ვეხმაურებით “ქართული ოცნების” გენერალური პროკურატურის მიერ დაწყებულ გამოძიებას, რომლის ფარგლებშიც დაყადაღდა რამდენიმე ორგანიზაციისა თუ ფონდის, მათ შორის, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საბანკო ანგარიშები.
საქალაქო სასამართლოს განჩინება აღნიშნულთან დაკავშირებით გუშინ ჩაგვბარდა. ჩვენი შეფასებით, როგორც პროკურატურის მიერ წარმოებული გამოძიება, ისე ყადაღის დადების შესახებ მიღებული განჩინება დაუსაბუთებელი და უკანონოა. ეს არის ქართული ოცნების არალეგიტიმური რეჟიმის კიდევ ერთი მიზანმიმართული შეტევა უფლებადაცვით ორგანიზაციებსა და უფლებადამცველებზე, რაც აშკარად წარმოადგენს ქვეყანაში უფლებადაცვითი საქმიანობის კიდევ უფრო მეტად შეზღუდვის მცდელობას. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის მხრიდან ჯარიმების გადახდას ჩვენ მივიჩნევთ სოლიდარობის გამოხატულებად. თანადგომა და ადამიანების სიღარიბისგან დაცვა არის ქართული კულტურის და ტრადიციის განუყოფელი ნაწილი.
მშვიდობიანი საპროტესტო აქციების დროს ადმინისტრაციული წესით დაჯარიმებული პირებისთვის ფინანსური მხარდაჭერის გასაწევად და მათი ჯარიმების გადასახდელად თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა შემოწირულობების შეგროვება “რუსული კანონის” ინიცირების შემდეგ დაიწყო.
- ჯარიმის დასაფარად პირი თავად ავსებს შესაბამის განაცხადს, რომელიც საჯაროდ ხელმისაწვდომია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის ვებგვერდზე.
- თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი ბენეფიციართან გაფორმებული შეთანხმების საფუძველზე იხდის ადმინისტრაციულ ჯარიმას მხოლოდ სასამართლოს მიერ კანონიერ ძალაში შესული განჩინების არსებობის შემთხვევაში.
- თანხა თბილისის ადამინის უფლებათა სახლის საბანკო ანგარიშიდან პირდაპირ ირიცხება სახელმწიფო ბიუჯეტში, ყველა სამართლებრივი მოთხოვნის დაცვით, მათ შორის, თითოეული ბენეფიციარის სახელზე ხდება საშემოსავლო გადასახადის გადახდა, სახელმწიფოს აქვს სრული წვდომა ორგანიზაციის ყველა ტრანზაქციასა და მიზნობრიობაზე.
- საქართველოს კანონმდებლობით სხვა პირისთვის ჯარიმის გადახდა აკრძალული არ არის. შესაბამისად, უფლებადაცვითი ორგანიზაციის მხრიდან ეს ქმედება ბენეფიციარის მიმართ სოლიდარობის გამოხატულება და მისი უფლებების დაცვის საშუალებაა.
ადამიანის უფლებათა სახლს ამჟამად დაფარული აქვს 843, 747 ათასი ლარის ოდენობის 365 ადმინისტრაციული ჯარიმა. 2024 წლის გაზაფხულიდან დღემდე მივიღეთ 921,336.99 ლარის შემოწირულობა ასეულობით ფიზიკური პირისგან. მათ შორის ბოლო ორი თვის განმავლობაში მივიღეთ “თიბისი ბანკისა” და “საქართველოს ბანკების” შემოწირულობა – სულ 300,000 ლარი.
ამჟამად, განაცახადი ჯარიმების დაფარვის შესახებ გაკეთებული აქვს ასამდე პირს, რომლებსაც ჯარიმის გადაუხდელობის შემთხვევაში, ემუქრებათ ქონების დაყადაღება.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი 2010 წელს ნორვეგიული ორგანიზაცია Human Rights House Foundation-ის მხარდაჭერით დააფუძნა ხუთმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ, მათ შორის “უფლებები საქართველო” (იმ დროს “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი”), “ადამიანის უფლებათა ცენტრი”, “საფარი” და “წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი” (GCRT). ორგანიზაცია არის ადამიანის უფლებათა სახლების საერთაშორისო ქსელის წევრი, ასევე, ევროკავშირის დროებითი რელოკაციის პლატფორმის (EUTRP) წევრი.
ორგანიზაციის წესდებით გაცხადებული მიზნებია უფლებადამცველების დაცვა და გაძლიერება, ასევე უფლებადაცვითი ორგანიზაციებისა და ჯგუფების გაძლიერება. თბილისის სახლი ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელთან და სხვა საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად ათწლეულზე მეტია, რაც ახორციელებს უფლებადამცველების დაცვის პროგრამას, რომლის ფარგლებშიც უფლებადამცველები იღებდნენ ფსიქო-სოციალურ, იურიდიულ თუ სხვა სახის სერვისებს.
ჩვენი საქმიანობა საქართველოს კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის, ასევე საერთაშორისოდ აღიარებული სტანდარტის შესაბამისია. ჩვენ ვაძლიერებთ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებას, ვიცავთ მათ უფლებებს, მათ შორის მშვიდობიანი შეკრების უფლებას. მივიჩნევთ, რომ საქართველოში მოქმედი ადმინისტრაციული კანონმდებლობა ამჟამად ვერ უზრუნველყოფს ამ უფლებით სათანადოდ სარგებლობის შესაძლებლობას. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით დადგენილი პროცედურული ნაწილი არ შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციასა და საერთაშორისო სტანდარტებს, ის შეიცავს ადამიანის უფლებებში არაპროპორციული ჩარევის საფრთხეს, ზრდის საპოლიციო თვითნებობისა და ადმინისტრაციული ჯარიმების უსაფუძვლოდ გამოყენების რისკებს. განსაკუთრებით, 2024 წლის დეკემბერში მიღებული ცვლილებების შემდეგ. არაპროპორციული ადმინისტრაციული ჯარიმები მრავალ საერთაშორისო ორგანიზაციას შეუფასებია როგორც სახელმწიფოს მხრიდან ინდივიდის უფლებების დარღვევა. მათ შორის, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისმა (ოდირი) 6 მარტის მოსაზრებაში აღნიშნა, რომ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ბოლო საკანონმდებლო ცვლილებები არ შეესაბამება საქართველოს მიერ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო კანონმდებლობით აღებულ ვალდებულებებს და რომ „არაპროპორციული ჯარიმა თავისთავადაც საკმარისი შეიძლება იყოს მშვიდობიანი შეკრების უფლების დარღვევისთვის”.
ორგანიზაციის ანგარიშები, რომელიც საქართველოს პროკურატურის მოთხოვნის საფუძველზე დაყადაღდა, აერთიანებდა როგორც დაჯარიმებული პირებისთვის შემოწირულობებით შეგროვებულ თანხებს, ასევე ორგანიზაციის დაგეგმილი სხვა უფლებადაცვითი საქმიანობისთვის საერთაშორისო დონორების მიერ ჩარიცხულ გრანტებს. შესაბამისად, ორგანიზაციის სერვისებს ვეღარ მიიღებენ ჩვენი სხვა ბენეფიციარებიც.
მოვუწოდებთ შესაბამის უწყებებს:
- პროკურატურას: სასწრაფოდ შეწყვიტოს გამოძიება და მოხსნას ყადაღა ორგანიზაციის ანგარიშებიდან, რათა შევძლოთ უფლებადაცვითი საქმიანობის შეუფერხებლად გაგრძელება.
- სააპელაციო სასამართლოს: განიხილოს და გააუქმოს საქალაქო სასამართლოს უკანონო და დაუსაბუთებელი გადაწყვეტილება

We respond to the investigation initiated by the General Prosecutor’s Office of “Georgian Dream,” within the framework of which the bank accounts of several organizations and funds, including those of the Human Rights House Tbilisi (HRHT), have been frozen.
Yesterday, we received the City Court’s ruling on this matter. In our assessment, both the investigation conducted by the Prosecutor’s Office and the ruling on the freezing of accounts are unfounded and illegal. This represents yet another targeted attack by the illegitimate regime of Georgian Dream against human rights organizations and defenders, clearly aimed at further restricting human rights work in the country. We consider the payment of fines by a human rights organization as an expression of solidarity. Solidarity and the protection of people from poverty are integral parts of Georgian culture and tradition.
HRHT began collecting donations to support individuals fined under administrative procedures during peaceful protests and to cover their fines after the initiation of the so-called “Russian Law.”
• To cover the fine, the individual personally fills out the relevant application, which is publicly available on HRHT’s website.
• HRHT pays the administrative fine only if a court ruling has entered into legal force, based on an agreement signed with the beneficiary.
• The funds are transferred directly from the bank account of HRHT to the state budget, in full compliance with all legal requirements. This includes the payment of income tax on behalf of each beneficiary. The state has full access to all transactions and the intents of the organization’s funds.
• Georgian legislation does not prohibit the payment of fines on behalf of another person. Therefore, this action by a human rights organization represents an expression of solidarity with the beneficiary and serves as a means of protecting their rights.
HRHT has currently covered 365 administrative fines amounting to 843,747 GEL. Since the spring of 2024, we have received 921,336.99 GEL in donations from hundreds of individuals. Among these, in the past two months alone, we received 300,000 GEL in donations from “TBC Bank” and “Bank of Georgia.”
At present, around 100 individuals have submitted requests for fine coverage. If these fines are not paid, they face the risk of asset seizure.
HRHT was founded in 2010 with the support of the Norwegian organization “Human Rights House Foundation” by five non-governmental organizations, including “Rights Georgia” (formerly “Article 42 of the Constitution”), “Human Rights Center”, “Sapari”, and “Georgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT)”. The organization is a member of the International Network of Human Rights Houses and a member of the EU Temporary Relocation Platform (EUTRP).
According to its charter, the organization’s primary goals are the protection and empowerment of human rights defenders, as well as strengthening human rights organizations and groups.
For over a decade, in collaboration with the Human Rights Houses Network and other international partners, HRHT has been implementing Human Rights Defenders’ Protection Program, which provides psycho-social, legal, and other essential services to human rights defenders.
Our activities fully comply with the Constitution and legislation of Georgia, as well as internationally recognized standards. We work to strengthen Georgian civil society and protect their rights, including the right to peaceful assembly. We believe that the current administrative legislation in Georgia fails to adequately ensure the full enjoyment of this right. The procedural framework established by the Code of Administrative Offenses of Georgia does not align with the Georgian Constitution or international standards. It poses a risk of disproportionate interference with human rights, increases the likelihood of police arbitrariness, and facilitates the unjustified use of administrative fines—especially following the amendments adopted in December 2024. Numerous international organizations have condemned disproportionate administrative fines as a violation of individual rights by the state. Among them, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), in its March 6 opinion, stated that the recent legislative amendments to Georgia’s Code of Administrative Offenses do not comply with Georgia’s international human rights obligations. ODIHR also emphasized that “a disproportionate fine in itself may be sufficient to constitute a violation of the right to peaceful assembly.”
The accounts of the organization, which were frozen at the request of the Prosecutor’s Office of Georgia, contained both donations collected to cover
fines for individuals and grants transferred by international donors for the organization’s other planned human rights activities. As a result, other beneficiaries of our organization will also no longer be able to have access to essential services.
We call on the relevant authorities to take immediate action:
• To the Prosecutor’s Office: Immediately halt the investigation and lift the freeze on the organization’s accounts, allowing us to continue our human rights activities without obstruction.