ჩვენ, ადამიანის უფლებათა სახლის ქსელის ქვემორე ხელმომწერი წევრები და მხარდამჭერები, მოვუწოდებთ სერბეთის ხელისუფლებას მხარი დაუჭიროს და დაიცვას ევროპრაიდი 2022-ის ორგანიზატორები და მონაწილეები და უზრუნველყოს მათი უსაფრთხოება 2022 წლის 12-18 სექტემბრის ბელგრადში დაგეგმილი ღონისძიებების დაწყებამდე და მისი მიმდინარეობისას.
2022 წელს ლონდონში ჩატარებული პირველი ევროპრაიდის ღონისძიებიდან 30 წელი შესრულდა. ევროპრაიდი მნიშვნელოვანი პან-ევროპული ღონისძიებაა, ლგბტ+ უფლებების დასაცავად. წელს ევროპრაიდი პირველად ტარდება სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში. დაგეგმილია სახელოვნებო გამოფენები, ფილმების ჩვენება და დისკუსიები, კვირეული კი დასრულდება 17 სექტემბერს მარშით.
2022 წლის 27 აგვისტოს სერბეთის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ვუჩიჩმა განაცხადა, რომ ევროპრაიდი გადაიდო ან გაუქმდებოდა. მიზეზად მან დაასახელა მთავრობის სხვა პრიორიტეტები და საშიშროება, რომ კონტრდემონსტრატები ფესტივალს ჩაშლიდნენ. პრეზიდენტის განცხადება მოჰყვა ულტრამემარჯვენე ჯგუფების პროტესტს, მათ შორის სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიიდან. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ჯგუფებს აქვთ მშვიდობიანი შეკრების და გამოხატვის უფლება, ისინი მუდმივად იყენებენ ამ შესაძლებლობას თავიანთი ადამიანის უფლებების და სამოქალაქო საზოგადოების საწინააღმდეგო დღის წესრიგის გასავრცელებლად.
სერბეთის ულტრამემარჯვენე და სხვადასხვა რელიგიური ჯგუფების საპროტესტო ნარატივი არის ბალკანეთში, აღმოსავლეთ ევროპასა და კავკასიაში არსებულო ტენდენციის უახლესი მაგალითი, რომელიც საფრთხეს უქმნის ფუნდამენტურ თავისუფლებებს. ის თავისმხრივ ეფუძნება არასწორად გაგებული ტრადიციული ღირებულებების ნარატივს, რომელიც რუსეთმა 2009 წელს გაეროში წარადგინა და რომელიც ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებების უნივერსალურობას. ამ ნარატივს იზიარებენ მთავრობები და ისეთი არასახელმწიფო აქტორები, როგორიცაა მაგალითად ქრისტიანული მართლმადიდებლური ეკლესიები და რადიკალური ულტრამემარჯვენე ჯგუფები.
საქართველოში ულტრამემარჯვენე, ნაციონალისტური ჯგუფები, მათი ლიდერები და მმართველი პარტიის მაღალი რანგის წარმომადგენლები წლების განმავლობაში ცდილობდნენ უარი ეთქვათ ლგბტ+ თემისა და მათი მხარდამჭერებისთვის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებით სარგებლობაზე. სომხეთში ულტრამემარჯვენეებმა აწარმოეს კამპანიები, რომლებიც ცრუ ბრალს სდებდნენ უფლებადამცველებს ყალბ დანაშაულებში. რუსეთში ულტრამემარჯვენე და ნაციონალისტური ჯგუფები, ისევე როგორც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია (მოსკოვის საპატრიარქო) დიდი ხანია მხარს უჭერენ ხელისუფლების მცდელობებს განსხვავებული და ოპოზიციური ხმების ჩასახშობად.
სერბეთის ხელისუფლებას ეკისრება პასუხისმგებლობა, ადეკვატურად დაიცვას ლგბტ+ თემი, მათი მხარდამჭერები და უფლებადამცველები. ეს უფლებები მოიცავს შეკრების და გამოხატვის თავისუფლებებს. იმის ალბათობა, რომ მშვიდობიანმა შეკრებამ შეიძლება გამოიწვიოს საზოგადოების ზოგიერთი წევრის უარყოფითი, ან თუნდაც ძალადობრივი რეაქცია, არ არის საკმარისი საფუძველი შეკრების თავისუფლების შესაზღუდად. სახელმწიფოს აქვს ვალდებულება, მშვიდობიანი მარშის გაუქმების ნაცვლად, მიიღოს ყველა საჭირო დამცავი ზომა და შეაკავოს აგრესიული კონტრდემონსტრანტები.
მოვუწოდებთ სერბეთის მთავრობას:
- ხელი შეუწყოს და დაიცვას ევროპრაიდის მონაწილეთა მიერ გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების სრული და შეუფერხებელი განხორციელება;

We, the undersigned members and supporters of the network of Human Rights Houses, call on the Serbian authorities to support and protect EuroPride 2022 organisers and participants and ensure their safety in the run-up to and implementation of festivities from 12 – 18 September 2022 in Belgrade.
2022 marks the 30th anniversary of the first EuroPride event in London. EuroPride is an important pan-European event celebrating LGBT+ pride. This year’s EuroPride is the first to be held in southeastern Europe. It is scheduled to include art exhibitions, film screenings, and discussions and will culminate in a march on 17 September.
On 27 August 2022, Serbian President Aleksandar Vucic announced that EuroPride would be postponed or cancelled. At the time, he cited competing government priorities and concerns that protesters would disrupt the festival. The President’s announcement followed protests by far-right groups, including those aligned with the Serbian Orthodox Church, against the planned festivities. While these groups have the right to peacefully assemble and protest, they use such opportunities to spread an anti-human rights and anti-civil society agenda.
The agenda promoted by the far-right and certain religious groups in Serbia is the latest example of a trend across the Balkans, Eastern Europe, and the Caucasus which threaten fundamental freedoms. It is based upon a misconstrued traditional values narrative, introduced by Russia to the UN in 2009, which opposes the universality of human rights. It is projected through governments and non-state actors, such as Christian Orthodox Churches and radical far-right groups.
In Georgia, far-right, nationalist groups, their leaders, and ranking representatives of the ruling party have sought for years to reject the rights to freedom of expression and assembly of the LGBT+ community and their supporters and defenders. Far-right campaigns have been run in Armenia, falsely accusing human rights defenders of bogus crimes. In Russia, far-right and nationalist groups as well as the Russian Orthodox Church (Moscow Patriarchy) have long supported efforts by the authorities to stamp out dissenting and opposition voices.
Serbian authorities have the responsibility to adequately protect the LGBT+ community and their supporters and defenders in the exercise of their human rights. These rights include the freedoms of assembly and expression. The possibility that a peaceful assembly might provoke adverse or even violent reactions from some members of the public is not sufficient grounds to restrict the freedom of assembly.  The state has the obligation to put all required protective measures in place and restrain aggressive counter-demonstrators, instead of banishing the peaceful march. We call on the Serbian government to:
• Facilitate and protect the full and unhindered exercise of the freedoms of expression and assembly of EuroPride participants;