საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს „თბილისი პრაიდის“ აქტივისტებისა და მხარდამჭერების გამოხატვისა და მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება
ჩვენ, ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელის ხელმომწერი წევრები, შეშფოთებული ვართ ულტრამემარჯვენე ნაციონალისტური ჯგუფების მხრიდან ლგბტ+ თემის, მათი მხარდამჭერებისა და უფლებადამცველების წინაშე არსებული საგანგაშო საფრთხეებით. ულტრაკონსერვატიული და ულტრამემარჯვენე იდეების მომხრეები აქტიურად ავრცელებენ განცხადებებს და ფიზიკურად ემუქრებიან 2021 წლის 5 ივლისს დაგეგმილი „ღირსების მარშის“ მონაწილეებს. ეს საფრთხეები ხელისუფლებამ სერიოზულად უნდა აღიქვას. ჩვენ მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მიიღონ ეფექტური და დაუყოვნებელი ზომები ღონისძიების ორგანიზატორებისა და მონაწილეების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და დაიცვან მათი გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება, როგორც ეს გათვალისწინებულია ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე -10 და მე -11 მუხლებში.
კერძოდ, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
– უზრუნველყონ, რომ სამართალდამცველმა ორგანოებმა „ღირსების მარშის“ ორგანიზატორები და მონაწილეები დაიცვან ღონისძიების ყველა ეტაპზე, მათ შორის, დაგეგმვისა და მომზადების ეტაპებზეც.
– საჯაროდ დაგმონ „თბილისი პრაიდის კვირეულის“ ორგანიზატორების, აქტივისტების და მხარდამჭერების გამოხატვის და შეკრების თავისუფლებების უკანონო შეზღუდვა.
– ეფექტურად, დროულად და ყოვლისმომცველად გამოიძიონ „ღირსების მარშის“ აქტივისტებისა და მხარდამჭერების წინააღმდეგ მიმართული შევიწროებისა და ძალადობრივი მუქარის ყველა შემთხვევა.
– საჯაროდ დაგმონ პარლამენტის წევრებისა და მმართველი პარტიის ლიდერების ის განცხადებები, რომლებიც „ღირსების მარშის“ დროს გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებებს ეწინააღმდეგება.
– ლგბტ+ თემისა და მათი მხარდამჭერების მიმართ სოლიდარობის მიზნით, საჯაროდ შეუერთდნენ „ღირსების მარშს“.
2021 წლის 4 ივნისს, ორგანიზაციამ „თბილისი პრაიდი“ საქართველოში, ივლისის პირველ კვირაში, „პრაიდის კვირეულის“ ჩატარება დააანონსა. პრაიდი მოიცავს სამ ღონისძიებას, რომელთა დასკვნითი ეტაპია „ღირსების მარში“. მარშის ფარგლებში, ლგბტ+ თემი და მათი მხარდამჭერები თბილისის ცენტრში, რუსთაველის გამზირზე იკრიბებიან.
„პრაიდის კვირეულის“ დაანონსების შემდეგ, ულტრამემარჯვენე ჯგუფებმა და მათმა ლიდერებმა განაცხადეს, რომ „ღირსების მარშის“ გამართვას ხელს შეუშლიან. განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ მმართველი პარტიის მაღალი რანგის წარმომადგენლები, რომლებიც დეპუტატებიც არიან, „ღირსების მარშს“ საჯაროდ დაუპირისპირდნენ. მმართველი პარტია “ქართული ოცნების” ლიდერმა ირაკლი კობახიძემ პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორები დაადანაშაულა და ისინი უპასუხისმგებლოებად მოიხსენია. ამავე პარტიის წევრმა, პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე დავით სერგეენკომ აღნიშნა, რომ „პრაიდის კვირეულის“ ორგანიზატორებმა „საზოგადოების სხვა წევრებიც უნდა გაითვალისწინონ”.
წლებია, საქართველოში ლგბტ+ თემის, მათი უფლებადამცველებისა და მხარდამჭერების გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებები იზღუდება. ჩვენ ვიხილეთ ჰომოფობიური თავდასხმები ადამიანებზე, რომლებიც 2012 წელს ჰომოფობიასთან, ტრანსფობიასთან და ბიფობიასთან წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღეს (IDAHOT) აღნიშნავდნენ და მასშტაბური ძალადობრივი თავდასხმები 2013 წლის 17 მაისს. 2015 წელს, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მიიჩნია, რომ პოლიციამ 2012 წლის IDAHOT–ის მსვლელობის მონაწილეები ვერ დაიცვა, რაც მათი შეკრების თავისუფლების დარღვევა, არასათანადო მოპყრობისა და დისკრიმინაციული ხასიათის გამოვლინება იყო. სასამართლომ ხაზგასმით აღნიშნა: „მშვიდობიანმა დემონსტრაციამ შესაძლებელია გააღიზიანოს ან გაანაწყენოს ადამიანები, რომლებიც იმ იდეების ან განცხადებების წინააღმდეგ არიან განწყობილნი, რომელთა ხელშეწყობასაც დემონსტრაცია ისახავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, მონაწილეებს, სახელმწიფოს ხელშეწყობით, შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეთ ოპონენტებისგან ფიზიკური ანგარიშსწორების შიშის გარეშე გამართონ დემონსტრაცია; დემოკრატიაში კონტრდემონსტრაცია არ შეიძლება გადაიზარდოს დემონსტრაციის უფლების განხორციელების შეფერხებაში”. სასამართლომ ასევე აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მოხელეებმა წინასწარ იცოდნენ დემონსტრაციისა და შესაძლო რისკების შესახებ, მაგრამ მათ ვერ შეძლეს ჰომოფობიური და ძალადობრივი კონტრდემონსტრანტების საკმარისად შეკავება და ვერ მიიღეს ადეკვატური ზომები იმისთვის, რომ უზრუნველეყოთ „ჰომოფობიური და ძალადობრივი კონტრდემონსტრანტების სათანადოდ შეკავება და მარშის მშვიდობიანი ჩატარება“
ორი წლის წინ, 2019 წელს, პირველი „პრაიდის მარში“ თითქმის იძულებით გაუქმდა, საქართველოში ძალადობრივი ჯგუფების საქმიანობის გამო. მუქარის მიუხედავად, ორგანიზატორებმა ექსპრომტად მოაწყვეს მსვლელობა, რომელიც მხოლოდ 30 წუთი გაგრძელდა, სწორედ მემარჯვენე ჯგუფებისგან მომავალი საფრთხის გამო. მაშინ, ჩვენმა ქსელმა გამოაქვეყნა ერთობლივი წერილი, სადაც საქართველოს ხელისუფლებას მოვუწოდებდით, დაეცვა ლგბტ+ თემი და მათი უფლებადამცველები. ორი წლის შემდეგ, ჩვენ კვლავ გვიწევს, გავიმეოროთ იგივე მოწოდება, რომელიც ახლა უფრო საგანგაშო ხასიათს ატარებს.
წლებია, საქართველოს ხელისუფლება ვერ ასრულებს საერთაშორისო ვალდებულებებს და ვერ დგამს ადეკვატურ ნაბიჯებს ლგბტ+ თემის, მათი მხარდამჭერებისა და უფლებადამცველების მიერ უფლებებით სრულად სარგებლობის უზრუნველსაყოფად. საქართველოს მთავრობა ვალდებულია, დაიცვას ყველა ადამიანის უნივერსალური და ფუნდამენტური უფლებები საქართველოში, მათი სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის ნიშნით დისკრიმინაციის გარეშე. ეს უფლებები მოიცავს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებებს. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს ხელისუფლება ზემოაღნიშნულ მოწოდებებს დაუყოვნებლივ გაითვალისწინებს.

Georgian authorities must guarantee freedom of expression and peaceful assembly of Tbilisi pride activists and supporters
We, the undersigned members of the network of Human Rights Houses, are concerned about the alarming threats from the far-right nationalistic groups against the LGBT+ community and their supporters and defenders in Georgia. Ultra-conservative and far-right campaigners are actively issuing statements and physically threatening participants in the 5 July 2021 March for Dignity event. These threats must be taken seriously. We call upon the authorities to take effective and immediate measures to ensure the safety of event organisers and participants and protect their rights to freedom of expression and assembly as enshrined in Articles 10 and 11 of the European Convention on Human Rights.
In particular, we call on Georgia’s authorities to:
• Ensure that law enforcement agencies protect the March for Dignity organisers and participants during all stages of the event, including during planning and preparation stages.
• Publicly condemn any unlawful interferences with the freedoms of expression and assembly of Tbilisi pride week organisers, activists, and supporters.
• Conduct effective, timely, and comprehensive investigations of all cases of harassment and violent threats against March for Dignity activists and supporters.
• Publicly condemn the statements from members of the Parliament and leaders of the ruling party against the freedoms of expression and assembly and linked to the March.
• Publicly join the March for Dignity in solidarity with the LGBT+ community and supporters in Georgia.
On 4 June 2021, the organisation Tbilisi Pride announced that Pride Week in Georgia would be held in the first week of July. Pride Week consists of three events, the final of which is the March for Dignity.  The March for Dignity is the gathering of the LGBT+ community and their supporters on Rustaveli Avenue in central Tbilisi.
After the announcement of the Pride Week, far-right groups and their leaders stated their intention to obstruct the March for Dignity. It is especially alarming that high-ranking representatives of the ruling party, who are also MPs have publicly opposed the March for Dignity. Ruling “Georgian Dream” party leader, Irakli Kobakhidze, blamed the organizers of Pride Week events and called them irresponsible. A member of the same party, David Sergeenko, who is a Deputy Speaker of the Parliament, mentioned that Pride Week organisers have to “take into account other members of the society.”
The freedoms of expression and assembly of the LGBT+ community, their defenders and supporters have been restricted in Georgia for years. We have seen homophobic assaults on people celebrating International Day Against Homophobia, Transphobia, and Biphobia (IDAHOT) in 2012 and violent attacks on mass scale on 17 May 2013. In 2015, the European Court of Human Rights held that the police’s failure to protect those participating in the 2012 IDAHOT march amounted to violations of freedom of assembly and prohibition against ill-treatment and were discriminatory in nature. The court emphasised: “A peaceful demonstration may annoy or give offense to persons opposed to the ideas or claims that it seeks to promote. The participants must, however, be able, with the State’s assistance, to hold the demonstration without having to fear that they will be subjected to physical violence by their opponents; In a democracy, the right to counter-demonstrate cannot extend to inhibiting the exercise of the right to demonstrate.” The Court also noted that the officials knew about the demonstration and possible risks ahead of time, yet they failed to “sufficiently contain…homophobic and violent counter-demonstrators” and take adequate measures to “ensure that the march to mark the International Day against Homophobia could be held peacefully.”
Two years ago, in 2019, the first Pride March was almost forced to shut down due to the activities of violent groups in Georgia. Despite these threats, organisers held an impromptu march. It lasted only 30 minutes due to the threat of far-right groups. At the time our network issued a joint letter of concern, calling on the Georgian authorities to protect LGBT+ community and those defending their rights. Two years later we are prompted to reiterate the same call with even greater urgency.
Over the years, the Georgian authorities have failed to live up to their international commitments and adequately protect the LGTB+ community and their supporters and defenders in the exercise of their human rights. The government of Georgia has an obligation to protect, without discrimination on the basis of sexual orientation and gender identity the universal and fundamental rights of all people in Georgia. These rights include the freedoms of assembly and expression. We look forward to the Georgian authorities immediately implementing the aforementioned calls.