2020 წლის ივლისიდან თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა (HRHT) დაიწყო ახალი პროექტი ”COVID-19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა” ფრანგულ ორგანიზაცია IREX Europe- სთან პარტნიორობით, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ.
პროექტის ძირითადი მიზანია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვს ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოების მდგრადობისა ხელშეწყობა, აგრეთვე COVID -19-ით გამოწვეული უშუალო და გრძელვადიანი ზიანის შემსუბუქება. პროექტი აძლიერებს სამოქალაქო საზოგადოებას რამდენიმე მიმართულებით, უზრუნველყოფს საგანგებო დახმარების გრანტებს, ფსიქოსოციალურ და იურიდიულ დახმარებას, ტექნიკური დახმარების გრანტებს სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ციფრული და შესაძლებლობების განვითარებისთვის, დამოუკიდებელი მედიის ძირითად მხარდაჭერას, მედია კამპანიებს და ასევე ადვოკატირებას და ცნობიერების ამაღლების მიზნით.
პროექტი გაგრძელდება ოთხი წლის განმავლობაში, 2020 წლის ივლისიდან 2024 წლის ივნისამდე და მიზნად ისახავს:
- არასამთავრობო ორგანიზაციებმა შეინარჩუნონ მდგრადობა COVID-19 -ის კრიზისიდან გამომდინარე.
- სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები უფრო გამოცდილი და მომზადებულები იყვნენ, რათა განაგრძონ თავიანთი ბენეფიციარების მხარდაჭერა და მოწყვლადი ჯგუფების დაცვა.
- სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები და მედია შეეწინააღმდეგონ დეზინფორმაციის და ყალბი ამბებს გავრცელებას და მიაწოდონ საზოგადოებას ზუსტი ინფორმაცია პანდემიისა და მისი გავლენის შესახებ.
პროექტის პირველ ეტაპზე თბილისის სახლმა გამოაცხადა კონკურსი ორგანიზაციებისთვის, სხვადასხვა საგრანტო მიმართულებებით.

The overall objective of the project is to foster the resilience and sustainability of civil society in six eastern partnership countries, including Georgia, as well as to mitigate the immediate and long-term impacts of Covid-19. The project strengthens civil society in several areas, providing emergency grants, psychosocial and legal support, technical support grants to strengthen CSOs digitalization, capacity development, core support to independent media, media campaign, advocacy, and awareness-raising.
The project will run for four years from July 2020 until June 2024 and will achieve the following objectives:
CSOs build their sustainability and resilience to the effects of the COVID-19 crisis.
CSOs are better skilled and equipped to continue supporting their beneficiaries and protecting vulnerable communities.
CSOs and media counter disinformation and fake news and promote access to reliable information on the pandemic and its impact on communities.
On the first stage of the project, HRHT has announced the call for organizations to apply for grants in various directions.
Based on the competitive selection process, the following organizations were selected and awarded the grants: