მოვუწოდებთ ჩვენს მეგობრებს და საერთაშორისო პარტნიორებსა და აქტორებს მხარი დაუჭირონ ლეგიტიმურ და მშვიდობიანი მანიფესტანტებს საქართველოში! გთხოვთ, გაავრცელოთ მხარდაჭერის მესიჯები და სოლიდარობის გამომხატველი განცხადებები და გამოიყენოთ ყველა საერთაშორისო მექანიზმი მშვიდობიანი მანიფესტაციის, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების უზრუნველსაყოფად.
რა შეგიძლიათ გააკეთოთ:
–            გაავრცელოთ ინფორმაცია საქართველოში მიმდინარე პროტესტის შესახებ და გამოხატოთ სოლიდარობა მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეებისადმი
–            მონაწილეობა მიიღოთ მშვიდობიანი პროტესტის მონაწილეების დაცვის პროცესში, დაგეგმოთ ხანგრძლივი მონიტორინგი/შეფასების მისიის ჩატარება, მაგალითად, დაკავებულთა სასამართლო პროცესების ან მიმდინარე პროტესტების დაკვირვება
–            შეაგროვოთ ადამიანის უფლებათა დარღვევების მტკიცებულებები, გაავრცელოთ ანგარიში და იმოქმედოთ საერთაშორისო დონეზე.
ზოგადი ინფორმაცია, ფაქტები და მტკიცებულებები:
(ინფორმაცია განახლებადია)
28 ნოემბერი: პოლიციამ გამოიყენა არაპროპორციული და არაკანონიერი ძალა და დაარღვია მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება. დაკავებულია სულ მცირე 43 დემონსტრანტი, მათ შორის არიან ფიზიკური დაზიანების მქონე პირები, რომელსაც პოლიციელები თავს დაესხნენ და ფიზიკური დაზიანებები მიაყენეს.   სამართალდამცველებმა იძალადეს მედიის წარმომადგენლებზეც – დაშავდა მინიმუმ 22 ჟურნალისტი, რომელთაგან ზოგიერთი ჰოსპიტალიზებულია და სამედიცინო დახმარების საჭიროებს.
28 ნოემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ საქართველო 2028 წლამდე არ განაგრძობს ევროკავშირში გაწევრიანების გზას და უარს იტყვის ფინანსურ დახმარებაზე. ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების შეჩერება ეწინააღმდეგება საქართველოს სტრატეგიულ ინტერესებს და კონსტიტუციის 78-ე მუხლს. აღნიშნულმა განცხადებამ საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში – თბილისში, ქუთაისში, ზუგდიდში, გორსა და ბათუმში – სპონტანური საპროტესტო გამოსვლები გამოიწვია.
უფლებადაცვითი ორგანიზაციების იურიდიული მხარდაჭერის ერთობლივი ჯგუფი დაკავებულებს უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს:
,,მთავარი პრობლემა ახლა ისაა, რომ გვიმალავენ დაკავებულებს, 43 დაკავებულია, სამართალდამცავები ყველაფერს აკეთებენ რომ დაკავებულებმა ვერ ისარგებლონ დაცვის უფლებით და ადვოკატებს ხელი ეშლებათ პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში. ბევრს მალავენ იმიტომ რომ დაზიანებები აქვთ. ზოგიერთი მათგანი, ვისაც დაზიანება აქვს, უკვე ნახეს ადვოკატებმა. იურისტები მიმართავენ სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურსაც.’’ – ლადო მკერვალიშვილი, ,,უფლებები საქართველოს’’ დირექტორი.
გიზიარებთ ამჟამად არსებულ ინფორმაციას დაზარალებული და დაკავებული მედიის წარმომადგენლებისა და მომიტინგეების შესახებ საჯაროდ გაზიარებულ წყაროებზე დაყრდნობით და იურიდიული დახმარების ჯგუფის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე.
• მარიამ ნიკურაძე (ჟურნალისტი, “OC Media”) – პოლიცია უკანონოდ ჩაერია მის ჟურნალისტურ საქმიანობაში, როდესაც მარიამი პროტესტს აშუქებდა. პოლიციელი რამდენჯერმე დაესხა თავს მის ტელეფონს/კამერას, ცრემლსადენი გაზი განზრახ მიმართა მისკენ. წყარო
• ალექსანდრე ქეშელაშვილი (ჟურნალისტი, “პუბლიკა”) – დაკავებული და ნაცემია პოლიციის მიერ, მას საავადმყოფოში გადაყვანა დასჭირდა. წყარო
• გურამ როგავა (ჟურნალისტი, “ფორმულა”) – სპეცრაზმის მხრიდან სასტიკი ცემის მსხვერპლი გახდა. მას თავს დაესხნენ, როდესაც მიკროფონი ეჭირა და პირდაპირ ეთერში აშუქებდა პროტესტს. ის საავადმყოფოშია მოთავსებული მძიმე ტრავმებით და დამატებითი სამედიცინო დახმარება ესაჭიროება. წყარო
• ელენე ხოშტარია (ოპოზიციის ლიდერი) – ძალადობრივი დარბევისას ხელი მოიტეხა. წყარო
• ნანა მალაშხია (ოპოზიციის ლიდერი) – ძალადობრივი დარბევისას ცხვირი მოიტეხა. წყარო
• დათო ცაგარელი (ჟურნალისტი, “რადიო თავისუფლება”) – პირდაპირ ეთერში სპეცრაზმელმა მუცელში ჩაარტყა და ძირს დააგდო. წყარო

We call our friends and international partners and actors to support legitimate & peaceful protestors in Georgia!
Please share messages & statements of solidarity and use all international mechanisms to ensure freedom of expression & assembly of the peaceful manifestants.
What you can do:
- Share this post or information about ongoing protest in Georgia and stand in solidarity with peaceful manifestants;
- Engage in protection of peaceful manifestants by planning long-term monitoring and observation missions, e.g. trial observations of detainees or ongoing protest;
- Collect evidences of human rights violations, prepare & share reports and advocate it internationally.
Background information, facts & evidences (To be updated)
November 28: Police used excessive and illegitimate force and violated rights of peaceful assembly and freedom of expression. At least 43 manifestants have been detained, some of them physically injured and attacked by the police officers. Police massively attacked media representatives, at least 22 of them have been injured, hospitalized and some of them in need of medical treatment.
On November 28, Georgia’s prime minister announced that Georgia would not pursue the path towards EU integration, or seek financial assistance, until 2028. Suspending EU accession negotiation contradicts Georgia’s strategic interests and article 78 of the Constitution. This sparked impromptu protest in the cities of Georgia: Tbilisi, Kutaisi, Zugdidi, Gori and Batumi.
CSO’s joint group for legal support is providing free legal aid to detainees:
‘’It is particularly challenging that that the detainees are being deliberately concealed from us. According to our information at least 43 individuals have been detained, whereas lawyers are being obstructed from performing their professional duties and detainees right to legal defense is violated. We assume, that majority of detainees have physical injuries, lawyers already reported physical injuries of those who they managed to visit.’’ – Lado Mkervalishvili, Director of ‘’Rights Georgia’’.
Below we share currently available information about injured and detained media representatives & protestors based on the publicly shared sources & information provided by our partners and member organization lawyers of the legal support group (information to be updated).
- Mariam Nikuradze (journalist, “OC media”):
Police unlawfully interfered with her journalistic activities while Mariam was covering the protest. Her phone/camera was damaged by the police , tear gas & water cannon was intentionally directed towards her. Source
- Alexandre Keshelashvili (journalist, “Publika”)
He was detained and beaten by the police officers, he needed hospitalization. Source
- Guram Rogava (Jounralist, “Formula TV”)
Guram was brutally beaten by the special police forces, he was attacked while he was holding a microphone and broadcasting live/covering protest. He is hospitalized with several heavy injuries and is in need of further medical treatment.
- Elene Khostaria, an opposition leader
She broke her arm during a violent dispersal. Source
- Nana Malashkhia, opposition leader
She broke her nose during a violent dispersal. Source
- Dato Tsagareli, (Journalist, Radio Liberty)
Dato was punched in the stomach and knocked to the ground by special forces officer during a live broadcast. Source