,,ქედელში ცხოვრება, ჩემთვის, ყვითელ და ცისფერ ფერებთან ასოცირდება“ – გვეუბნება გიორგი, ქედელის ერთ-ერთი ბენეფიციარი. მეგობრებთან ერთად, საქსოვ დაზგაზე მუშაობა გიორგის  საყვარელი საქმიანობაა.  დაზგაზე მოქსოვილი ფერადი ქსოვილებისგან,  სხვადასხვა ხელნაკეთი ნივთები მზადდება.  თითოეულ სათამაშოს, ჩანთას, სამკაულს თუ თოჯინას, მათი შემქმენელების მსგავსად, განსაკუთრებული და უნიკალური  ისტორია აქვს.
არტ-კაფე ,,ქედელი“ საცხოვრებელი ერთობა და გამორჩეული სივრცეა. შეზღუდული ინტელექტუალური შესაძლებლობების მქონე   ზრდასრულების საზოგადოებაში ინტეგრაციას ,,ქედელი“ კულტურული, საგანმანათლებლო და გასართობი ღონისძიებებით უზრუნველყოფს. სოციალურ საწარმოებში სულ 29 ადამიანია დასაქმებული.  ბენეფიციარების მიერ შექმნილი ხელნაკეთი ნივთების შეძენის გარდა, ,,ქედელის“ კაფეში, მათ მიერ დამზადებული ტკბილეულის დაგემოვნებაც შეგიძლიათ.
პანდემიამ და თანმდევმა შეზღუდვებმა, ,,ქედელი“ იძულებული გახადა, არტ-კაფის დახურვის გადაწყვეტილება მიეღოთ. რეგულაციებმა მნიშვნელოვნად შეიზღუდა ჯგუფური აქტივობებიც. ფინანსური კრიზისის გამო, შეუძლებელი გახდა ხელნაკეთი ნივთების შესაძენად საჭირო მასალების შეძენა და ყოველდღიური აქტივობების განხორციელება.
,,კაფეში მუშაობა ყველაზე მეტად მომწონდა. მქონდა საკუთარი შემოსავალი და შემეძლო, თავად მეყიდა, რაც მინდოდა. ძალიან ცუდად ვგრძნობდი თავს, რომ ვირუსის გამო, იქ სიარული აღარ შემეძლო. თუმცა ყველაზე ცუდი მაინც ის იყო, რომ ჩემი შემოსავალი დავკარგე“ – გვიყვება  მარიამ ოქროპირიძე, ,,ქედელის“ ერთ-ერთი ბენეფიციარი.
საგრანტო პროექტის ფარგლებში მიღებული ფინანსური დახმარების წყალობით, ,,ქედელმა“ სიღნაღის ცენტრში მდებარე  კაფის შენობა შეინარჩუნა. ამავე დახმარებით, შესაძლებელი გახდა მარაგების შევსება და სამი სოციალური საწარმოს ფუნქციონირების გაგრძელება.
,,ქედელის“ დირექტორის, ლალი ხანდოშვილის თქმით, პროექტი მათთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობის იყო: ,,დავიქირავეთ კონსულტანტი გაყიდვებისა და მარკეტინგის მიმართულებით, რომელმაც შეძლო ,,ქედელის“ ცნობადობის ამაღლება. ჩვენი ბენეფიციარების ისტორიების სოციალურ ქსელში გამოქვეყნების შემდეგ, მნიშვნელოვნად გაიზარდა გაყიდვები. უფრო მეტიც, ერთ-ერთმა კომპანიამ, სურვილი გამოთქვა, სრულიად უსასყიდლოდ დაგვხმარებოდა და ჩვენთვის ონლაინ ვაჭრობის გვერდი შეექმნა.“
ევროკავშირის დახმარებით, ,,ქედელი“ სრული დატვირთვით აგრძელებს მუშაობას. გიორგი, მარიამი და მათი მეგობრები კი იქ ცხოვრებას აგრძელებენ, სადაც მათი ცხოვრების, სიკეთის და მხიარულების ფერები ყვითელთან და ცისფერთან ასოცირდება.
,,ქედელის“ შესახებ
თემი ,,ქედელი“ 2000 წელს დაარსებული საცხოვრებელი ერთობაა, სადაც შეზღუდული ინტელექტუალური შესაძლებლობების მქონე 29 ზრდასრული ადამიანი ღირსების შესაფერის გარემოში ცხოვრობს. თემში არსებულ შრომით-თერაპიულ სახელოსნოებში საქმიანობით, მათ ეძლევათ საკუთარი უნარებისა და სურვილების რეალიზების საშუალება. თემში მოქმედი სოციალური საწარმოებია: არტ-კაფე ,,ქედელი“, სადურგლო, საქსოვი-სახელოსნო, სასათბურე მეურნეობა.
პანდემიის დაწყებისთანავე, დაიხურა კაფე და შეჩერდა საზოგადოებრივი აქტივობები. პროექტიდან ,,კოვიდ19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა“ მიღებული ფინანსური დახმარებით, ,,ქედელმა“ მუშაობის გაგრძელება შეძლო. ევროკავშირის დაფინანსებულმა პროექტმა, რომელსაც ERIM და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი ახორციელებს, შესაძლებლობა მისცა ,,ქედელს“, გაეგრძელებინა ფუნქციონირება და დაეცვა ბენეფიციარები, როგორც მაღალი რისკ ჯგუფი,  კოვიდ 19-ისგან გამოწვეული საფრთხეებისგან.

”Living in Qedeli community is associated with yellow and light blue colours for me.” – says Giorgi, a resident of ‘Qedeli’. Together with his fellow residents, Giorgi makes fabric out of colorful threads using a knitting machine. These fabrics are then used to make the handicrafts sold online. Every laptop bag knitted doll and piece of jewellery has its own story, like the people who made it.
Art-café “Qedeli” is an important space for the community, as it holds cultural, educational and entertainment events to promote social integration of people with disabilities. It also employs 10 residents and sells products made by the community from handcrafts to bread and cookies. But the pandemic forced ‘Qedeli’ to close the Art Café and all other spaces while group activities were significantly reduced. Without any sales there were no funds to purchase raw materials for production.
“I liked working in Café Qedeli. I had my salary and enjoyed buying whatever I wanted in the store. I feel sad as I cannot go to the cafe due to the virus. The worst part is that I lost my income.” – says Mariam Okropiridze, a resident of the community.
Timely Support
With financial support Qedeli were able to maintain the building where the Art Café is located, in the center of Signaghi, restock and keep their three enterprises going.
“Financial support from the grant was vitally important for us. We hired a consultant, who strengthened marketing and sales for three enterprises of ‘Qedeli’. After the stories of our beneficiaries were posted on Facebook, sales increased. Moreover, we got an offer from one company, they are making an online shop for us for free.” – says Lali Khandolishvili, director of the “Qedeli” community.
Through the EU-funded support Giorgi, Mariam and their friends continue working and living in their community of “yellow and light blue colours” sharing joy and kindness.
‘Qedeli’ is a dynamic community of adults with learning disabilities in the Sighnaghi region of Georgia. Established in 2000, they run workshops and training for their 29 residents and keep an ‘Art-Café’, carpentry workshop, livestock farm and garden with greenhouse. When the pandemic hit the café closed and all events and workshops came to a halt. Thanks to financial support from the ‘Covid19: Civil Society Resilience and Sustainability’ project, ‘Qedeli’ has been able to keep working. The project, funded by the European Union and Implemented by ERIM and Human Rights House Tbilisi allowed them to resume their activities, ensuring strict COVID 19 prevention regulations on sanitation, medical examination, and external communication, to fit residents from a high-risk group.