სახლში გადაიყვანეს. ის ბიჭი ახლა უკვე შემდგარი, რეალიზებული ადამიანია. თბილისში ცხოვრობს და იმ საქმეს აკეთებს, რაზეც ყოველთვის ოცნებობდა.
არ არის ადვილი, იყო ლგბტ აქტივისტი. ჩემი საქმიანობის გამო არაერთი წინააღმდეგობა შემხვდა. ერთმა შორეულმა ნათესავმა ისიც კი შემომითვალა, რომ გვარის შერცხვენას არ მაპატიებდა და მომკლავდა.
გასულ წელს, როცა ლგბტ თემის მხარდაჭერის გამო ფეხბურთელ გურამ კაშიას წინააღმდეგ დიდი საპროტესტო კამპანია დაიწყო, სოციალურ ქსელში დავწერე, რომ მის მხარდასაჭერად სტადიონზე ვაპირებდი წასვლას. ამის გამო პირად შეტყობინებებში მუქარის შემცველი არაერთი წერილი მივიღე. ყალბი ანგარიშების მეშვეობით მწერდნენ, რომ სასტიკი სიკვდილის ფორმით მომკლავდნენ, ხერხემალში გადამამტვრევდნენ, მაგინებდნენ. ამის გამო პოლიციასაც მივმართე, მაგრამ საქმე დღემდე გამოძიებული არ არის.
საბედნიეროდ, ოჯახის წევრებში გამიმართლა. მყავს უფროსი ძმა, რომელიც ყოველთვის ჩემი მხარდამჭერია. ჩემს ყველა იდეასა და წამოწყებაში მშობლებიც ყოველთვის მხარს მიჭერდნენ.
როცა განვლილ წლებს ვიხსენებ, ვხვდები, რომ ბევრი რამ შეიცვალა. ამ ხნის განმავლობაში ლგბტ თემი ხილვადი გახდა: თუ ადრე ამბობდნენ, რომ ქართველი გეი არ არსებობს, ახლა ყველამ იცის, რომ ლგბტ თემის წევრი შეიძლება ქართველიც იყოს. თემი გაძლიერდა და ახლა ის საკუთარი უფლებების დაცვისთვის იბრძვის. თუმცა, ჯერ კიდევ ბევრი სამუშაოა იმისთვის, რომ სისტემა შევცვალოთ და ლგბტ თემის მიმართ სამართალდამცავების, სოციალური მუშაკების თუ ექიმების მიდგომა შეიცვალოს.
დანამდვილებით ვიცი, რომ სადაც არ უნდა წავიდე და რა სფეროშიც არ უნდა ვიყო, ყოველთვის ლგბტ აქტივისტი ვიქნები. ზუსტად ვიცი, რომ ყოველთვის ადამიანის უფლებების დაცვაზე ვიმუშავებ. ამ ხნის განმავლობაში რაც ვისწავლე, არის ის, რომ ადამიანი და მისი კეთილდღეობა უმთავრესი ღირებულებაა.

28-year old Tsabunia Vartagava is a social worker. She works as a Zugdidi Resource Center Manager at the LGBT organization Equality Movement and Crisis Center Manager at the Sakhli Advice Center for Women. Tsabunia advocates for the rights of the LGBT community and victims of domestic violence thus she herself has often become a victim of threats and blackmails.
I was born in the village of Kheta, Khobi Municipality. I wanted to be a journalist in my childhood. After finishing school I continued my studies at Tbilisi State University, Faculty of Social and Political Sciences. One day I attended an introductory course to social work and discovered that I was capable do much more interesting and tangible job. Initially, I began to study the theories and continued with actually working with different vulnerable groups since my second year.
I got interested in LGBT activism unintentionally as well. While studying cultural diversities at the University, in the framework of one of the assignments I had to prepare a presentation on minorities. Topics were distributed in advance and it appeared I had to present the LGBT community. I used to be a girl arrived from a village to the capital thus I had no expertise in the relevant field then.
It was 2009. Inclusive Foundation was the only organization working on this issue. I asked the head of the organization to help me arrange a meeting with the LGBT community representatives. I met several people. Then I first realized how many obstacles these people had to pass through just because they were different.
I met with the middle-aged transgender man who told me how he was forced to marry just because of being biologically female. I met with a young man who had been beaten in the streets several times for not being as masculine as the society required from him. I listened to terrible stories of human oppression. I intended to attend the meeting just as a curious interviewer but I left as an LGBT activist. Then I decided I would always support different people.
10 years have passed since then but I have never changed my position. I believe I’ve helped many people. While working as a social worker at the National Probation Agency I used to be in touch with the children in conflict with the law. During this period of time, I helped many of them to realize the seriousness of their crime. A separate training module was developed by my participation. We trained social workers, psychologists, and probation officers to have ethical communication with LGBT community.
I often look back and remember one case when I appeared in the right place at the right time luckily for one person. I heard one family was abusing the child – they thought he was gay. As the boy was minor I approached the Social Service Agency and helped the social worker to do a better job to empower the boy.  That worker has worked much with the biological family. Usually, Social workers decide to separate children from families in a very extreme situation – when no other option is left. Unfortunately, this case ended with a similar decision. The minor was separated from the family and transferred to the Small Group House. This boy is an advanced person now. He lives in Tbilisi and does the job he has always dreamed of.
It is not easy to be an LGBT activist. I have faced numerous challenges due to my work. One distant relative has even told he would never forgive me embarrassing my surname and kill me.
During the massive protest campaign against the footballer Guram Kashia last year, I posted in social media that I was planning to support him at the stadium. As a result, I have received numerous blackmails in private messages. People with fake accounts swore at me and messaged they will kill me in the form of brutal death. I went to the police but the case is not investigated yet.
Fortunately, I am lucky with my family. My older brother is my great supporter. My parents have always trusted all my ideas and endeavors as well.
When I look back over the years I see that much has changed. During this period of time, the LGBT community became more visible: If previously people were saying that no Georgian gay existed, now everyone realizes that the LGBT community representative may be a Georgian person as well. The community has gone stronger and now fights for their rights. However, lots of work is still left to do in order to change the system and the attitude of law enforcement, social workers or doctors towards the LGBT community.
I know for sure that wherever I go I will always be an LGBT activist. I will always work on human rights. I have decided for myself that the human and his/her well-being are the major values in life.