,ალიქ მედია” სომხურენოვანი მოსახლეობის ინფორმირების მნიშვნელოვანი წყაროა. მიმდინარე წლის მარტიდან მაისის ჩათვლით, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, რომელიც ქართულ მედიას COVID-19-ის გამოწვევებთან გამკლავების შესაძლებლობას აძლევდა, ,,ალიქ მედიამ” ბლოგების კონკურსი გამართა. კონკურსის დახმარებით, მკითხველებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, ფართო აუდიტორიისთვის პანდემიასთან დაკავშირებული პირადი ისტორიები გაეზიარებინათ. კონკურსის შედეგად, პლათფორმის ფეისბუქ გვერდზე ნახვების რაოდენობამ მილიონს გადააჭარბა.
მკითხველებისთვის საკუთარი ისტორიების გაზიარების შესაძლებლობით, ,,ალიქ მედია” კიდევ უფრო პოპულარული გახდა. კონკურსში მონაწილეობა საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან 14-დან 36 წლამდე ასაკის, 26-მა მკითხველმა მიიღო. სამი თვის განმავლობაში გამოქვეყნებული ბლოგებიდან ,,ალიქ მედიას“ გუნდმა ყველაზე კითხვადი სტატიები შეარჩია.
,,ჩემი ბლოგი აღწერდა ვირუსამდე და ვირუსის შემდეგ არსებულ ვითარებას. მადლობა მინდა გადავუხადო მათ, ვინც ბლოგი წაიკითხა და სხვებსაც გაუზიარა“ – ამბობს თათევ ხოსანიანი, კონკურსის 17 წლის გამარჯვებული სამცხე-ჯავახეთიდან.
,,ალიქ მედიას” აუდიტორიას, ძირითადად, ქვემო-ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში მცხოვრები სომხურენოვანი მოსახლეობა წარმოადგენს, რომელიც წლების განმავლობაში, ენობრივი ბარიერის გამო, ინფორმაციაზე წვდომის სირთულეებს აწყდება. აღსანიშნავია, რომ ამ რეგიონებში ვაქცინაციის ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია.
COVID-19 სხვა მედია ორგანიზაციების მსგავსად, ,,ალიქ მედიისთისაც” გამოწვევა იყო. ვირუსის გარშემო არსებული დეზინფორმაცია და შეთქმულების თეორიები კიდევ უფრო აბნევდა მოსახლეობას, რომლებიც ცდილობდნენ, სანდო წყაროსგან მიეღოთ ინფორმაცია.
პრობლემასთან გასამკლავებლად, „ალიქ მედიას“ პროექტი ,,COVID19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა“ დაეხმარა, რომელიც ევროკავშირის ფინანსური დახმარებით ხორციელდება და რომლის მიზანიც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიის მდგრადობის შენარჩუნებაა.
2020 წლის ბოლოდან, პროექტის ფარგლებში მიღებული გრანტის დახმარებით, ,,ალიქ მედიამ“ შეძლო აუდიტორიის გაზრდა. ამ დროის განმავლობაში, საკუთარ პლათფორმაზე გამოაქვეყნა 1600-ზე მეტი სტატია, 135 ვიდეო რეპორტაჟი და ქუჩის გამოკითხვა.

Aliq Media is an online news outlet based in Tbilisi which mainly publishes news in Armenian. From March to May 2021, as part of the COVID-19 program funded by the European Union to help Georgian media to cope with COVID-19 effects, Aliq media launched a blog competition that allowed its readers to share personal stories about life during the pandemic. Aliq Media’s Facebook page gained over 1 million interactions on Facebook following the contest.
Aliq media is becoming more popular among the Armenian community living in Georgia by giving its readers the chance to share their own stories. The media gained over one million interactions on Facebook after running a blog-competition online that allowed participants, 26 people from different regions of Georgia between 14 and 36 years old, to publish COVID-19 personal stories on Facebook. The online contest took place from the end of March to May 15, 2021. The winners were chosen according to the amount of likes and comments gained.
“My blog pictured how life does look like before and after the virus. I have to thank my friends and my parents for having shared my blog so many times”, said Tatev Khotsanyan, a 17-year-old from Samtskhe-Javakheti region and one of the winners of the competition.
Aliq Media works to serve the Armenian community living mostly in Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti regions, in the south of Georgia and among the areas with the lowest percentage of vaccinated people. The language barrier and a lack of access to official information provided mostly in Georgian, has always been a big issue for Armenians living in these areas.
COVID-19 has been a big challenge for Aliq Media, as it has for other independent media in Georgia. There was a lot of misinformation as well as conspiracy theories about COVID-19. The public was often confused, not knowing what to believe or which information source to turn to. To help cope with this challenge Aliq Media applied for financial support from COVID 19: Civil Society Resilience and Sustainability” – a project funded by the European Union to foster the resilience and sustainability of civil society and independent media in Eastern Partnership countries enabling them to mitigate the immediate and longer-term impact of COVID-19. Since the end of 2020, the grant has helped Aliq Media reach a wider audience: publishing more than 1600 articles and 135 videos, including reports and vox pops on their online platform.