IREX ევროპა, საფრანგეთში დაფუძნებული არასამთავრობო ორგანიზაცია და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი ახორციელებენ პროექტს, რომლის მიზანიცაა ახალგაზრდა ქალი ლიდერების და „უჩინარი ქალების“ აღმოჩენა და გაძლიერება. „უჩინარი ქალები“ არიან ის ქალები, რომლებიც აქტიურად იცავენ უფლებებს თავიანთ თემში, თუმცა არ არიან ჩართული ფართო უფლებადაცვით საქმიანობაში. პროექტი ხორციელდება ევროკავშირის დაფინანსებით. საქართველოში პროექტს ასევე აფინანსებს „ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდი“.
შესაძლებლობის შესახებ
პროექტის ფარგლებში თბილისის სახლი ახორციელებს მედია კამპანიას, რომლის
მიზანიცაა „უჩინარი ქალების“ და მათი საქმიანობის შესახებ ცნობადობის ამაღლება და იმ პრობლემების წარმოჩენა, რასაც ისინი ებრძვიან. ამ მიზნით, გამოცხადებული კონკურსი იწვევს საქართველოში მცხოვრებ პროფესიონალ და მოყვარულ ფოტოგრაფებს ფოტოკონკურსში მონაწილეობის მისაღებად. მსურველებმა უნდა წარადგინონ პორტრეტები, რათა მეტი აქტიური ქალის შესახებ გაიგოს ფართო საზოგადოებამ და გაიზარდოს ცნობადობა მათი საქმიანობის შესახებ.
კონკურსს აქვს 2 საპრიზო კატეგორია:
– გრან-პრი – 900 ლარი, რომელიც გადაეცემა ფოტოგრაფს ჟიურის მიერ შერჩეული საუკეთესო ფოტოსთვის
– შთამაგონებელი ქალი – 900 ლარი, რომელიც გადაეცემა ფოტოგრაფს ჟიურის მიერ შერჩეული ყველაზე შთამაგონებელი ფოტოსთვის
ფოტოგრაფებისთვის განკუთვნილ საპრიზო კატეგორიებთან ერთად, ჟიური აარჩევს სამ აქტიურ და შთამაგონებელ ქალს ფოტოებიდან, მათი ისტორიის საფუძველზე. შერჩეულ ქალებს შესაძლებლობა ექნებათ მიიღონ მინი გრანტები საკუთარ თემში კონკრეტული პრობლემის ადვოკატირებისთვის.
ვის შეუძლია მონაწილეობის მიღება?
პროფესიონალ ან მოყვარულ ფოტოგრაფებს, რომლებიც გამოგზავნიან პორტრეტებს ისტორიებთან ერთად. ფოტო გადაღებული უნდა იყოს 2018 წლის 1 თებერვლის შემდეგ.
როგორ მივიღო მონაწილეობა?
დაინტერესებულმა კანდიდატმა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საფოსტო მისამართზე – [email protected] უნდა გამოგზავნოს მოთხოვნილი დოკუმენტები და მეილის სათაურში მიუთითოს „ფოტოკონკურსი“
წახალისებულია ეთნიკური უმცირესობების, იძულებით გადაადგილებული პირების, სოფლად მცხოვრები ქალების პორტრეტების მიღება.
განაცხადის შემოტანის საბოლოო დრო:
2019 წ. 26 მაისი, 23:59
მოთხოვნილი დოკუმენტები
– ფოტოგრაფის ტაბელარული ბიოგრაფია (CV);
– ერთი ქალის პორტრეტი. პორტრეტის მონაცემები: დიდი ზომის, მაღალი რეზოლუციის (high resolution) JPEG ან jpg ფორმატი. ფოტოგრაფებს შეუძლიათ გამოგზავნონ როგორც შავ-თეთრი, ისე ფერადი ფოტოები. ასევე, შესაძლებელია როგორც ჰორიზონტალური, ისე ვერტიკალური ფოტოების გამოგზავნა. (ფოტო შეგიძლიათ გამოგზავნოთ პირდაპირ e-mail-ით, ან ატვირთოთ Google Drive-ზე და გამოგვიგზავნოთ მისამართი);
– გამოგზავნილი ფოტოს აღწერა 200 სიტყვით – აღწერაში აუცილებელია მიუთითოთ ფოტოგრაფირებული ქალის სახელი, გვარი, საცხოვრებელი ადგილი (რეგიონი/სოფელი/ქალაქი) და ის საქმიანობა, რასაც ახორციელებს. (იხილეთ თანდართული ფაილი);
– ამობეჭდილი, ხელმოწერილი და დასკანერებული ფოტოგრაფის დასტურის ფორმა. (იხილეთ თანდართული ფაილი).
კონკურსის კრიტერიუმები
– როგორც ფოტოგრაფი, ასევე ფოტოზე აღბეჭდილი პიროვნება უნდა იყვნენ სრულწლოვანნი. (2019 წლის 12 მაისისთვის).
– ფოტო უნდა იყოს ორიგინალი და არ უნდა იყოს უკვე გამოფენილი/გამოქვეყნებული საჯაროდ.
– ფოტო უნდა იყოს გადაღებული საქართველოში, 2018 წლის 1 თებერვლის შემდეგ.
– ფოტო უნდა იყოს მაღალი რეზოლუციის JPEG ან jpg ფორმატის.
– ფოტო მინიმალურად უნდა იყოს დამუშავებული – ე.ი. ამოჭრილი, ფერი შესწორებული, კონტრასტი შესწორებული და მსუბუქი ცვლილებებით.
– ფოტო ზედ არსებული ტექსტური წარწერით ან სხვაგვარი ნიშნებით არ მიიღება.
– ფოტოგრაფებს შეუძლიათ გამოგზავნონ როგორც შავ-თეთრი, ისე ფერადი ფოტოები
– ფოტოგრაფებს შეუძლიათ გამოგზავნონ როგორც ჰორიზონტალური, ისე ვერტიკალური ფოტოები.
– ფოტოგრაფი უნდა ფლობდეს საავტორო უფლებებს ფოტოზე. კონკურსში მონაწილეობით ფოტოგრაფი ადასტურებს რომ ის არის გამოგზავნილი ფოტოს ავტორი და აქვს მისი გამოყენების უფლება.
– ფოტოგრაფმა უნდა დაადასტუროს, რომ ფოტოზე მესამე პირს არ აქვს საკუთრების უფლება – ე.ი. ფოტოზე აღბეჭდილი პიროვნება თანახმაა მისი ფოტო გამოიყენოს ფოტოგრაფმა.
– ფოტოგრაფი ინარჩუნებს საავტორო უფლებებს ფოტოზე.
– საკონკურსოდ შერჩეული ფოტოებისთვის მონაწილე ადამიანის უფლებათა სახლს გადასცემს უფლებას გამოიყენოს მის მიერ გამოგზავნილი მაღალი რეზოლუციის ფოტო სხვადასხვა მიზნებისთვის (გამოფენა, გამოქვეყნება ინტერნეტში და სხვადასხვა პუბლიკაციებში.
შერჩევის ეტაპები:
– თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი გადაარჩევს ჟიურისთვის იმ ფოტოებს, რომლებიც დააკმაყოფილებენ მოთხოვნილ კრიტერიუმებს.
– გადარჩეული ფოტოები და აღწერა გამოქვეყნდება ჩვენს ვებ-გვერდზე და სოციალურ მედიაში
– გადარჩეული ფოტოები დაიბეჭდება და გამოიფინება. გამარჯვებულს გამოავლენს ჟიური სპეციალურ ღონისძიებაზე, რომელიც ჩატარდება 2019 წლის ივნის-ივლისში.

IREX Europe, a French-based NGO, and Human Rights House Tbilisi are implementing a project aiming at promotion, discovering and strengthening new women’s rights leaders and “invisible women” – women who are actively protecting rights in their community but are not involved in general human rights defending activities. The project is funded by the European Commission and co-funded by the Human Rights House Foundation.
About the opportunity
Within the framework of the project, HRH Tbilisi is implementing media campaign to raise awareness on women who are fighting for their rights or rights of others in their communities and are not visible to the wider public, as well as on the causes advocated by them. With this aim, the announced call is inviting professional or amateur photographers residing in Georgia to submit portraits in order to discover active women from Georgia – and raise awareness about their activities.
The contest will have two winning categories:
– Grand prize – 900 GEL, awarded to the photographer for best photographic work, selected by the jury.
– Inspiring woman – 900 GEL, awarded to the photographer for the most inspiring photo, selected by the jury.
In addition to the winning categories for photographers, based on the importance of their activity the jury will select three active and inspiring women – portrayed by the photographers, who will be given opportunity to apply for mini-grants in order to advocate causes they fight for in their communities.
Who can participate?
Professional or amateur photographers submitting portrait taken in Georgia no earlier than February 2018 with the description.
How to apply?
Interested candidates are invited to submit the required documentation to HRH Tbilisi e-mail: [email protected] and indicate in a subject “Photo Contests”
The photographers submitting portraits of representatives from ethnic minorities and IDPs, rural women in Georgia – are particularly encouraged to apply.
Deadline:
26 May 2019, 23:59.
Required documentation:
– CV of the photographer;
– One portrait of the women in high-resolution JPEG or jpg format;
– Photographers are free to choose between the black & white or color photography, as well as to choose between horizontal/vertical orientated images; (you can send the photo directly via e-mail or upload in Google Drive and send the link;
– Up to 200 words description to the photo highlighting the women’s name, location (region, village, city in Georgia) and activity that she is fighting for (please see the attached file);
– Printed out, signed and scanned confirmation of the photographer (please see the attached file).
Criteria for the Contest
– The participant, as well as the portrayed women, should be of full age (18 years old by May 12, 2019)
– The photo must be of original work that has not formerly been displayed or exhibited
– The photo should be taken in Georgia no earlier than February 2018
– We request high-resolution files in JPEG or jpg format.
– We only will accept minimal photo editing including cropping, color correction, contrast, and very light retouch
– Watermarks and other overlays are unacceptable. These entries will be disqualified.
– The photographers are free to choose between black & white or color photography.
– The photographers are free to choose between horizontal/vertical orientated images
– The photographer must own the copyright of photography. By participating, the photographer confirms that he/she is the author of the uploaded photo and thus has full rights to use it.
– The participant further confirms that the photo is free of third party rights; in particular, that identifiable person depicted agrees with the below-mentioned uses of the picture.
– The photographer retains copyright of their work.
– For pre-selected pictures, the participant grants Human Rights House Tbilisi a right of use of the high-resolution pictures for different purposes (e.g. presentation in exhibitions, the publication on the internet and in social media, inclusion in other publications)
Stages of selection:
– HRH Tbilisi will pre-select the photos that have met the criteria for the jury. Please note that not all the entries will be pre-selected.
– Pre-selected photos with descriptions will be published on our web-page and social media.
– Pre-selected photos will be printed out for the exhibition and the jury will announce the winners on the special event held in Tbilisi in the period of June-July, 2019 (TBD).