ფაქტები აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით
აფგან მუხთარლი, აზერბაიჯანის მოქალაქე, საგამოძიებო ჟურნალისტი და აქტივისტია. 1999 წლიდან ის აზერბაიჯანში აქტიურ ჟურნალისტურ საქმიანობას ეწეოდა, აკრიტიკებდა აზერბაიჯანის ხელისუფლებას, ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებს.
ჟურნალისტური საქმიანობისა და სამოქალაქო აქტივიზმის გამო, მუხთარლი აზერბაიჯანის ხელისუფლების მხრიდან არაერთხელ გამხდარა უკანონო დაკავების, მუქარის, თუ ფიზიკური შეურაცხყოფის მსხვერპლი. შედეგად, 2015 წლის იანვარში, აფგანი თავის მეუღლესთან, ლეილა მუსტაფაევასთან (ასევე თავისუფალი ჟურნალისტი) და მათ მცირეწლოვან შვილთან ერთად საქართველოში ჩამოვიდა. საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ, აფგანი და მისი მეუღლე კვლევ აგრძელებენ ჟურნალისტურ საქმიანობას.
ფაქტები აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცების საქმიდან
- აფგან მუხთარლი 2017 წლის 29 მაისს, საღამოს, დაახლოებით 19:30 საათზე გაუჩინარდა;
- როგორც მისი მეგობარი, დაშგინ აღალარლი იხსენებს, ისინი ერთმანეთს დაახლოებით 19:00 საათზე დაშორდნენ, მანამდე კი თბილისში ბარათაშვილის ქუჩაზე მდებარე კაფეში იმყოფებოდნენ;
- აფგანმა დაურეკა მეუღლეს, ლეილა მუსტაფაიევას, და უთხრა, რომ მალე მივიდოდა სახლში. თუმცა ამის შემდეგ, ის აღარ გამოჩენილა;
- 30 მაისს, დილით, ლეილა მუსტაფაიევა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის (HRHT) წევრი-ორგანიზაციის, კონსტიტუციის 42-ე მუხლის იურისტის მხარდაჭერით პოლიციას მიმართავს;
- 30 მაისს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი საგანგებოპრეს-კონფერენციას მართავს აფგანის გაუჩინარებასთან დაკავშირებით;
- საქმე საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლით აღიძრა, რაც თავისუფლების უკანონო აღკვეთას გულისხმობს;
- 30 მაისს, საღამოს, ლეილა მუსტაფაიევას აზერბაიჯანელმა მეგობრები აცნობებენ, რომ აფგანი ბაქოში იყო დაკავებული, რაც მოგვიანებით დასტურდება;
- საქმეზე მომუშავე იურისტისთვის და აფგანის მეუღლისთვის უკვე ცნობილი ხდება აფგანის აზერბაიჯანელი ადვოკატების მიერ მოწოდებული ინფორმაცია.
- აფგან მუხთარლის ჩვენების მიხედვით, ის თბილისიდან, საკუთარ სახლთან ახლოს (ნიაღვრის ქუჩის მიმდებარე ტერიტორია) ძალის გამოყენებით სვამენ მანქანაში და იტაცებენ. აფგანის თქმით, გამტაცებლებს პოლიციის ფორმა ეცვათ და ისინი ქართულად საუბრობდნენ.
- მანქანა თბილისის აეროპორტის მიმართულებით მოძრაობს, ამის შემდეგ აფგანს თავზე ტომარას აცმევენ.
- მოგვიანებით აფგანს ტომარას ხსნიას და თვალებს წებოვანი ლენტით ე.წ. „სკოჩით“ უკრავენ.
- როგორც აფგანი იხსენებს, მანქანა ორჯერ იცვლიან, ბოლოს გამოცვლილ მანქანაში გამტაცებლები უკვე აზერბაიჯანულად საუბრობენ.
- აფგანი შენობაში შეჰყავთ, თვალების ახელვის შემდეგ აფგანი ადგენს, რომ ის აზერბაიჯანის სასაზღვრო სამსახურის შენობაშია. მას აკავებენ საზღვრის უკანონო გადაკვეთისთვის, იქვე უდებენ ჯიბეში 10000 ევროს.
- 30 მაისს, საღამოს აფგან მუხთარლი გადაყავთ ბაქოს ხატაის პოლიციის განყოფილებაში. ამ დრომდე აფგანს არ აქვს უფლება დაეკონტაქტოს ნაცნობებს და არ ჰყავს ადვოკატი.
- 31 მაისს აფგან მუხთარლის წარედგინა ბრალდება საზღვრის უკანონო გადმოკვეთის, საზღვარზე ფულის გადატანის და მესაზღვრეებისათვის წინააღმდეგობის გაწევის მუხლებით. იმავე დღეს, ბაქოს სასამართლო აღკვეთის ღონისძიების სახით აფგან მუხთარლის 3 თვიან წინასწარ პატიმრობას უფარდებს.
- 31 მაისს აზერბაიჯანის პროკურატურა აცხადებს, რომ აფგან მუხთარლი 29 მაისს, ადგილობრივი დროით 22:40 საათზე, ბალაკანის რაიონში, საზღვრის უკანონოდ კვეთის დროს დააკავეს. აღნიშნული რაიონი ლაგოდეხს ესაზღვრება. პროკურატურის მტკიცებით, დაპატიმრებისას, ჟურნალისტმა პოლიციას წინააღმდეგობა გაუწია, თან კი 10000 ევროს ოდენობის თანხა ჰქონდა.
- 1-ლ ივნისს საქმეზე მომუშავე იურისტი ძველი თბილისის პოლიციას სთხოვს სისხლის სამართლის საქმის გაცნობას და ვიდეოსათვალთვალო კამერების ჩანაწერების ამოღებას.
- იურისტს მხოლოდ 13 ივნისს მიეცა საშუალება გაცნობოდა საქმის მასალებს, საიდანაც დგინდება, რომ გამოძიება მიმდინარეობს და აგროვებს მოწმეთა ჩვენებებს (დაახლოებით 200-მდე მოწმე), რომლებმაც არაფერი იციან საქმის შესახებ.
- 13 ივნისს საქმის გაცნობისას ვერ მოხერხდა ამოღებული ვიდეო-მასალის ნახვა იურისტის მიერ შესაბამისი გამშვები პროგრამის ტექნიკური ხარვეზის გამო.
- 16 ივნისს იურისტისთვის და აფგანის მეუღლისთვის შესაძლებელი გახდა მხოლოდ რამდენიმე ვიდეო-ჩანაწერის ნახვა, სადაც აფგანის სამარშუტო ტაქსში ჩაჯდომის მომენტია ასახული.
- ამავე ვიდეო-მასალაში იურისტი და აფგანის მეუღლე შენიშნავენ საეჭვო პიროვნებას, რომელიც აფგანს აკვირდება, ხოლო როგორც კი ის სამარშუტო ტაქსიში ადის, მიდის. მიუხედავად მრავალჯერადი მოთხოვნისა, ამ დრომდე არ მომხდარა აღნიშნული პირის იდენტიფიცირება.
- აღსანიშნავია, რომ ამ დრომდე არ მომხდარა სხვა ვიდეოსათვალთვალო კამერებზე ასახული ჩანაწერების იურისტისა და აფგანის მეუღლისთვის გაცნობა.
- 2 ივნისს HRHT და მისი წევრი-ორგანიზაცია, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ აფგანის საქმეზე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართვს, ითხოვს დროებითი ღონისძიების გამოყენებას (რეგლამენტის 39-ე მუხლი) და აზერბაიჯანის მხარისთვის აფგანის პატიმრობიდან გათავისუფლების ვალდებულების დაკისრებას.
- 7 ივლისს ევროსასამართლომ დროებით ღონისძიებაზე მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა, თუმცა საქმეს პრიორიტეტი მიანიჭა და აზერბაიჯანულ მხარეს მოსთხოვა აფგანის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა.
- 5 ივნისს HRHT წევრი-ორგანიზაციის, კონსტიტუციის 42-ე მუხლის, იურისტი ითხოვს, რომ საქმე მთავარმა პროკურატურამ გამოიძიოს, აღნიშნული მოთხოვნა 20 ივლისს დაკმაყოფილდა.
- 13 ივნისს კი იურისტი ითხოვს, რომ აფგანს და მის მეუღლეს დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭოს;
- დაზარალებულის სტატუსის მინიჭება ამ დრომდე არ მომხდარა.
- 19 ივლისს HRHT და მისი წევრი-ორგანიზაცია 42-ე მუხლმა, აფგანის აზერბაიჯანელ იურისტებთან ერთად ევროსასამართლოში განაცხადo წარადგინა: აფგან მუხთარლი და ლეილა მუსტაფაიევა საქართველოსა და აზერბაიჯანის წინააღმდეგ.HRHT და მისი წევრი–ორგანიზაცია, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, აგრძელებს აფგან მუხთარლის საქმის მხარდაჭერას როგორც საქართველოში, ასევე ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში.თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაციები არიან:

Afgan Mukhtarli, citizen of Azerbaijan, is an investigative journalist and activist. He has been working as a journalist in Azerbaijan since 1999 and criticized the Azerbaijani authority and human rights violations in his country.
Because of his journalistic and civic activism, he was arbitrarily arrested, physically assaulted and intimidated several times by the Azerbaijani authorities. Consequently, in January 2015, Afgan together with his wife, Leyla Mustafaeva (freelancer journalist), and their child arrived in Georgia, where Afgan and his wife continued their journalistic activities.
Because of his journalistic and civic activism, he was arbitrarily arrested, physically assaulted and intimidated several times by the Azerbaijani authorities. Consequently, in January 2015, Afgan together with his wife, Leyla Mustafayeva (freelancer journalist), and their child arrived in Georgia, where Afgan and his wife continued their journalistic activities.
Facts with regard to alleged abduction of Afgan Mukhtarli
• Afgan Mukhtarli disappeared in the evening of May 29, 2017, at about 19:30 pm;
• As his friend Dashgin Agalarl recalled, they parted at about 19:00 pm, after they had left a café near Baratashvili street, in Tbilisi;
• Afgan called his wife, Leyla Mustafayeva, and told he would be home soon but he never showed up afterwards;
• In the morning of May 30, Leyla Mustafayeva applied to the police with the support of the lawyer of the Article 42 of the Constitution, HRHT member organization;
• On May 30, the HRHT organized a special press-conference about Afgan’s disappearance;
• The criminal case was launched under the Article 143 of the Criminal Code of Georgia, which refers to illegal restriction of freedom;
• In the evening of May 30, Azerbaijani friends informed Leyla Mustafayeva that Afgan was in detention in Baku, that was later confirmed officially;
• The lawyer in charge of the case and Afgan’s wife received information about Afgan’s alleged abduction from his Azerbaijani lawyers;
• According to Afgan’s statement, he was forcibly pushed into the car near his house in Tbilisi (in the vicinities of the Niagvari street) and was kidnapped from there. According to Afgan the kidnappers were in police uniforms and were speaking Georgian.
• The car was driving in the direction of the Tbilisi Airport, after that, the abductors put a bag over Afgan’s head.
• Later on, the bag was removed and they blinded Afgan’s eyes by sticky bands.
• As Afgan recalled, the car was changed twice; in the last car the people were speaking in Azerbaijani language.
• Afgan was taken into a building, which was later identified as the Azerbaijani customs office by Afgan after the blinds were removed from his eyes. He was arrested for illegal crossing of the border and the officers planted 10 000 EURO into his pocket.
• In the evening of May 30, Afgan Mukhtarli was taken to the Baku Khatai police unit. Meanwhile, Afgan was not allowed to contact his relatives and lawyer.
• On May 31, the charge for illegal crossing of the border, smuggling and violently resisting a law enforcement official was imposed to Afgan Mukhtarli. On the same day, the Baku court sentenced Mukhtarli to 3-month pre-trial imprisonment.
• On May 31, Azerbaijani Prosecutor’s Office reported that on May 29, at 22:40 pm local time, Afgan Mukhtarli was arrested for illegal crossing of the border in Balkan district. The district is bordering Lagodekhi municipality of Georgia. The prosecutor’s office reported that the journalist had 10 000 EURO with him during the detention and he resisted the police officers.
• On June 1, the lawyer working on the case appealed the Old Tbilisi police unit to allow him study the criminal case materials and disclose the video-recordings from the surveillance-cameras.
• Only on June 13, the lawyer was allowed to read the case materials, which certified that the investigation started, thereby, testimonies of the witnesses (about 200 witnesses), who know nothing about the case, are collected.
• On June 13, when studying the case, the lawyer could not see the video-recordings because of the technical problem of the program.
• On June 16, the lawyer and Afgan’s wife were able to see only several recordings, which showed only the moment when Afgan was getting into the bus.
• In the same video-recording, the lawyer and Afgan’s wife noticed suspicious person, who is watching Afgan but when the latter got on the bus, the stranger left the area. Regardless many requests, the person was not identified yet.
• It is noteworthy, that the lawyer and Afgan’s wife have not seen other video-recordings so far.
• On June 2, HRHT and its member organization, Article 42 of the Constitution, applied to the European Court of Human Rights with regard to Afgan’s case and claimed interim measure (Rule 39), whereas requesting the court to order the Azerbaijani authority to immediately release Afgan from prison.
• On July 7, the ECtHR did not satisfy the claim on interim measure but granted priority status to the case; the Court ordered the Azerbaijani authority to ensure safety of Afgan;
• On June 5, the lawyer of HRHT member organization Article 42 addressed the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to take up the investigation of the criminal case. The Chief Prosecutor’s Office satisfied this request only on July 20.
• On June 13, the lawyer applied to respective agencies to grant the victim status to Afgan and his wife.
• The status was not granted so far.
• On July 19, the HRHT and its member organization Article 42, together with the Azerbaijani lawyers of Afgan, sent application to the European Court of Human Rights: Afgan Mukhtarli and Leyla Musatafaeva vs. Georgia and Azerbaijan.
HRHT and its member organization Article 42 of the Constitution continue the advocacy in the case of Afgan Mukhtarli both in Georgia and in front of the ECtHR.