ქართველი აქტივისტი და დამოუკიდებელი ჟურნალისტი, თამარ მეარაყიშვილი, 16 აგვისტოს ახალგორში, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის სამართალდამცავებმა დააკავეს და ცილისწამების ბრალდება წაუყენეს. აღმოსავლეთ საქართველოში მდებარე ახალგორის რაიონი 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ რუსეთის მიერ არის ოკუპირებული.
„დე–ფაქტო სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციას „პრობლემური“ ადამიანის განეიტრალება სურს. ამიტომაც სხვადასხვა მოტივით მათ წინააღმდეგ საქმის აღძვრის დანიშნულება ემსახურება შეშინებასა და იძულებას დატოვონ ახალგორი“ – აცხადებს ახალგორელი აქტივისტი, თამარ მეარაყიშვილი. აქტივისტი ოკუპირებულ რეგიონში შექმნილ პრობლემებზე ღიად საუბარს არ ერიდება, რის გამოც საოკუპაციო რეჟიმმა ის რამდენჯერმე დააკავა.
2017 წლის 16 აგვისტოს, თამარ მეარაყიშვილი საკუთარ სახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის პროკურატურის გამომძიებელმა ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე გააჩერა და პროკურატურაში გადაიყვანა. პარალელურად დე ფაქტო პროკურატურის წარმომადგენლები მეარაყიშვილის სახლს ჩხრეკდნენ. როგორც თამარის ოჯახის წევრებს განუცხადეს, „ექსტრემისტულ ლიტერატურას“ ეძებდნენ. ბინის ჩხრეკის დროს, სამართალმდაცავებმა კომპიუტერული ტექნიკა, საბუთები და თამარის პირადი ტელეფონი წაიღეს. აღსანიშნავია, რომ ეს მეარაყიშვილის დაკავების პირველი შემთხვევა არ არის. თამარი ზემოხსენებულ დაკავებამდე დაკითხვებზე 6-ჯერ დაიბარეს. როგორც მეარაყიშვილი ყვება, დაკითხვის დროს გამომძიებლები მას სიტყვიერ შეურაცყოფასაც აყენებდნენ.
მრავალსაათიანი დაკითხვის შემდეგ  ახალგორელი აქტივისტი ოკუპირებული ცხინვალის პროკურატურიდან გაათავისუფლეს. მას ბრალად დასდეს ცილისწამება სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის მმართველი პარტიის, „ედინაია ოსეტია“-ს მიმართ. საქმე შეეხება რუსულენოვან გამოცემა “ეხო კავკაზაზე” გამოქვეყნებულ სტატიას, სადაც თამარ მეარაყიშვილი ახალგორის მუნიციპალიტეტში საჯარო მოხელეების უკანონოდ გათავისუფლების, ასევე მმართველი პარტიების წარმომადგენლების მხრიდან ადგილობრივი საავადმყოფოების ექიმების შევიწროებაზე საუბრობს, რომლებსაც ასევე ექიმის დანიშნულების გარეშე სთხოვენ უფასო სამედიცინო დახმარებას.
ამ მოვლენამდე ცოტა ხნით ადრე, 8 ივნისს, თამარ მეარაყიშვილი დაკითხვისა თუ დაშინების მიზნით ახალგორიდან ცხინვალში გაიტაცეს. სამოქალაქო აქტივისტის გაუჩინარების შესახებ ინფორმაციის სოციალური ქსელით გავრცელებამ და საერთაშორისო მხარეთა ჩართულობამ შედეგი გამოიღო. გამტაცებლებმა ის იმავე დღეს კვლავ ახალგორში, საკუთარ სახლში, დააბრუნეს.
თბილისში ფაქტს სამოქალაქო აქტივისტის დევნად და ოკუპირებული რაიონიდან გამოძევების მცდელობად აფასებენ. თამარ მეარაყიშვილის დაკავებას სახალხო დამცველი აფასებს, როგორც უკანონოდ თავისუფლების აღკვეთას, სამოქალაქო აქტივისტზე ზეწოლას და მისი გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვას. „ეს დაკავება ასევე უნდა შეფასდეს, როგორც მისი იძულება, სამუდამოდ დატოვოს ახალგორი. შემაშფოთებელია, რომ ე.წ. სამხრეთ ოსეთში სამოქალაქო აქტივისტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებზე ზეწოლამ რეგულარული ხასიათი მიიღო. სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას მიიღოს ყველა ზომა მისი უსაფრთხოების დასაცავად.“
არასამთავრობო ორგანიზაციები, მათ შორის „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი“-ს წევრი ორგანიზაციები, “ადამიანის უფლებათა ცენტრი” და “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი” ახალგორში დაკავებული ქართველი აქტივისტის საქმეს ეხმიანებიან და განცხადებას ავრცელებენ, სადაც ნათქვამია, რომ „სხვადასხვა დროს თ. მეარაყიშვილის დაკავებისა და განგრძობადი შევიწროების ფაქტები, პოლიტიკური და განსხვავებული შეხედულების, ასევე ეთნიკური კუთვნილების გამო სავარაუდო დევნის ნიშნებს ატარებს. აქტივისტის მიმართ განხორციელებული რეპრესიული პოლიტიკა,  მისი დაშინების, ჟურნალისტური საქმიანობის შეზღუდვისა  და ახალგორის ტერიტორიის დატოვების ინტერესს უნდა უკავშირდებოდეს. ცხადია, შევიწროების ამ მცდლობებს „გამყინავი ეფექტი“ აქვს რეგიონში მცხოვრები სხვა აქტივისტების, ჟურნალისტებისა, თუ ეთნიკურად ქართველი ადამიანების მიმართ.
თ. მეარაყიშვილის თავისუფლებისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფისთვის არსებითია საქართველოს მთავრობისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების დროული და ეფექტიანი ინტერვენცია მის საქმეში.
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას გამოიყენოს მის ხელთ არსებული დიპლომატიური და სამართლებრივი მექანიზმები, მათ შორის, მოლაპარაკებების ფორმატები, საერთაშორისო ორგანიზაციების რესურსი თ. მეარაყიშვილისა და მისი ოჯახის წევრების უსაფრთხოებისა და უფლებების დაცვის  უზრუნველყოფის მიზნით.“
„ადამიანის უფლებათა სახლის“ გაგმგეობის თავმჯდომარე ნიკოლოზ ლეგაშვილმა მომხდარი ფაქტი რუსული მხარის მიერ მართულ პოლიტიკად შეაფასა: „საკუთარი მოსაზრებების ხმამაღლა გამომხატველი ადამიანებისთვის ცხოვრება დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთში ძალიან რთულია და თამარ მეარაყიშვილიც სწორედ ამის გამო ისჯება. 2008 წლის სამხედრო ოკუპაციის შემდეგ ახალგორი რუსეთის ფედერაციის კონტროლის ქვეშ მოექცა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პრინციპების შესაბამისად, აღნიშნულ ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე ძირითადი პასუხიმგებლობა სწორედ ამ სახელმწიფოს ეკისრება. თუმცა, ამ ყველაფრის მიუხედავად, საქართველოს სახელმწიფოს მაინც აკისრია პოზიტიური ვალდებულება მის იურისდიქციაში ადამიანის უფლებების დაცვის. ქართულმა მხარემ მის ხელთ არსებული ყველა საშუალება უნდა გამიყენოს, ჩართოს ყველანაირი დიპლომატიური და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მიმართებაში სამართლებრივი საშუალებები,  რათა დაიცვას საქართველოს მოქალაქეების ადამიანის უფლებები და თავისუფლებება.“
ახალგორელი აქტივისტის დაკავების ფაქტი, რა თქმა უნდა, არ დარჩენილა საერთაშორისო შეფასებების გარეშე. „სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების“ მიერ ახალგორელი სამოქალაქო აქტივისტის, თამარ მეარაყიშვილის, დაკავება და მისთვის ცილისწამების ბრალდების წაყენება წარმოადგენს „გამოხატვის თავისუფლების უხეშ შელახვას.“- ნათქვამია საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციის Amnesty International-ის 21 აგვისტოს გავრცელებულ ანგარიშში.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი-ორგანიზაციები ღრმა შეშფოთებას გამოთქვამენ ქართველი აქტივისტის დევნისა და შევიწროვების გამო, რაც მის აქტივიზმსა და ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირდება და მოუწოდებენ საქართველოს მთავრობას და საერთაშორისო ორგანიზაციებს, გამოიყენონ ყველა ის სამართლებრივი თუ დიპლომატიური მექანიზმი, რაც უზრუნველყოფს თამარ მეარაყიშვილისა და მისი ოჯახის წევრების უსაფრთხოებას და მათი უფლებების დაცვას.

“De-facto administration of South Ossetia wants to neutralize “problematic” persons. For that purpose, based on different motives, they commence criminal cases against unacceptable persons and try to force them to leave Akhalgori,” civil activist from Akhalgori, Tamar Mearakishvili reported. The activist openly reported about the problems in the region and this became reason of her perscution by the occupation regime.
On August 16, 2017 investigator of the de-facto prosecutor’s office of South Ossetia stopped Tamar Mearakishvili near her house in Akhalgori and took her to the prosecutor’s office without any explanations. In parallel to that, officers of the de-facto prosecutor’s office were searching Mearakishvilis house. As her family members were told, they were looking for “extremist literature.” As a result of the search, the law enforcement officers took computers, documents and Tamar Mearakishvili’s personal cell phone from the house. It is noteworthy, that before the above detention, Tamar had been summoned to the Prosecutor’s office six times. According to Tamar, during the interrogation the investigators verbally insulted her.
After the hours-long interrogation, the Akhalgori civil activist was released from Tskhinvali de-facto prosecutor’s office. She was charged for defaming the ruling political party of South Ossetia’s de-facto republic – “United Osetia”. The charge was based on the article published in the newspaper “Ekho Kavkaza”, where Tamar Mearakishvili made comments about the illegal dismissal of the public servants in Akhalgori municipality, as well as harassment of doctors in local hospitals by ruling party representatives, where they also request free medical supplies, without doctor’s prescription.
A short time before, on June 8, Tamar Mearakishvili was kidnapped from Akhalgori to Tskhinvali for the purpose of interrogation or intimidation. Dissemination of the information via social network and reaction of the international society had positive result. She was brought back home in Akhalgori on the same day.
In Tbilisi society evaluates the fact as persecution of the civil activist and attempt to expel her from the occupied region. Public Defender of Georgia evaluated the arrest of Tamar Mearakishvili as the illegal restriction of her freedom, oppression on the civil activist and restriction of freedom of expression. “This detention should also be assessed as a compulsion to leave Akhalgori permanently. It’s worrying that pressure on civil activists and non-governmental organizations has acquired a regular character in the so-called South Ossetian region. The Public Defender calls on the de facto authorities to immediately release Tamar Mearakishvili. He also calls on the Government of Georgia to take all measures for the protection of the safety of Tamar Mearakishvili and her release.”
NGOs, including the HRHT member organizations Human Rights Center and the Article 42 of the Constitution, echoed the detention of the Georgian activist in Akhalgori and disseminated the statement which reads that “Detention and continuous harassment of T. Mearakhishvili during different periods based on political and different opinion, as well as ethnic identity, allegedly entail indications of persecution. Repressive means used against the activist have to be connected with the interest of intimidating her, creating obstacles for her journalistic activities and forcing her to leave the territory of Akhalgori. Clearly, these efforts of harassment do have “chilling effect” affecting other activists, journalists or all ethnic Georgians living in that region.
For ensuring freedom and security of T. Mearakhishvili, timely and effective intervention of the Georgian Government and international organizations is crucial.
We call on the Georgian Government to use all available diplomatic and legal mechanisms, among others, negotiating formats, and resources of international organizations for ensuring security and protecting human rights of T. Mearakhishvili and her family members.”
HRHT Chairperson of the board, Nikoloz Legashvili, evaluated the fact as the purposeful policy of Russia: “Life is difficult in the de-facto South Ossetia for the people, who do not avoid expressing their opinions loudly and Tamar Mearakishvili is punished for these activities. After the military occupation of 2008, Akhalgori district has been under the control of the Russian Federation and in accordance to the international human rights law, this state is responsible for all human rights issues in that territory. However, regardless that, the Georgian state also bears positive responsibility to protect human rights within its jurisdiction. The Georgian side shall use all possible instruments, attract all diplomatic and international sources to defend the human rights and basic freedoms of the Georgian citizens.”
International communities also reacted to the detention of the civil activist in Akhalgori. In its public statement of August 21, “Amnesty International” wrote: “The de facto authorities in Georgia’s disputed region of South Ossetia shortly detained and have brought defamation charges against a critical social media blogger in a move that constitutes a blatant violation of freedom of expression.”
Human Rights House Tbilisi and its member organizations are deeply concerned with the persecution and oppression on the Georgian activist, which is connected with her activism and journalistic activities and call on the Government of Georgia and international organizations to use all legal and diplomatic mechanisms to ensure safety and protected human rights of Tamar Mearakishvili and her family members.