მარიამ თედლიაშვილი: ქალთა უფლებადამცველი რომ ვიქნებოდი, ბავშვობიდან ვიცოდი
საქართველოში ყოველი შვიდი ქალიდან ერთი ოჯახში ძალადობის მსხვერპლია. ამის შესახებ ნათქვამია ქალთა მიმართ ძალადობის შესახებ ეროვნულ კვლევაში, რომელიც გაეროს ქალთა ორგანიზაციამ და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა მოამზადეს.
კვლევის შედეგებმა აჩვენა, რომ საქართველოში ქალებისა და კაცებისთვის ქალთა მიმართ ძალადობა დიდწილად კვლავაც მისაღებია: ქალების თითქმის ერთ მეოთხედს (22%) და კაცების ერთ მესამედს (31%) მიაჩნია, რომ ცოლის ცემა გარკვეულ გარემოებებში გამართლებულია. უფრო მეტიც: ქალების თითქმის ერთი მეოთხედი (23%) და კაცების თითქმის ნახევარი (42%) მიიჩნევს, რომ ცოლი ქმარს მაშინაც კი უნდა დაემორჩილოს, თუ მას არ ეთანხმება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2018 წელს საქართველოში ქალზე ძალადობის 5875 შემთხვევა აღრიცხა. მოძალადე 5671 შემთხვევაში მამაკაცი იყო, ხოლო 954 შემთხვევაში – ქალი.
მარიამ თედლიაშვილი სამოქალაქო აქტივისტი და ორგანიზაციის – კარალეთის ქალთა სოლიდარობის ცენტრის ხელმძღვანელია. ძალადობის მსხვერპლი ქალების დახმარების და ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ცენტრი 2010 წელს დააფუძნა. მარიამის საქმიანობის შედეგად დღეს კარალეთსა და მის მიმდებარე სოფლებში ქალებმა საკუთარი უფლებების შესახებ ბევრად მეტი იციან.
მარიამ თედლიაშვილი, კარალეთის ქალთა სოლიდარობის ცენტრის ხელმძღვანელი:
დავიბადე 1981 წლის 26 ივლისს, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარალეთში. ქალთა უფლებადამცველი რომ ვიქნებოდი, ბავშვობიდან ვიცოდი, რადგან ქალის მიმართ სტერეოტიპულ დამოკიდებულებას ჯერ კიდევ ღრმა ბავშვობაში შევეჯახე. მრავალშვილიანი ოჯახიდან ვარ. ოთხი და მყავს. ჩემთვის უცნობი ადამიანები როცა იგებდნენ, რომ ოჯახში ხუთი გოგო ვიყავით, მეუბნებოდნენ – ალბათ, მშობლებს ბიჭი უნდოდათ და არ გამოუვიდათო. ამ ფრაზის მოსმენისას ყოველთვის ძალიან შეურაცხყოფილად ვგრძნობდი თავს. ფაქტობრივად, ღიად მეუბნებოდნენ, რომ ოჯახისთვის ბიჭი უფრო ღირებულია, ვიდრე გოგო. სწორედ ამ ფრაზის მეშვეობით დავფიქრდი პირველად ქალთა უფლებებზე და პატრიარქალური საზოგადოების ქალის მიმართ დამოკიდებულებაზე.
ბავშვობაში მინდოდა „აბესალომ და ეთერი“ გადამეღო. იცით, რატომ?
მინდოდა, ჩემს ფილმში მეჩვენებინა, რომ აბესალომი, რომელიც ამბობს: „ვის გინდათ ქალი ეთერი, მე ნადირობას მივალო“, – ღირსეული ადამიანი არ იყო. ეს არ იყო ჩემთვის სწორი ღირებულებების მქონე ადამიანის სიტყვები და მინდოდა, ჩემი დამოკიდებულება ჩემს ფილმში მეჩვენებინა.
ეს ოცნება ვერ ავიხდინე, რადგან შემდეგ იურისტობა გადავწყვიტე. ახლობლებმა და ნაცნობებმა პროფესიული არჩევანი დამიწუნეს. მეუბნებოდნენ, რომ იურისტობა გოგოს საქმე არ იყო. ქალის მიმართ სტერეოტიპული დამოკიდებულება ვიგრძენი მაშინაც და ძალიან დიდი პროტესტი გამიჩნდა: როგორ შეიძლება რომელიმე პროფესია არ იყოს საქალო?
ნაცნობ-მეგობრების კრიტიკის მიუხედავად, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიულ ფაკულტეტზე ჩავაბარე. უნივერსიტეტში გენდერულ თანასწორობას ვსწავლობდით. მაშინ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსაც კი არ ჰქონდა ეს პროგრამა. ძალიან საინტერესო ლექციები გვქონდა ხოლმე, რომელიც ყოველთვის ცხარე დისკუსიების ფონზე ტარდებოდა. უნივერსიტეტის დამთავრების შემდეგ 2 წლის განმავლობაში ადვოკატად ვმუშაობდი.
ჩემი საქმიანობა ყოველთვის ჩემს მხარეს და სოფელს უკავშირდებოდა. ყველაზე უკეთ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს გავაცნობიერე, რომ კარალეთის გარდა სხვაგან ვერსად ვიცხოვრებ. 9 აგვისტოს დავტოვე სოფელი. მახსოვს, ცა იყო გადაშავებული. გორს ცეცხლი ეკიდა. დედამ გვითხრა, რომ თვითონ სახლში რჩებოდა, რადგან ვერანაირი ძალა ვერ აიძულებდა საკუთარი სახლიდან დევნილი გამხდარიყო, ჩვენ კი დროებით თბილისში, ნათესავებთან უნდა წავსულიყავით, რადგან სოფელში უკვე რუსი ჯარისკაცები დათარეშობდნენ. ვცადეთ დედისთვის წინააღმდეგობის გაწევა, მაგრამ უშედეგოდ. დედა, ბებია და პაპა სახლში დარჩნენ. ეს ყველაზე მძიმე პერიოდი იყო ჩემს ცხოვრებაში. სექტემბრის დასაწყისში სოფელში დავბრუნდი. კარალეთის შესასვლელთან ჯერ კიდევ რუსი სამხედროები პატრულირებდნენ. საშინელი შეგრძნებაა, როცა ოკუპანტი ქვეყნის ჯარისკაცი შენს პირადობას ამოწმებს იმისთვის, რომ საკუთარ სახლში შეგიშვას.
სულ სხვანაირი სოფელი დამხვდა. 40 სახლი იყო დამწვარი. 2 ადამიანი მოკლული, 2 უგზოუკვლოდ დაკარგული. გადატანილი სტრესი ყველას სახეზე ეტყობოდა. ხალხს ყველაფერზე ხელი ჰქონდა ჩაქნეული. მაშინ გადავწყვიტე, რომ სოფლისთვის რაღაც უნდა გამეკეთებინა.
ამისთვის ბიძგი მოგვცა ფონდმა „ტასომ“, რომელიც აქ 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შემოვიდა. დაგვეხმარა ქალთა ფონდი საქართველოშიც.
კარალეთის ქალთა სოლიდარობის ცენტრი 2010 წელს დავაფუძნეთ. ქალთა მიმართ ძალადობა გორში და კარალეთშიც ისევე აქტუალური იყო, როგორც დანარჩენ საქართველოში. ამიტომ გადავწყვიტეთ იურიდიული დახმარება გაგვეწია ძალადობის მსხვერპლი ქალებისთვის და პარალელურად, მოსახლეობაში ქალთა მიმართ ძალადობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებაზეც გვეზრუნა.
დღეს უკვე თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ კარალეთის თემში არ არსებობს ისეთი ორგანიზაცია, სადაც ქალთა უფლებებზე, ქალთა მიმართ ძალადობის ფორმებსა და ეროვნულ თუ საერთაშორისო კანონმდებლობაზე არ გვისაუბრია. არ არის თემა, რაზეც არ გვიმუშავია: ოჯახური ძალადობა, სექსუალური ძალადობა, ნაადრევი ქორწინება, სექსუალური შევიწროება…
თავიდან საქმის დაწყება ადვილი სულაც არ იყო. ცენტრი ახალი დაარსებული გვქონდა, როცა ერთმა საჯარო მოხელემ მკაცრი ტონით გვითხრა: მეტი არაფერი მინდა, ჩემმა ცოლმა თქვენთან მოსვლა გაბედოს, ან თქვენ გაბედოთ და დამარიგოთ ჭკუა, ოჯახში როგორ უნდა მოვიქცეო და… დედა გვაგინა.
პოლიციელებისთვის როცა პირველი ტრენინგი ჩავატარეთ ოჯახური ძალადობის თემაზე, მათ ვკითხე, რას ელოდნენ ტრენინგისგან. დამცინავი ღიმილით მიპასუხეს, რომ უბრალოდ, უნდოდათ, ენახათ ის ქალები, რომლებიც კაცებისთვის ჭკუის სწავლებას აპირებდნენ.
ასეთი სკეპტიციზმის და უარყოფითი განწყობის მიუხედავად, ჩვენი საქმიანობით ვაჩვენეთ ყველას, რომ ოჯახური ძალადობა დანაშაულია და მასთან შეგუება არ შეიძლება. რამდენიმე წლის წინ, ჩვენი ადვოკატირების შემდეგ, ერთ ახალგაზრდა გოგოს, რომელიც ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი იყო, სასამართლომ დამცავი ორდერი გამოუწერა. ეს მაშინ უპრეცედენტო შემთხვევა იყო, რადგან პოლიციას შემაკავებელი ორდერი არ ჰქონდა გამოცემული და კანონის აღსრულება საერთოდ არ ხდებოდა.
ყველაზე ძალიან ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი ქალების მდგომარეობას განვიცდი. როგორც წესი, მათ არ აქვთ ახალი ცხოვრების დაწყებისთვის საჭირო უნარები და არც საზოგადოების და ოჯახის წევრების მხარდაჭერა.
გვყავდა 35 წლის ქალი, რომელსაც ქმარმა ცეცხლი წაუკიდა. ეს ქალი თავიდანვე ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი იყო. ბავშვობაში მამა ავიწროებდა. მამის ძალადობისგან რომ ეხსნა თავი, 15 წლის ასაკში გათხოვდა. ახალ ოჯახში უარესი მდგომარეობა დახვდა. სამი შვილი შეეძინა: ორი გოგო და ერთი ბიჭი. იტანდა ყველანაირ ძალადობას. მამაც მუდმივად იმას ჩასჩიჩინებდა, რომ ოჯახის გულისთვის ყველაფერი უნდა აეტანა. ფაქტობრივად, გასაქცევი გზა არც ჰქონდა. ერთხელაც მოძალადე მეუღლემ ბენზინი შეასხა და ცეცხლი წაუკიდა. სხეულის თითქმის 70% დამწვარი ჰქონდა, მიუხედავად ამისა, გადაწყვიტა, მეუღლე პასუხისგებაში არ მიეცა. სასწრაფოს უთხრა, რომ ღუმელს ანთებდა და ცეცხლი შემთხვევით წაეკიდა. ეს ქალი თავშესაფარში გადავაგზავნეთ. ფსიქოლოგთანაც მივიყვანეთ. ამის შემდეგ წავიდა თბილისში. იქ ნათესავთან ცხოვრობდა. მუშაობაც დაიწყო, მაგრამ შემდეგ ისევ მოძალადე ქმართან დაბრუნდა. მეუღლის შემდეგ 19 წლის ვაჟის მხრიდან გახდა ფსიქოლოგიური ძალადობის მსხვერპლი. ეუბნებოდა, რომ მის გამო სოფელში გასვლის რცხვენოდა და აიძულა, რომ ისევ მოძალადე ქმართან დაბრუნებულიყო. სამწუხაროდ, ასეთი შემთხვევებიც ხშირად გვაქვს.
კარალეთის ქალთა სოლიდარობის ცენტრის მუშაობის შედეგი ძალიან შესამჩნევია: თავიდან, როცა მუშაობა დავიწყეთ, ცენტრს ძალადობის მსხვერპლი ბევრი ქალი მომართავდა. ახლა დახმარების თხოვნით ნაკლებად მოგვმართავენ – პირდაპირ პოლიციაში მიდიან. ჩვენი მუშაობის შედეგიც ეს არის: მოსახლეობამ უკვე იცის, რომ ძალადობა დანაშაულია და დამნაშავე უნდა დაისაჯოს.
ჩვენი საქმიანობა მხოლოდ ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრით არ შემოიფარგლება. ვცდილობთ, თემი გამოვაცოცხლოთ, ვიპოვოთ აქტიური, პასუხისმგებლობის მქონე ადამიანები და მხარი დავუჭიროთ მათ ინიციატივებს. ამ შემთხვევაშიც აქცენტს ქალებზე ვაკეთებთ.
ფონდი „ტასოს“ მეშვეობით წავახალისეთ ქალთა ინიციატივები და ჩართულობა სამოქალაქო საზოგადოებაში. 9 პროექტი დავაფინანსეთ საზოგადოებისთვის: გარეჯვარში კეთილმოეწყო საბავშვო ბაღის ოთახი უნარშეზღუდული ბავშვებისთვის, მოეწყო საზოგადოებრივი სკვერი, კარალეთში შეიქმნა სივრცე შეხვედრებისა და ღონისძიებებისთვის, გაკეთდა ბიბლიოთეკა.
ვცდილობთ, მოსახლეობა დავარწმუნოთ, რომ თემის პრობლემა თითოეული მათგანის პრობლემაა. მინდა, მოსახლეობამ გააცნობიეროს სათემო ფილანთროპიის არსი. სათემო ფილანთროპია არის საერთო საქმის პირად საქმედ აღქმა, პასუხისმგებლობა არა მხოლოდ პირად საკუთრებაზე, არამედ საერთო ქონებაზე, ინტერესზე, გარემოზე და ადამიანებზე. ეს არის ნება, გაერთიანებული ძალებით შეცვალო ადგილობრივი გარემო, ხელი შეუწყო სოციალურ ცვლილებებს და იცხოვრო ღირსეულად. მინდა, ეს ყველას ავუხსნა, რადგან ამ ღირებულების გარეშე ვერასდროს ვიქნებით ღირსეული საზოგადოება.

One in seven women in Georgia experience domestic violence, the National Study on Violence against Women finds. The study was prepared jointly by UN Women and the National Statistics Office of Georgia.
The study findings indicate that the women and men in Georgia still show a high degree of acceptance towards the violence against women: Almost one-quarter of women (22%) and one-third of men (31%) believe that beating a wife is justified under certain circumstances. Moreover, almost one-quarter of women (23%) and almost one-half of men (43%) believe that a wife should obey her husband even if she does not agree with him.
The Ministry of Internal Affairs has registered 5875 cases of violence against women in 2018. In 5671 cases men were reported as abusers, in 954 cases – women.
Mariam Tedliasvili is a civil activist and the head of the organization Karaleti Women’s Solidarity Center. The Center was established back in 2010 to support women victims of violence and raise awareness on combating violence against women. Due to Mariam’s efforts, women in Karaleti and neighboring villages now are more informed about their own rights.
Mariam Tedliashvili, head of the organization Karaleti Women’s Solidarity Center:
I was born on July 26, 1981, in the village of Karaleti, Gori Municipality. I knew I would become a women’s rights advocate since I was a child as I faced stereotypical attitudes towards women way back in my early childhood. I am from a large family. I have four sisters. When finding out that there were five girls in my family, people often told me that, perhaps, my parents wanted to have a boy but did not manage to. I used to feel very offended when hearing this quote. It felt like these people were telling me that a boy is considered more valuable for the family than a girl is. This quote was what made me think about women’s rights and the attitude towards women in the patriarchal society for the first time.
I wanted to direct the movie “Abesalom and Eteri” in my childhood – you know why? I wanted to demonstrate that Abesalom, saying in the poem: “Who wants Eteri? I am heading to hunt”, is not a decent person. I wanted to highlight this attitude in my film.
I did not manage to make this dream come true as I decided to become a lawyer. My relatives and acquaintances got disappointed with my choice. They told me that the lawyer is not a suitable profession for a girl. Then again I faced a stereotypical attitude towards women and experienced a huge protest: How can a certain profession not be suitable for a woman?!
Despite the critique from the side of my friends and acquaintances, I started to study law at the Gori State University. We studied gender equality issues – even Tbilisi State University did not have this in its program then. We used to attend very interesting classes that were accompanied by tensed discussions. After finishing my University studies, I have been working as an attorney for 2 years.
My activities were always linked to my region and my village. During the war in August 2008, I finally realized that I can not live anywhere except Karaleti. I left my village on August 9. I remember the sky being blackened. Gori was on fire. My mother told us she was staying at home as nothing could force her to become an IDP from her own land. We had to temporarily stay with our relatives in Tbilisi as Russian soldiers were already roaming over the village. We tried to stay proof against mother but in vain. My mother, grandmother, and grandfather stayed at home. This was the hardest moment of my life. I returned to my village in early September. Russian soldiers were still patrolling at the entrance of Karaleti. It is a horrible feeling when a soldier of the occupier country is checking your ID to let you in your own home.
I arrived in a different village. Forty houses were burnt. Two people were killed. Two people were missing. The stress was evident on everyone’s faces. Hope had abandoned people. Then I decided I had to do something in favor of this village.
Taso Foundation, entering my village after the war in August 2008, has pushed us to move forward. Women Fund in Georgia has also supported us.
We established the Karaleti Women’s Solidarity Center in 2010. Violence against women in Gori and Karaleti was as relevant as in the rest of Georgia then. Thus, we decided to provide legal assistance to women victims of violence. At the same time, we wanted to put the emphasis on raising awareness about the violence against women in society.
Today I can proudly say that there is no organization in Karaleti community where we have not discussed the women’s rights, the forms of violence against women or international law. You cannot find a topic we have not touched: domestic violence, sexual violence, premature marriage, sexual harassment…
It was not easy to launch the activities. The Center was newly-formed when one of the public servants applied to us in a strict manner: “My wife would better not to approach you or vice versa, or you would better not to guide me how to behave in my family…” Then he cursed us.
During the first training on domestic violence, I approached the police officers and asked them to share their expectations about the training. Mocking smiles appeared on their faces. The officers replied they were looking forward to meeting the women willing to teach men how to behave.
Despite such skepticism and negative attitude, we managed to showcase that domestic violence is a crime and abuse is never acceptable. Several years ago, due to our advocacy, a restraining order was issued by the court to ensure the safety of a young girl victim of domestic violence. This was an unprecedented case as police had never issued a restraining order before. The law had never been properly enforced before.
I feel special empathy for the victims of domestic violence. They usually do not have enough skills to make a new start. More commonly, they leak support from society and their own families.
There is a woman whose husband set her on fire. This woman had initially been the victim of domestic violence. She got married at the age of 15 in order to survive from her abuser father but the worse situation was awaiting her in a new family. She became a mother of three children: two girls and one boy. This woman had experienced all kinds of violence. Her father was still pushing her to stay patient for the sake of the family. Actually, she had no way to escape. Once upon a time, her husband spilled some gasoline and set her on fire. Almost 70% of her body got burnt. However, she decided not to sue her spouse. The woman told the ambulance that she accidentally set herself on fire while she was burning the oven. We spent this woman to the shelter. We got a psychologist for her. Then she went to Tbilisi where she used to stay with her relatives and even managed to find a job but finally, she still decided to return to her abusive husband. Now she became a victim of psychological violence from her 19-years old son. The son was complaining he felt embarrassed while walking in the village thus he forced his mother to stay with the abusive spouse. Unfortunately, we often encounter such cases.
The result of Karaleti Women’s Solidarity Center’s effort is evident: At the beginning of our activities, many women victims of violence were approaching us. Now, fewer women apply to us for help – they go straight to the police. This is the main outcome of our effort – The population is already aware that the violence is a crime and the abuser should be punished fairly.
Our endeavor is not limited to ending violence against women. We try to refresh the community, discover energetic and responsible people and support their initiatives. In this case, we focus on women again.
With support from Taso Foundation, we empowered women for social participation and promoted their initiatives. We funded nine projects in favor of society: A kindergarten for the children with disabilities was furnished and the public park was created in the region of Garejvari; A space for meetings and events was organized and the library was opened in the village of Karaleti.
We strive to convince the population that the problem in the community is meant to be a dilemma for each of them. I wish people to realize the essence of community philanthropy. The core idea of community philanthropy is to involve people in common work aimed at taking the responsibility not only on private property but also on common property, interests, environment, and people. It is a will to merge works aiming at transforming the local environment, supporting social changes and living in dignity. I wish I could make this idea clear to everyone as we can never impel a worthy society without sharing these values.