პრესკონფერენცია 8 ნოემბერს კინოეთეატრ “ამირანთან” განვითარებულ მოვლენებზე
შაბათს, 9 ნოემბერს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში გიამართა პრესკონფერენცია კინოთეატრ “ამირანთან” მომხდარ ინციდენტებთან დაკავშირებით.
2019 წლის 8 ნოემბერს, ქართულ-შვედური ფილმის – „და ჩვენ ვიცეკვეთ“ პრემიერამდე რამდენიმე საათით ადრე ძალადობრივი ჯგუფები თბილისსა და ბათუმში რამდენიმე კინოთეატრთან შეიკრიბნენ ფილმის ჩვენების ჩაშლის მიზნით. განსაკუთრებით მრავალრიცხოვანი იყო ულტრანაციონალისტური ჯგუფების შეკრება თბილისში, კინოთეატრ „ამირანთან“, სადაც სამოქალაქო აქტივისტები, ანა სუბელიანი და თამაზ სოზაშვილი, რომლებმაც ლგბტ თემის წევრები ფილმის ჩვენებაზე მიაცილეს და იქ თავიანთ უფლებადაცვით საქმიანობას ახორციელებდნენ, მიზანმიმართული აგრესიისა და მუქარის მსხვერპლნი აღმოჩნდნენ ძალადობრივი აქციის მონაწილეების მხრიდან. ანა სუბელიანს ძალადობრივი აქციის მონაწილემ ბლაგვი საგანი ესროლა, რის გამოც ის მოგვიანებით სამედიცინო პუნქტში იქნა გადაყვანილი და მას თვალის არეში შვიდი ნაკერი დაადეს.
პრესკონფერენციაზე ისაუბრეს თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარემ, ბაია პატარაიამ, სამოქალაქო აქტივისტებმა – ანი სუბელიანმა და თამაზ სოზაშვილმა. ამასთან, მომხდარზე სამართლებრივი შეფასება გააკეთეს თბილისის სახლის წევრი ორგანიზაციის „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტებმა – ეკა ქობესაშვილმა და დიმიტრი ნოზაძემ, რომლებიც აქტივისტების ინტერესებს იცავენ.
იურისტების – ეკა ქობესაშვილის და დიმიტრი ნოზაძის განცხადებით მნიშვნელოვანია ანა სუბელიანს მიენიჭოს დაზარალებულის სტატუსი (რაც მოხდა კიდევაც 10 ნოემბერს) და დაისაჯონ ისინი, ვინც 8 ნოემბრამდე რამდენიმე დღით ადრე აკეთებდნენ ძალადობრივ მოწოდებებს და წააქეზეს მოძალადეები. იურისტების განცხადებით, სუბელიანსა და სოზაშვილზე თავდამსხმელებს ამოძრავებდა სიძულვილი და აუცილებელია, რომ გამოძიების ეტაპზე ეს გათვალისწინებული იყოს.

On November 9, a press conference was held in the Human Rights House Tbilisi (HRHT) concerning the incidents near the Amirani Cinema.
On November 8, 2019, hours before the Georgian-Swedish film “And Then We Danced” premiered, violent groups gathered near the several movie theaters in Tbilisi and Batumi to disrupt the movie screening. A particularly large group of ultranationalists was gathered in Tbilisi at the Amirani cinema. Civil activists, Anna Subeliani and Tamaz Sozashvili were helping the LGBT community to enter the cinema without hinders and attend the screening, they were acting as the human rights defenders and became the victims of targeted aggression and intimidation from the aggressive group themselves. One of the participants of the violent rally threw a blunt object at Anna Subeliani and she was later taken to a medical unit were doctors gave seven stitches to her eye area.
Chairman of the Human Rights House Tbilisi Board, Baia Pataraia, civil activists – Anna Subeliani and Tamaz Sozashvili spoke at the press conference. In addition, lawyers from the member organization of the HRHT – Human Rights Center – Eka Kobesashvili and Dimitri Nozadze, spoke about the legal aspect of the incident. They are defending the rights of Anna Subeliani and Tamaz Sozashvili in the court.
Lawyers say it is important for Anna Subeliani to be granted the victim status (which happened on November 10) and to punish those who made violent calls and incited abusers a few days before November 8. According to lawyers, the attacks on Subeliani and Sozashvili were hate crimes and it is necessary to take this into account during the investigation.
The court sentenced the attacker of Anna Subeliani imprisonment on November 11 as a preventive measure.