ბატონ ირაკლი კობახიძეს
ჩვენ, ქვემოთ ხელმომწერი ადამიანის უფლებათა სახლების 49 წევრი და პარტნიორი ორგანიზაცია, საქართველოს პოლიტიკურ ლიდერებს მოგიწოდებთ შეწყვიტოთ არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ უსაფუძვლო ბრალდებების გავრცელება და თავი შეიკავოთ მათი საქმიანობისა და ლეგიტიმაციის დისკრედიტაციისგან.  ხელისუფლების მაღალჩინოსნების მხრიდან 2018 წლის 28 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ  სიტყვიერი თავდასხმა უფლებადამცველ ორგანიზაციებზე განსაკუთრებით შემაშფოთებელია.
2018 წლის 1 ოქტომბერს, 13-მა ქართულმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ (მათ შორის –  „თბილისი ადამიანის უფლებათა სახლის“ წევრმა ორგანიზაციამ „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“) გამოაქვეყნეს ერთობლივი განცხადება[1], რომელშიც ხელმომწერმა ორგანიზაციებმა გამოხატეს შეშფოთება საქართველოში დემოკრატიული ინსტიტუტების „ღრმა“ კრიზისის გამო და მიანიშნეს მათ მოსალოდნელ „ჩამოშლაზე.“ ერთობლივ განცხადებაში ხაზგასმული იყო კორუფციის მაღალი დონე, არაფორმალური მმართველობა და არასამთავრობო ორგანიზაციები ითხოვდნენ, ხელისუფლებას მიეღო სათანადო ზომები. აღნიშნული განცხადების საფუძველი გახდა იმ სავარაუდო კორუფციის ფაქტების ზრდა, რომლებიც მმართველი პოლიტიკური პარტიის – „ქართული ოცნების“ ლიდერებს უკავშირდება და იწვევს ლეგიტიმურ კითხვებს სახელმწიფო ინსტიტუტების ფუნქციონირების შესახებ. ამის შესახებ აღნიშნული ორგანიზაციები ბოლო თვეების მანძილზე საუბრობდნენ[2].
ამის საპასუხოდ, საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნებმა დაიწყეს  ცილისმწამებლური მედია კამპანია სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ.
2018 წლის 2 ოქტომბერს, საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ 13 არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელები „პოლიტიკური ინტერესების“ ქონაში დაადანაშაულა და ამ ორგანიზაციებს „სამოქალაქო საზოგადოების“ ნაცვლად „პოლიტიკური გაერთიანებები“ უწოდა[3].
3 ოქტომბერს, საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა გააკრიტიკა 13 არასამთავრობო ორგანიზაცია და განაცხადა რომ „ისინი წარმოადგენენ პოლიტიკურ ძალებს; […] ჩვენ მზად ვართ დავარეგისტრიროთ ისინი პოლიტიკურ პარტიებად.“[4]
5 ოქტომბერს ირაკლი კობახიძემ კვლავ განაგრძო სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერების წინააღმდეგ ბრალდებები და განაცხადა, რომ „ისინი ფაშიზმის თანამონაწილეები არიან[5]“, ვინაიდან მათ არ მოახდინეს რეაგირება ერთ-ერთი ქართული მედია კომპანიის დირექტორის მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტზე[6].
8 ოქტომბერს, ირაკლი კობახიძის მეორე განცხადების შემდეგ, თბილისის მერმა კახა კალაძემ ასევე საჯაროდ გააკრიტიკა არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც, მისი თქმით, „ძირითადად შექმნილია “ნაცმოძრაობის” მიერ; ისინი ან ხიბლში არიან, ან ვალში.“[7]
აღნიშნული განცხადებების საპასუხოდ, საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ განაცხადა, რომ „მსგავსი ტიპის აგრესიას არასამთავრობოების მიმართ არც ერთი ხელისუფლებისთვის არ მოუტანია სიკეთე”[8]. მისი თქმით, ბევრი არასამთავრობო ორგანიზაცია ნაციონალური მოძრაობის დაარსებამდე შეიქმნა და აღნიშნული ცილისმწამებლური კამპანია სამოქალაქო ორგანიზაციების საქმიანობას დაუკავშირა.
უფრო მეტიც, მიმდინარე წინასაარჩევნო პერიოდის ანალიზისას, საქართველოში წამყვანმა სადამკვირვებლო ორგანიზაციამ – „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ გამოაქვეყნა ანგარიში მაღალჩინოსნების მხრიდან სამოქალაქო საზგოადოებაზე უპრეცედენტო ზეწოლის შესახებ[9].
რამდენიმე კვირაში საპრეზიდენტო არჩევნები იქნება და სამოქალაქო საზოგადოების მისამართით არსებული მტრული გარემო განსაკუთრებით შემაშფოთებელია.
სამწუხაროდ, მსგავსი რიტორიკა სამოქალაქო საზოგადოებისა და მისი ლიდერების წინააღმდეგ ახალი არაა. 2015 წელს, ადამიანის უფლებათა სახლების დაახლოებით 55 წევრმა და პარტნიორმა ორგანიზაციამ გამოაქვეყნა წერილი მსგავს პრობლემასთან დაკავშირებით[10], რომელშიც შეშფოთება იყო გამოხატული ხელისუფლების მაღალჩინოსნების და პოლიტიკოსების მხრიდან არასამთავრობო ორგანიზაციების მისამართით გავრცელებულ ბრალდებებზე, რომლითაც ისინი სახელმწიფოსთვის „ძირის გამოთხრაში“ დაადანაშაულეს[11].
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიმართ ხელისუფლების მაღალჩინოსნების და პოლიტიკოსების მხრიდან წარმოებული ცილისმწამებლური კამპანია განსაკუთრებით შემაშფოთებელია. ეს ცალსახად არღვევს საქართველოს, როგორც გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრი ქვეყნის მიერ აღებულ ვალდებულებებს[12], რომლითაც აღიარებულია სამოქალაქო საზოგადოების და უფლებადამცველების განსაკუთრებული როლი ადამიანის უფლებების, დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის ხელშეწყობაში,  2017 წლის 24 დეკემბერის გაეროს N 72/247 რეზოლუციის შესაბამისად, რომელსაც ასევე მხარი დაუჭირა საქართველომაც[13].
უფრო მეტიც, სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ ცილისმწამებლური კამპანია ეწინააღმდეგება საქართველოს, როგორც ევროსაბჭოს წევრი ქვეყნის ვალდებულებას, ვინაიდან წევრმა ქვეყნებმა უნდა:
„უზრუნველყონ უფლებადამცველებისათვის სათანადო სამუშაო გარემოს შექმნა; თავი შეიკავონ ცილისმწამებლური კამპანიების წარმოებისგან უფლებადამცველების და სხვა სამოქალაქო აქტივისტების და მათ ოჯახის წევრების წინააღმდეგ; დაგმონ მსგავსი კამპანიები თუ მათ აწარმოებს არასახელმწიფო ინსტიტუტი.[14]
მაღალჩინოსნების და პოლიტიკოსების მხრიდან განმეორებითი სიტყვიერი თავდასხმა არასამთავრობო ორგანიზაციებზე აზიანებს ხელისუფლების გაცხადებულ სურვილს უზრუნველყოს ინკლუზიური საჯარო დიალოგი.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას და პარლამენტს, შექმნას უსაფრთხო და თავისუფალი გარემო უფლებადამცველებისთვის, რათა მათ შეძლონ შეფერხების გარეშე და უსაფრთხოდ განახორციელონ თავიანთი საქმიანობა, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრი ქვეყნის ვალდებულებების თანახმად და სხვადასხვა უფლებადამცველი უწყებების, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციების (2225 (2018) და მინისტრთა კომიტეტის დეკლარაციის (2008) შესაბამისად. ხელისუფლებამ თავად არ უნდა განახორციელოს და უნდა დაგმოს სხვების მიერ უფლებადამცველების და მათი ორგანიზაციების წინააღმდეგ მიმართული ნებისმიერი ცილისმწამებლური კამპანია.
აქვე, მოგიწოდებთ, ბატონო პარლამენტის თავჯდომარე, თავი შეიკავეთ სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ მიმართულ ცილისმწამებლურ კამპანიაში მონაწილეობისგან. ასევე, ბატონო პრეზიდენტო, ბატონო პრემიერო და ბატონო პარლამენტის თავჯდომარე,  მოგიწოდებთ  გამოიყენოთ თქვენი სიმბოლური და პოლიტიკური გავლენა და გამოხატოთ საჯარო მხარდაჭერა უფლებადამცველების და მათი საქმიანობის მიმართ, როგორც ეს გაცხადებულია გაეროს და ევროსაბჭოს ინსტრუმენტებში, ასევე ხაზი გაუსვით მათ საჯარო დებატებში მონაწილეობის მნიშვნელობას.
პატივისცემით,
აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• არჩევნების მონიტორინგისა და დემოკრატიის შემსწავლელი ცენტრი
• სამართლებრივი განათლების საზოგადოება
ბორის ზვოზსკაუს სახელობის ბელორუსის ადამიანის უფლებათა სახლი, ვილნიუსი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• ბელორუსული PEN ცენტრი
• ჟურნალისტების ბელორუსული ასოციაცია
• სამართლებრივი ინიციატივა
ბელგრადის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• იურისტების კომიტეტი ადამიანის უფლებებისთვის (YUCUM)
ჩერნიგოვის საგანმანათლებლო ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• სამართლის აღსრულების ადამიანის უფლებათა მონიტორების უკრაინული ასოციაცია
• ჩერნიგოვის საჯარო კომიტეტი ადამიანის უფლებების დასაცავად
• ჰუმანისტური ტექნოლოგიების ცენტრი AHALAR
• მონიტორინგის აქტივობის შედეგების ჯგუფი – MART
• პროექტი „საზღვრების გარეშე“
• Postup – ადამიანის უფლებების ცენტრი
• ტრანსკარპატული საჯარო ცენტრი
• უკრაინული ჰელსინკის ადამიანის უფლებათა კავშირი
ყირიმის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• სამოქალაქო განათლების ცენრი – Almenda
• ყირიმის ადამიანის უფლებათა ჯგუფი
• ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრი
• ადამიანის უფლებების რეგიონალური ცენტრი
ოსლოს ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდი
• ჯანდაცვის და ადამიანის უფლებების ინფორმაცია
რუსეთის საკვლევი ცენტრი ადამიანის უფლებებზე (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• რუსეთის ფსიქიატრთა დამოუკიდებელი  ასოციაცია
• მოსკოვის ჰელსინკის ჯგუფი
• რუსეთის ჯარისკაცთა დედების კომიტეტების კავშირი
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• საქართველოს წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის საქართველოს ცენტრი – GCRT
• კავშირი საფარი – ოჯახი ძალადობის გარეშე
ვორონეჟის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• სამოქალაქო ინიციატივების განვითარების ცენტრი
• მემორიალი
• ოლგა გნეზდილოვა, დამოუკიდებელი იურისტი
• თავისუფალი შრომის კონფედერაცია
• ადამიანის უფლებათა ახალგაზრდული მოძრაობა
• ადამიანის უფლებათა ახალგაზრდული ჯგუფი
• მწერალთა რუსული გაერთიანება
• იურისტები შრომითი უფლებებისთვის
• საქველმოქმედო ფონდი „გარემოს და სოციალური სამართლიანობა“
• თავისუფალი უნივერსიტეტი
• არტ-ჯგუფი „Quadro”
ერევნის ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• საჯარო ინფორმაცია და განათლების საჭიროება (PINK Armenia)
• რეალური მსოფლიო, რეალური ადამიანები
• ქალთა რესურს ცენტრი
• არასამთავრობო ორგანიზაცია Socioscope
ზაგრების ადამიანის უფლებათა სახლი (შემდეგი ორგანიზაციების სახელით):
• a.B.e. – იყავი აქტიური, იყავი ემანსიპირებული
• მშვიდობის შემსწავლელი ცენტრი
• საერთაშორისო მოქალაქეების სოლიდარობის ხორვატიული პლატფორმა
• Documenta – წარსულთან შეგუების ცენტრი
ჰელსინკის ადამიანის უფლებათა ფონდი, პოლონეთი
ინდექსი ცენზურისთვის, დიდი ბრიტანეთი
——
ასლები გაეგზავნათ:
• ნინო ლომჯარია, საქართველოს სახალხო დამცველი
• ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისრის ოფისი
• ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის პირადი ოფისი
• ევროსაბჭოს წარმომადგენლობა საქართველოში
• ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის მომხსენებელი საქართველოზე
• გაეროს სპეციალური მომხსენებელი უფლებადამცველების მდგომარეობის შესახებ
• გაეროს სპეციალური მომხსენებელი გამოხატვისა და მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების უფლების შესახებ
• კომისარ იოანეს ჰანსის ევროპის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების მოლაპარალებების კაბინეტი
• ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში
• ევროპის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა ქვე-კომიტეტი
• დიპლომატიური კორპუსი თბილისში, ბრიუსელში, ჟენევაში, ნიუ-იორკსა და სტრასბურგში
• საგარეო საქმეთა სამინისტროებს და საგარეო ურთიერთობათა საპარლამენტო კომიტეტებს
ადამიანის უფლებათა სახლებისა და ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდის შესახებ
(www.humanrightshouse.org)
„ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდი“ არის საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია, რომლის სათაო ოფისი მდებარეობს ოსლოში (ნორვეგია), ფილიალი – ჟენევაში და წარმომადგენლობა – თბილისსა და ბრიუსელში. ფონდი იცავს, აძლიერებს და მხარს უჭერს უფლებადამცველებს და მათ ორგანიზაციებს, აერთიანებს მათ ადამიანის უფლებათა სახლების საერთაშორისო ქსელში. ამჟამად, 16 ადამიანის უფლებათა სახლი ფუნქციონირებს 11 ქვეყანაში აღმოსავლეთ და დასავლეთ ევროპაში, ბალკანეთსა და კავკასიაში. ადამიანის უფლებათა სახლებთან ერთად, ფონდს განსაკუთრებული წვლილი შეაქვს უფლებადამცველების დაცვის მიზნით საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმების დანერგვაში[15]. ფონდი არის გაეროს ეკონომიკური და სოციალური საბჭოს კონსულტანტი; ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელს მინიჭებული აქვს ევროსაბჭოში მონაწილეობის სტატუსი.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი დაარსდა 2009 წლის სექტემბერში; ის არის წევრობაზე დაფუძნებული ორგანიზაცია, რომელიც აერთიანებს ხუთ ქართულ უფლებადამცველ ორგანიზაციას: ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კონსტიტუციის 42-ე მუხლი, წამების მსხვერპლთა ფსიქო-სოციალური და სამედიცინო  რეაბილიტაციის ცენტრი; კავშირი „საფარი“ და მედია ინსტიტუტი.
[1] მოგვიანებით აღნიშნულ განცხადებას შეუერთდა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის კიდევ ერთი წევრი ორგანიზაცია „საფარი“ https://www.transparency.ge/ge/post/arapormalurma-mmartvelobam-demokratiuli-institutebis-krizisi-gamoicvia
[2] იხილეთ 2018 წლის 25 სექტემბრის განცხადება ომეგა ჯგუფის და ტელეკომპანია იბერიას საქმესთან დაკავშირებით, რომელშიც საუბარია საჯარო მოხელეების კორუფციაში მონაწილეობაზე: https://www.transparency.ge/ge/post/korupciis-sistemuri-problema-dauqovnebliv-reagirebas-sachiroebs
– იხილეთ 2018 წლის 17 სექტემბრის განცხადება: https://www.transparency.ge/ge/post/magali-donis-korupciis-savaraudo-shemtxvevebi-antikorupciul-sistemashi-zireuli-cvlilebis
– იხილეთ 2018 წლის 21 სექტემბრის სტატია: http://oc-media.org/secret-audio-recordings-suggest-racket-in-georgian-government/
– იხილეთ 2018 წლის 28 თებერვლის სტატია: https://www.transparency.ge/en/post/unlawful-transfer-property-otar-partskhaladzes-company-must-be-investigated
– იხილეთ 2018 წლის 6 მარტის განცხადება: https://www.transparency.ge/en/post/general-announcement/statement-regarding-information-about-participation-judge-reviewing-case-r
– იხილეთ 2018 წლის 5 ივლისის სტატია: https://www.transparency.ge/en/post/corruption-
– იხილეთ 2018 წლის 2 ივნისის  განცხადება: https://idfi.ge/en/ngos_urge_authorities_to_fundamentally_change_justice_system
– იხილეთ 2018 წლის 9 ოქტომბრის სტატია: https://www.transparency.ge/en/post/procurements-conducted-tbilisi-city-hall-system-2014-2017
[3] http://www.interpressnews.ge/en/politicss/98292-irakli-kobakhidze-calls-ngo-sector-a-political-union-of-certain-citisnes.html?ar=A&rund=1538637222
[4] https://1tv.ge/en/news/tea-tsulukiani-behavior-12-ngos-casts-shade-civil-society/
[5] https://1tv.ge/news/irakli-kobakhidze-vinc-khels-afarebs-fashists-tavadac-aris-fashizmis-tanamonawile-samwukharoa-rom-aseti-adamianebi-arasamtavrobo-organizaciebis-khelmdzghvanelebs-shorisac-arian/
[6] რუსთავი 2-ის დირექტორმა თავის ფეისბუკის გვერდზე დაწერა ღომ „საჩვენებლად უნდა დაისაჯოს ყველა ვინც მხარს უჭერს ან აფინანსებს [ქართული ოცნების მიერ მხარდაჭერილ კანდიდატს] https://news.ge/yvela-vinc-salome-zurabisvils-an-afinansebs-an-kampaniasi-sxvagvarad-exmareba-sacveneblad-unda-daisajos/
[7] http://www.interpressnews.ge/ka/article/515596-kaxa-kalaze-arasamtavroboebi-ziritadad-shekmnilia-nacmozraobis-mier-isini-an-xiblshi-arian-an-valshi-ar-unda-gagvikvirdes-mati-sichume-amazrzen-gancxadebaze
[8] http://rustavi2.ge/ka/news/115713
[9] http://www.isfed.ge/main/1421/eng/
[10] Link from HRHF web-site
[11] http://www.media.ge/ge/portal/articles/302606/.
http://www.civil.ge/eng/article.php?id=28010http://www.liberali.ge/ge/liberali/news/123407/.
[12] https://www.ohchr.org/en/hrbodies/hrc/pages/currentmembers.aspx
[13] http://undocs.org/A/RES/72/247
[14] საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუცია 2225 (2018) უფლებადამცველების დაცვაზე ევროსაბჭოს წევრ ქვეყნებში, მუხლი 5.6; მინისტრთა კომიტეტის დეკარაცია ევროსაბჭოს აქტივობა გააუმჯობესოს უფლებადამცველების დაცვა და ხელი შეუწყოს მათ საქმიანობას, რომელიც მიიღო მინისტრთა კომიტეტმა 2008 წლის 6 თებერვალს, 1017-ე შეხვედრაზე.
[15] გაეროს დეკლარაცია ადამიანის უფლებებისა და ვალდებულებების შესახებ, სამოქალაქო საზგოგადოების ჯგუფებისა და ორგანოები რათა ხელი შეუწყონ და დაიცვან საყოველთაოდ აღიარებული ადამიანის უფლებები და ფუნდამენტური თავისუფლებები (დეკლარაცია), ადამიანების უფლებებსა და ვალდებულებების შესახებ რეზოლუცია, სამოქალაქო საზგოგადოების ჯგუფებისა და ორგანოები რათა ხელი შეუწყონ და დაიცვან საყოველთაოდ აღიარებული ადამიანის უფლებები და ფუნდამენტური თავისუფლებები UN Doc. A/RES/53/144 (8 March 1999); web-site of HRHF: https://humanrightshouse.org/we-stand-for/strong-international-mechanisms/#latest (last accessed 18 September 2018)

We, the undersigned 49 member and partner NGOs of Human Rights Houses, call upon political leaders in Georgia to stop slandering non-governmental organisations with unfounded accusations and refrain from discrediting their work and legitimacy. In the lead up to the presidential elections of 28 October 2018, public verbal attacks against human rights organisations by high-ranking officials are particularly alarming.
On 1 October 2018, 13 Georgian non-governmental organisations (including a member of Human Rights House Tbilisi: Article 42 of the Constitution) issued a joint statement expressing concern about the “severe” crisis of democratic institutions in Georgia and warning about their potential “breakdown”. The joint statement addressed the issues of high-level corruption and informal rule and demanded action from the Government. This statement was based on numerous instances of alleged corruption associated with the leadership of the ruling Georgian Dream party, and on legitimate concerns about the functioning of state institutions as documented by these very organisations throughout past months.
In response, Georgian high-level officials have launched a media smear campaign against civil society.
On 2 October 2018, Mr. Irakli Kobakhidze, the Chairman of the Parliament of Georgia, accused the leaders of the 13 NGOs of having “biased political views” and called them “a political union” rather than a real “civil society”.
On 3 October, the Minister of Justice of Georgia, Ms. Thea Tsulukiani, attacked the 13 NGOs, stating that they “represent political forces” and that “we are ready to register them as political parties”.
On 8 October, Mr. Irakli Kobakhidze further slandered the leaders of civil society as “accomplices to fascism”, because they did not react to the social media post of the director of one of the Georgian media companies.
The same day, following up to Mr. Kobakhidze’s second statement, the Mayor of Tbilisi, Mr. Kakha Kaladze, also publicly slandered the NGOs, who, according to him, were “founded by the opposition party United National Movement” (led by former President Mr. Mikheil Saakashvili) and were “either under false impressions or in debt”.
These statements prompted the Ombudsperson of Georgia, Ms. Nino Lomjaria, to note that “no Government has benefited from such a campaign and aggression against the NGOs.” She remarked that many NGOs were established long before the United National Movement came into existence, and she linked the smear campaign against civil society to their work.
Furthermore, while analysing the ongoing election campaign period, the leading election watchdog organisation in Georgia, International Society for Fair Elections and Democracy, documented unprecedented pressure on civil society from high-ranking officials.
With the presidential elections coming up in only a few weeks, the hostile climate towards civil society organisations is particularly alarming.
Unfortunately, such rhetoric against civil society and its leaders is not new. In 2015, more than 55 members and partners of Human Rights Houses issued a similar letter of concern regarding the slandering of NGOs by high-level government officials and politicians, who accused the civil society of “undermining” the functioning of the state.
The smear campaign against civil society groups by high-ranking officials and political figures is a cause for major concern. It is in clear violation of commitments made by Georgia, currently a member of the UN Human Rights Council, with regard to civil society space and recognition of the essential and legitimate role of human rights defenders in the promotion of human rights, democracy, and the rule of law, according to resolution 72/247 adopted on 24 December 2017 by the United Nations General Assembly, a resolution co-sponsored by Georgia.
Moreover, smear campaigns against civil society are contrary to Georgia’s commitments as a member of the Council of Europe, as member states should “ensure an enabling environment for the work of human rights defenders, in particular by… refraining from organising smear campaigns against defenders and other civil society activists and firmly condemning such campaigns where organised by non-state actors”.
The repeated verbal attacks against NGOs by high-ranking officials and political leadership hamper the expressed willingness of the Government to have inclusive and respectful public debates.
We call upon the Government and the Parliament to create a safe and enabling environment in which human rights defenders can operate free from hindrance and insecurity, in view of Georgia’s Membership of the UN Human Rights Council, and in accordance with various Human Rights Council, General Assembly, and PACE (2225, 2018) resolutions and the Declaration of the Committee of Ministers (2008). The Government should refrain from and condemn any signs of a smear campaign against human rights defenders and their NGOs.
We hereby call upon you, Mr Chairman, to refrain from engaging in smear campaigns against civil society organisations. We further call upon you, Mr President, Mr Prime Minister and Mr. Chairmanto use the symbolic and political weight of your offices to express public support for the important role of human rights defenders and the legitimacy of their work,as well as the significance of their contribution to the public debate,in line with United Nations and C0uncil of Europe instruments.
Yours sincerely,
Human Rights House Azerbaijan (on behalf of the following NGOs):
- Election Monitoring and Democracy Studies Center
- Legal Education Society
Barys Zvozskau Belarusian Human Rights House, Vilnius (on behalf of the following NGOs):
- Belarusian PEN Centre
- Belarusian Association of Journalists
- Legal Initiative
Human Rights House Belgrade (on behalf of the following NGOs):
- Lawyers Committee for Human Rights (YUCOM)
Educational Human Rights House Chernihiv (on behalf of the following NGOs):
- Association of Ukrainian human rights monitors on Law Enforcement
- Chernihiv public committee of human rights protection
- Humanistic Technologies Center Ahalar
- MART
- No Borders Project
- Postup
- Transcarpathian Public Center
- Ukrainian Helsinki Human Rights Union
Human Rights House Crimea (on behalf of the following NGOs):
- Almenda
- Crimean Human Rights Group
- Human Rights Information Centre
- Regional Centre for Human Rights
Human Rights House Oslo (on behalf of the following NGOs):
- Human Rights House Foundation
- Health and Human Rights Info
Russian Research Centre for Human Rights (on behalf of the following NGOs):
- Independent Psychiatric Association of Russia
- Moscow Helsinki Group
- Union of the Committees of Soldiers’ Mothers of Russia
Human Rights House Tbilisi (on behalf of the following NGOs):
- Human Rights Centre (HRIDC)
- Union Sapari – Family without Violence
Human Rights House Voronezh (on behalf of the following NGOs):
- Civic Initiatives Development Centre
- Memorial
- Olga A. Gnezdilova, independent lawyer
- Confederation of Free Labor
- Youth Human Rights Movement
- Youth Human Rights Group
- Russian Union of Writers
- Lawyers for Labor Rights
- Charitable Foundation “For environmental and social justice”
- Free University
- Art-Group “Quadro”
Human Rights House Yerevan (on behalf of the following NGOs):
- Public Information and Need of Knowledge (PINK Armenia)
- Real World, Real People
- Women’s Resource Center
- Socioscope NGO
Human Rights House Zagreb (on behalf of the following NGOs):
- B.a.B.e. Be active. Be emancipated
- Centre for Peace Studies
- Croatian Platform for International Citizen Solidarity (CROSOL)
- Documenta – Centre for Dealing with the Past
Helsinki Foundation for Human Rights, Poland
Index on Censorship, United Kingdom
—
Human Rights House Tbilisi, founded in September 2009, is a collaborative project that unites five Georgian human rights organisations: Human Rights Centre, Article 42 of the Constitution, Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims, Union “Sapari”, and Media Institute.
Together with the Human Rights Houses, HRHF has significantly contributed to the establishment of the international legal mechanism for the protection of human rights defenders. HRHF has consultative status with the United Nations Economic and Social Council and the Network of Human Rights Houses has participatory status at the Council of Europe.