ჩვენ, ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელის ხელმომწერი წევრები, გამოვთქვამთ შეშფოთებას საქართველოს პარლამენტში დარეგისტრირებული “უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ” კანონპროექტის გამო და მოვუწოდებთ კანონმდებლებს, არ მიიღონ იგი და უზრუნველყონ უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო უფლებადამცველებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისთვის.
თებერვლის შუა რიცხვებში, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა დეპუტატებმა, ე.წ. „ხალხის ძალის“ წარმომადგენლებმა დააინიცირეს კანონპროექტი უცხოური გავლენის შესახებ.[1] მიღების შემთხვევაში, კანონპროექტი დაავალდებულებს მედიასა და სამოქალაქო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს, რომლებიც დაფინანსების 20%-ზე მეტს „უცხოური ძალისგან“ იღებენ, დარეგისტრირდნენ “უცხოური გავლენის აგენტად”, წინააღმდეგ შემთხვევაში ისინი დაჯარიმდებიან. კანონპროექტი „უცხოურ ძალად“ განსაზღვრავს უცხო ქვეყნის მთავრობებს, უცხოეთის მოქალაქე ფიზიკურ პირებს, საზღვარგარეთ დაარსებულ იურიდიულ პირებს და საერთაშორისო სამართლის მიხედვით დაფუძნებულ ორგანიზაციებს (მაგ. გაეროს ინსტიტუტებს). კანონპროექტის მიხედვით, იუსტიციის სამინისტრო უფლებამოსილი იქნება მოკვლევა განახორციელოს ორგანიზაციებზე, რომლებსაც ის „უცხოური გავლენის აგენტებად“ მიიჩნევს.
ეს კანონპროექტი მიზნად ისახავს როგორც სამოქალაქო საზოგადოების ფინანსური მდგრადობის შეზღუდვას, ასევე საზოგადოების ცნობიერებაში ამ სექტორის ზოგადი როლის და ადგილის კითხვის ნიშნის ქვეშ დაყენებას. ინიციატივა თანხვედრაშია სამოქალაქო საზოგადოებისთვის სივრცის შეზღუდვის შესამჩნევ ტრენდთან აღმოსავლეთ ევროპაში, დასავლეთ ბალკანეთსა და კავკასიაში. ის ასევე ნათლად წარმოაჩენს ფუნდამენტური უფლებების, მათ შორის გაერთიანების თავისუფლების შეზღუდვის საგანგაშო ტენდენციას საქართველოში.
უცხოურ ფინანსურ რესურსებზე წვდომის შეზღუდვა სამოქალაქო საზოგადოებისთვის სახელმწიფოების მიერ ახალი მოვლენა არ არის. 2012 წელს პირველად რუსეთმა მიიღო კანონი „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ, რომელიც შექმნილია დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის საბოლოოდ განადგურების მიზნით. 2017 წლის ივნისში, უნგრეთში ამოქმედდა კანონი, რომელიც აიძულებდა ნებისმიერ ორგანიზაციას, რომელიც დაფინანსებას იღებდა საზღვარგარეთიდან, დარეგისტრირებულიყო როგორც „უცხოური დაფინანსების მიმღები ორგანიზაცია“ და ყველა პუბლიკაციაზე დაეტანებინა ეს წარწერა, წინააღმდეგ შემთხვევაში ორგანიზაციას დაემუქრებოდა სანქციები.
საკანონმდებლო მცდელობები, რომლებიც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების უცხოელ აგენტებად ან უცხოური გავლენის აგენტებად გამოცხადებას ისახავს მიზნად, ზღუდავს ამ ორგანიზაციების თავისუფლად მოქმედების და განსხვავებული ან საპირისპირო შეხედულებების გამოხატვის შესაძლებლობებს. ამასთანავე, ასეთი ინიციატივები სამოქალაქო საზოგადოებას და მედიას ეროვნული ინტერესების მოწინააღმდეგედ წარმოაჩენენ. საბოლოოდ კი ყველა მსგავსი კანონი განზრახ ძირს უთხრის დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების როლსა და ბუნებას.
დამოუკიდებელმა სამოქალაქო საზოგადოებამ გადამწყვეტი როლი ითამაშა საქართველოს განვითარებაში. უფლებადამცველი ორგანიზაციები გვერდში უდგანან მარგინალიზებულ და დაუცველ მოსახლეობას, მხარს უჭერენ საქართველოს მთავრობას ადამიანის უფლებათა მიმართულებით საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებაში და კონტროლს უწევენ ქვეყანაში უფლებადარღვევებზე ანგარიშვალდებულების ხარისხს. ორგანიზაციების დაფინანსების შეზღუდვის ან მათი ლეგიტიმურობის ეჭვქვეშ დაყენების მცდელობები კატეგორიულად უნდა იქნას უარყოფილი.
საქართველოში ეს კანონი, რომელიც რუსეთის კანონმდებლობის მსგავსია, საზიანო გავლენას მოახდენს როგორც დამოუკიდებელ სამოქალაქო საზოგადოებაზე, ასევე საქართველოში ემიგრაციაში მოქმედ უცხოურ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებზე. საქართველო მასპინძლობს ბევრ უფლებადამცველს და აქტივისტს მთელი რეგიონიდან და ქმნის ერთგვარ ცენტრს ადამიანის უფლებათა ინიციატივებისა და დამცველებისთვის მრავალი ქვეყნიდან. შემოთავაზებული კანონპროექტი, რომელიც ზღუდავს გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლებას, შეზღუდავს მათ შესაძლებლობას განახორციელონ თავიანთი ლეგიტიმური საქმიანობა ადამიანის უფლებების დასაცავად.
თებერვლის შუა რიცხვებში, გამოქვეყნების დღიდან, კანონპროექტი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ მწვავედ გააკრიტიკეს ქართულმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა. კანონპროექტს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაცია გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ „საქართველოს პრეზიდენტი ასეთ კანონმდებლობას მხარს არ დაუჭერს . . რომელიც თავისი შინაარსით ევროპას კი არა, რუსეთის მანკიერ მოდელს გვაახლოებს.“[2] საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა განაცხადა, რომ კანონპროექტი „არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და შიდა ეროვნული დაცვის სტანდარტებს.“[3] ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE) მომხსენებლებმა საქართველოს საკითხებში გამოთქვეს „შეშფოთება დემოკრატიულ და ადამიანის უფლებათა სტანდარტებთან მის თავსებადობასთან დაკავშირებით.“[4]
კანონპროექტი ასევე ეწინააღმდეგება ადამიანის უფლებათა ევროპულ კონვენციას (ECHR), რომლის ხელმომწერიც საქართველოა და საქართველოს კონსტიტუციას. ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, რუსეთის ფედერაციის მსგავსი კანონი არღვევს კონვენციის მე-11 მუხლს შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების შესახებ.[5] სასამართლომ აღნიშნა, რომ კანონს მნიშვნელოვანი მსუსხავი ეფექტი ჰქონდა ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მუშაობაზე.
ამავდროულად, საქართველოს კონსტიტუცია ავალდებულებს ხელისუფლებას ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებთან და ინსტიტუტებთან ინტეგრაციას. კანონის დამტკიცება, რომელიც სავარაუდოდ ეწინააღმდეგება ECHR-ს, საქართველოს კონსტიტუციური ჩანაწერის დარღვევას წარმოადგენს.[6]
საქართველომ გრძელი და მტკივნეული გზა გაიარა, რათა გაეძლიერებინა ქვეყანაში დემოკრატია და ევროინტეგრაცია. „უცხოური გავლენის“ კანონპროექტი საფრთხეს უქმნის იმ მნიშვნელოვან მიღწევებს, რომლებიც გაკეთდა ბოლო წლებში, განსაკუთრებით სამოქალაქო საზოგადოებისა და უფლებადამცველებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნის მხრივ. საქართველოს ხელისუფლებამ პატივი უნდა სცეს სამოქალაქო საზოგადოების დამოუკიდებელ და კრიტიკულ როლს და უარყოს ნებისმიერი მცდელობა მათი ხმის ან როლის ჩასახშობად.
“უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ” კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტმა არ უნდა მიიღოს. ასევე, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
- უზრუნველყოს სამოქალაქო საზოგადოებისთვის უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო;
- საჯაროდ მხარი დაუჭიროს და ხელი შეუწყოს უფლებადამცველების მნიშვნელოვან როლს დემოკრატიულ საზოგადოებაში;
- უზრუნველყოს თავისუფალი და კრიტიკული მედია საშუალებების არსებობა. ხელი შეუწყოს მათ გამოხატვის თავისუფლებას და დამოუკიდებლობას, ღია და ინკლუზიური საჯარო დისკურსის შექმნით.

We, the undersigned members of the network of Human Rights Houses, express our concern over the Georgian Parliament’s draft “Transparency of Foreign Influence” bill and call on lawmakers to reject it and ensure a safe and enabling environment for human rights defenders and civil society.
In mid-February, the People’s Power party, members of the majority coalition in Parliament, introduced the foreign influence bill (https://jam-news.net/law-on-foreign-agents/). If approved, the bill would require media and civil society organisations that receive more than 20% of its funding from foreign entities to register as “agents of foreign influence” or face fines. The bill defines “foreign entities” as foreign governments, persons who are not citizens of Georgia, legal entities or any kind of organisation not established in Georgia according to Georgian law, or an organisation established according to international law such as a United Nations agency. Under the draft legislation, the Ministry of Justice would be authorised to investigate organisations believed to be so-called “agents of foreign influence”.
This draft bill is another example of legislation designed to both restrict the ability of civil society to raise funds as well as bring into question the role and place of civil society in the public consciousness. It highlights the shrinking space for civil society in Eastern Europe, the Western Balkans, and the Caucasus. It also underscores alarming trends in Georgia attacking fundamental freedoms, including the freedom of association.
States limiting civil society access to foreign resources is not a new phenomenon. In 2012, Russia enacted the first of many “foreign agents” laws designed to eventually crush independent civil society and media. In June 2017, Hungary passed a law forcing any organisation receiving funding from abroad to register as an “organisation receiving foreign funds” and to display this label on all publications or face sanctions. .
Legislative efforts designed to label civil society organisations as foreign agents or agents of foreign influence also seek to limit civil society’s ability to operate freely, and express dissenting or opposing views. Equally importantly, they seek to paint civil society and the media as against the national interests. In short, such legislation deliberately undercuts the very role and nature of independent civil society.
Independent civil society has played a critical role in Georgia’s development. Human rights organisations give voice to marginalised and vulnerable populations, support the Georgian government in upholding its international human rights obligations, and support accountability efforts for violators of human rights. Efforts to restrict human rights organisations funding or call into question their legitimacy should be roundly rejected.
In Georgia, this law, which evokes comparison with similar legislation in Russia, would have a detrimental impact on independent civil society as well as foreign civil society organisations operating in exile in Georgia. Georgia hosts many human rights defenders and activists from across the region and serves as a hub for human rights initiatives and defenders from a number of countries. The proposed bill, limiting freedom of association and expression, would limit their ability to conduct their legitimate human rights work.
Since its introduction in mid-February, the “transparency of foreign influence” bill has been roundly criticised by Georgian and international stakeholders. The administration of the President of Georgia reacted to the draft law and stated that “the President of Georgia cannot support such legislation. . . that brings us closer to the flawed Russian model and not to the European model” (https://civil.ge/archives/526361 ). Georgia’s Public Defender’s Office stated that the bill “does not comply with international or domestic human rights standards” (https://www.ombudsman.ge/eng/akhali-ambebi/sakartvelos-sakhalkho-damtsvelis-aparatis-gantskhadeba-utskhouri-gavlenis-gamchvirvalobis-shesakheb-sakartvelos-kanonproekts-taobaze). Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Rapporteurs on Georgia raised “concerns with regard to its compatibility with democratic and Human Rights standards” (https://civil.ge/archives/525959).
The draft law raises serious questions about its compatibility with the European Convention on Human Rights (ECHR), to which Georgia is a signatory, as well as Georgia’s Constitution. A European Court of Human Rights ruling found a similar law of the Russian Federation to be in violation of the Convention’s Article 11 on Freedom of Assembly & Association (https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=002-13687). It also noted that the law had a significant chilling effect on the work of civil society organisations domestically. In addition, Georgia’s constitution obligates the authorities to seek integration with European and Euro-Atlantic structures and institutions. Approving a law which would likely be found in contravention of the ECHR would run the risk of being in contrast to Georgian Constitutional obligations (Article 78, Constitutions of Georgia https://matsne.gov.ge/ka/document/view/30346?publication=36 ).
Georgia has followed a long and sometimes painful path as it has sought to strengthen its democracy and European integration. The draft “foreign influence” bill risks rolling back critical achievements that have been made in recent years, most notably in the enabling environment for civil society and human rights defenders. Georgian authorities must respect the independent and critical role of civil society and reject any efforts to stifle civil society’s voice or role.
The “transparency of foreign influence” bill must be rejected by Georgian lawmakers. At the same time, we call on Georgian authorities to:
- Ensure safe and enabling environment for civil society;
- Publicly support and promote the important role of Human Rights Defenders in a democratic society;
- Provide support to the efforts of free and critical media outlets and promote freedom of expression and independence of media by facilitating an environment that fosters open and inclusive public discourse.