2018 წლის 12 იანვარს ბელაქნის (აზერბაიჯანი) რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლი დამნაშავედ ცნო წაყენებულ ბრალდებებში და მას სასჯელის სახით 6 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაცვის მხარის არც ერთი შუამდგომლობა, რომლითაც შესაძლებელი იქნებოდა აფგან მუხთარლის უდანაშაულობის დადასტურება. ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ბელაქნის რაიონულმა სასამართლომ აფგან მუხთარლის მიმართ დაარღვია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციით დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება.
ამასთან, მიუხედავად იმისა, რომ შემთხვევიდან უკვე რვა თვეა გასული საზოგადოებისთვის კვლავ უცნობია აფგან მუხთარლის საქმესთან დაკავშირებით საქართველოში მიმდინარე გამოძიების დეტალები და შედეგი. სერიოზული კითხვები ჩნდება გამოძიების ეფექტურობასთან დაკავშირებით. ამ დრომდე საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა მხოლოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის დაცვის პოლიციის ხელმძღვანელების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ[1]. ის რომ არ მომხდარა დეტალური განმარტება მომხდართან დაკავშირებით, არ გასაჯაროვებულა ამოღებული ვიდეო-მასალა, კიდევ უფრო ამყარებს ეჭვს გამოძიებაზე პოლიტიკური ზეგავლენის არსებობის შესახებ. დღემდე არ არის სათანადოდ შესწავლილი საქმეში სახელმწიფოს წარმომადგენლების შესაძლო მონაწილეობის საკითხი.
მომხდარის არაეფექტური გამოძიება საფრთხეს უქმნის საქართველოს დემოკრატიის იმიჯს, რაც არაერთხელ აღინიშნა საერთაშორისო პარტნიორების მიერ. მეტიც, როგორც ეს ევროპარლამენტის მიერ მიღებულ რეზოლუციაშია აღნიშნული, „ევროპარლამენტი გმობს აფგან მუხთარლის თბილისიდან გატაცებას და მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, სწრაფად, გამჭვირვალედ და ეფექტურად გამოიძიოს მუხთარლის ძალადობრივი გაუჩინარება“.
ავტორიტეტული უფლებადამცველი ორგანიზაციის, „ფრიდომ ჰაუსის“ მიერ დემოკრატიის შესახებ გავრცელებულ 2018 წლის ანგარიშში საქართველო კვლავ ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნების სიაში რჩება. დასკვნის ძირითად მიგნებებში ერთ-ერთი პირველი მოხვდა აფგან მუხთარლის თბილისიდან გაუჩინარების ფაქტი, ავტორიტარული რეჟიმის საზღვრებს მიღმა წვდომა “დემოკრატიისთვის ყველაზე საგანგაშო საფრთხედ” არის მოხსენიებული: „დევნილი ჟურნალისტი აფგან მუხთარლი გაიტაცეს თბილისიდან ადამიანებმა, რომლებიც, სავარაუდოდ, ქართულად ლაპარაკობდნენ, შემდეგ ის გადაიყვანეს აზერბაიჯანში. ეს აჩენს შეშფოთების საფუძველს, რომ გატაცებაში საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ“ – ნათქვამია ანგარიშში.
აზერბაიჯანელი ჟურნალისტი, აფგან მუხთარლი, თბილისში 2017 წლის 29 მაისს გაუჩინარდა, მოგვიანებით კი ის აზერბაიჯანში, ბაქოში აღმოჩნდა დაკავებული. მუხთარლის ჩვენების მიხედვით, ის ქართული პოლიციის ფორმაში ჩაცმულმა და ქართულად მოსაუბრე პირებმა გაიტაცეს, რაც საქართველოში ამ საქმის ეფექტურ გამოძიებას საერთაშორისო დატვირთვას ანიჭებს. აზერბაიჯანში აფგან მუხთარლის ბრალი წაეყენა საზღვრის უკანონო გადაკვეთის, კონტრაბანდის და მესაზღვრეებისათვის წინააღმდეგობის გაწევის მუხლებით.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, დღემდე არ დაკმაყოფილებულა „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ და მისი წევრი ორგანიზაციის, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“[2] მოთხოვნა აფგან მუხთარლისათვის და მისი მეუღლისთვის, ლეილა მუსტაფაევასათვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების თაობაზე. ასევე არ მომხდარა ეფექტური გამოძიება ლეილა მუსტაფაევასა და აფგან მუხთარლის მეგობრის, დაშგინ აღალარლის სავარაუდო თვალთვალის ფაქტებზე. აღსანიშნავია, რომ ლეილა მუსტაფაევამ გამოძიებას სავარაუდო მოთვალთვალეთა ფოტოებიც წარუდგინა, თუმცა აღნიშნულთან დაკავშირებით რეაგირება არ მომხდარა.
აფგან მუხთარლის სავარაუდო გატაცება და მისი წარმოშობის ქვეყანაში გადაყვანა არღვევს საერთაშორისო სამართლის ნორმებს. საქართველო, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის ხელმომწერია, ვალდებულია უზრუნველყოს უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა ან მოქალაქეობის არმქონე პირთა, მათ შორის, აზერბაიჯანის მოქალაქეთა, უსაფრთხოება საქართველოში და არ დაუშვას მათი იძულებითი გადაცემა წარმოშობის ქვეყანაში, სადაც ისინი შესაძლოა პოლიტიკურად მოტივირებულ დაკავებას, წამებას ან არაადამიანურ მოპყრობას დაექვემდებარონ.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ზემოთაღნიშნულის გათვალისწინებით, მივმართავთ:
საქართველოს მთავრობას:
გაასაჯაროვოს საქართველოში 2017 წლის 29 მაისს აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის, სავარაუდო გატაცებასთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების დეტალები: მათ შორის, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გავრცელდეს საქმეში მითითებული სავარაუდო გატაცების ადგილიდან, ასევე სასაზღვრო–გამშვები პუნქტიდან ამოღებული ვიდეო–მასალა. დღემდე საზოგადოებისთვის მხოლოდ ის არის ცნობილი, რომ გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მიხედვით მიმდინარეობს, რაც თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას გულისხმობს;
საქართველოს პროკურატურას:
- უზრუნველყოსაფგან მუხთარლის საქმეზე დამოუკიდებელი და ეფექტური გამოძიება.
- უზრუნველყოს გამოძიებისშედეგებისა და მიმდინარეობის თაობაზე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მთავარ პროკურორთან შეხვედრა;
- აწარმოოს გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 143-ე მუხლის მე-2, მე-3 და მე-4 ნაწილებით, რაც გულისხმობს თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას დამამძიბელ გარემოებებში, ასევე 154-ე მუხლით (ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლა);
- მიანიჭოს დაზარალებულის სტატუსი აფგან მუხთარლის და მის მეუღლეს, ლეილა მუსტაფაიევას.
- თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი (HRHT)
- საქართველოს წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედცინო რეაბილიტაციის ცენტრი (GCRT)
- საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA)
- ტოლერანტობის და მრავალფეროვნების ინსტიტუტი (TDI)
- საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო (TI)
- სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED)
- ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრი (EMC)
- ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF)
[1] http://netgazeti.ge/news/208583/
[2] „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი“ მის წევრ ორგანიზაციასთან „კონსტიტუციის 42-ე“ მუხლთან ერთად, აფგან მუხთარლის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში იცავს, სადაც 2017 წლის 19 ივლისს წარადგინა საჩივარი – აფგან მუხთარლი და ლეილა მუსტაფაევა აზერბაიჯანისადა საქართველოს წინააღმდეგ.

On January 12, 2018, the Belakani (Azerbaijan) District court found Afgan Mukhtarli guilty in the imposed charges and sentenced him to 6 years imprisonment. The court did not satisfy any solicitations of the defense side, which aimed to confirm innocence of Mukhtarli. The below signatory organizations believe that the Belakani District Court violated Afgan Mukhtarli’s right to fair trial, protected under the European Convention of Human Rights.
At the same time, although eight months have passed since the incident, the Georgian society is not informed about the investigation details into Afgan Mukhtarli’s case. There are serious questions about the effectiveness of the Georgian investigation. The society received information only about the dismissal of the head of the Counter-Intelligence Department of the State Security Service and the head of the Border Police Unit of the Ministry of Internal Affairs.[1] Lack of detailed clarifications about the fact, non-disclosure of relevant video-recordings from street cameras, reinforces our doubt about political influence over the investigation. Alleged participation of state representatives in this incident is not adequately studied so far.
Ineffective investigation of the fact undermines the Georgian democracy, which was several times underlined by the international partners. Even more, as the resolution of the European Parliament states “the European Parliament condemned the abduction of Afgan Mukhtarli in Tbilisi and urged the Georgian authorities to ensure a prompt, thorough, transparent and effective investigation into Afgan Mukhtarli’s forced disappearance.”
Authoritative human rights organization Freedom House ranked Georgia among partly-free states in its report Freedom in the World 2018. In its key findings, the Freedom House mentions the disappearance of Afgan Mukhtarli from Tbilisi and evaluates the authoritarian regime reaching across the borders as “most alarming threat to democracy.” Exiled Azerbaijani journalist, Afgan Mukhtarli, was kidnapped in Tbilisi by men who allegedly spoke Georgian, then transported across the border to Azerbaijan, raising concerns that Georgian authorities were complicit in the abduction,” the report reads.
Azerbaijani journalist, Afgan Mukhtarli, disappeared in Tbilisi on May 29, 2017. Later on, he turned up detained in Baku. According to Mukhtarli’s statement, he was kidnapped by Georgian-speaking people, who were dressed in Georgian police uniforms. This fact makes effective investigation of the case internationally resonant. In Azerbaijan, Afgan Mukhtarli was charged for the illegal crossing of the border, for smuggling and for violently resisting a law enforcement official.
It is noteworthy that the Georgian investigation did not satisfy the solicitation of Human Rights House Tbilisi and its member organization Article 42 of the Constitution[2] on granting victim status to Afgan Mukhtarli and his wife, Leyla Mustafaeva. Also, no effective investigation was conducted into alleged illegal surveillance facts against Leyla Mustafaeva and Afgan Mukhtarli’s friend, Dashgin Aghalarli, in Tbilisi. It is important to note that Leyla Mustafaeva handed the photos of the persons to the investigation, who allegedly followed her, but there was no reaction to this fact.
Alleged abduction and forcible return of Afgan Mukhtarli to his country of origin violates the principles of international law. Georgia, as a party to the European Convention on Human Rights, is responsible to ensure security of aliens, including Azerbaijani citizens, or stateless persons, residing within the territory of Georgia and prevent their forced return to the country of origin, where they might be subjected to politically motivated detention, torture or inhuman treatment.
Considering the above mentioned, the below signatory organizations request:
The Government of Georgia:
–         Make the investigation details into alleged abduction of the Azerbaijani journalist Afgan Mukhtarli on May 29, 2017 public: among them, due to high public interest towards the case, disclose the video-recordings from the cameras from the site of alleged kidnapping to the customs office on the border. Until now, the society was only informed that the investigation is ongoing under the Article 143 of the Criminal Code of Georgia that refers to unlawful imprisonment;
The Chief Prosecutor’s Office of Georgia
–         To ensure independent and effective investigation into Afgan Mukhtarli’s case
–         To ensure meeting of the CSOs representatives with the Chief Prosecutor of Georgia with regard to investigation results and ongoing process into Afgan Mukhtarli’s case.
–         To proceed the investigation under Article 143 paragraphs 2,3 and 4 (unlawful imprisonment with aggravating circumstances present) also under Article 154 (unlawful interference with the journalist’s professional activities).
–         To grant the status of victim to Afgan Mukhtarli and his wife, Leyla Mustafayeva.
1. Human Rights House Tbilisi (HRHT)
2. Human Rights Center (HRIDC)
3. Sapari
4. Article 42 of the Constitution
5. Media Institute
6. Georgian Center for Psycho-Social and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT)
7. Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA)
8. Tolerance and Diversity Institute (TDI)
9. Transparency International – Georgia (TI)
10. Georgian Democracy Initiative (GDI)
11. International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
12. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC)
13. Open Society Georgia Foundation (OSGF)
[1] http://netgazeti.ge/news/208583/
[2] HRHT and its member organization Article 42 represents Afgan Mukhtarli at the European Court of Human Rights, where the organizations sent the appeal Afgan Mukhtarli and Leyla Mustafaeva vs Azerbaijan and Georgia on July 19, 2017