“თბილისის ფორუმი ადამიანის უფლებებისთვის” – სახელწოდებით ღონისძიება წევრ ორგანიზაციებთან ერთად, „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ ინიციატივითა და ორგანიზებით 22 ივნისს, „ფაბრიკაში“ გაიმართა.
ფორუმის ფარგლებში საქართველოს რეგიონებში, ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციები თბილისში შეიკრიბნენ. პერსონალურ სტენდებთან 10 რეგიონული ორგანიზაცია წარდგა, სადაც გამოფენილი იყო მათი აქტივობების ამსხაველი ბეჭდური თუ ვიზუალური მასალა. ფორუმის მონაწილე ორგანიზაციები ჩამოვიდნენ შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებიდან. გარდა ფორუმის მონაწილეებისა, ღონისძიებას 20-მდე რეგიონიდან ჩამოსული ადამიანი და 50-მდე თბილისში მოქმედი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციების, ასევე დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის კოორდინატორი, ნათია თავბერიძე მიესალმა ფორუმის მონაწილეებსა და დასმწრეებს და ხაზი გაუსვა რეგიონულ ორგანიზაციების საქმიანობის და მათთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა ნათია კაციტაძე – თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის გამგეობის თავმჯდომარე, მან მადლობა გადაუხადა საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და საელჩოებს საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების მხარდაჭერისთვის, განსაკუთრებით კი საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს, რომლის დაფინანსებითაც შედგა ფორუმი.
ფორუმის მონაწილეებსა და დამსწრეებს სიტყვით მიმართა ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა საქართველოში, ბატონმა იოს დაუმამ. „მნიშვნელოვანი და სასიხარულოა რეგიონულ ორგანიზაციებთან შეხვედრა, მათთან პირისპირ გასაუბრება და მათი საჭიროებების შესახებ ინფორმაციის პირველწყაროდან გაგება “ – აღნიშნა ელჩმა. მან ასევე იმედი გამოთქვა, რომ ფორუმი ტრადიციად დამკვიდრდება და მისი მონაწილეების რაოდეობა მომავალში უფრო მეტად გაიზრდება.
მისასალმებელი სიტყვის შემდეგ, არაფორმალურ კონტექსტში ფორუმის მონაწილეებსა თუ დამსწრეებს შორის აქტიური კომუნიკაცია შედგა, მოხდა კონტაქტების გაზიარება, შემდგომი შეხვედრის თაობაზე შეთანხმება და მომავალი თანამშრომლობის დაგეგმვა.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის შესახებ:
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი (HRH-თბილისი) არის წევრობაზე დაფუძნებული ორგანიზაცია, რომელიც აერთიანებს ადამიანის უფლებების საკითხებზე მომუშავე ხუთ ქართულ სამოქალაქო საზოგადოებრივ ორგანიზაციას. სახლი დაფუძნდა თბილისში „ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდის“ მხარდაჭერით და 2010 წლის ივლისში დარეგისტრირდა როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია. HRH-თბილისი იმავე წელს ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელის წევრი გახდა. „ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდი“ იცავს, აძლიერებს და მხარს უჭერს უფლებადამცველებს და მათ ორგანიზაციებს. ამჟამად დამოუკიდებელი უფლებადამცველი ორგანიზაციები ერთობლივად ახორციელებენ საქმიანობას 11 ქვეყნაში მოქმედ 16 ადამიანის უფლებათა სახლში. HRH-თბილისი შედგება შემდეგი წევრი ორგანიზაციებისგან: „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“, „წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი“, კავშირი “საფარი” და „მედიის ინსტიტუტი“. ადამიანის უფლებათა სახლის კონცეფციიდან გამომდინარე, თანამშრომლობის და ერთობლივი საქმიანობის გაძლიერებით, ადამიანის უფლებების უკეთ დაცვის ადვოკატირების მიზნით, HRH-თბილისის ყველა წევრი ორგანიზაცია განთავსებულია ერთ სივრცეში და მუშაობს შემდეგ მიმართულებებზე: იურიდიული და ფსიქოლოგიური დახმარება, კანონმდებლობის გაუმჯობესება, ადვოკატირება, ადამიანის უფლებების შესახებ განათლება და რისკის ქვეშ მყოფი უფლებადამცველების, აქტივისტების და ჟურნალისტების დაცვა. დაცვის პროგრამის ფარგლებში HRH-თბილისი ეხმარება აზერბაიჯანიდან დევნილ უფლებადამცველებს, აქტივისტებს და ჟურნალისტებს, რომლებიც თავს აფარებენ საქართველოს.

Human Rights Fair – Tbilisi ” –  The event organized by Human Rights House Tbilisi (HRHT) and its member organizations was held in “Fabrika on June 22.
Within the frames of the Fair, organizations working on human rights issues from different regions of Georgia gathered in Tbilisi. 10 regional organizations participating in the event presented visuals and published materials about their activities. Participants of the Fair were from Kvemo Kartli, Shida Kartli, and Samegrelo-Zemo Svaneti regions of Georgia. In addition to the participants of the Fair, the event was attended up to 20 people from regions and 50 representatives of international and local NGOs and diplomatic corps.
Coordinator of Human Rights House Tbilisi, Natia Tavberidze welcomed the participants and the audience of the Fair. She underlined the importance of cooperation with regional organizations and the work that is carried out by them.
The welcoming speech was delivered by Natia Katsitadze, the Chairperson of the Human Rights House Tbilisi board. She thanked international organizations and embassies operating in Georgia who have been supporting NGOs in Georgia financially in their various projects and activities, especially – the Embassy of Netherlands to Georgia for financially supporting the Fair.
The Ambassador of the Kingdom of Netherlands to Georgia, H.E. Mr. Jos Douma addressed the audience as well. H.E. emphasized, that  it is “important and pleasant to meet regional organizations, talk with them face-to-face and learn about their needs from primary sources.” The Ambassador expressed his hope that the Fair will become a tradition and the number of its participants will increase in the future.
After the welcoming speeches, attendants and participants of Fair engaged in active communication in the informal environment – they shared contacts, arranged future meetings and future cooperation.
About Human Rights House Tbilisi (HRHT):
Human Rights House Tbilisi (HRHT) is a membership based organization and unites five Georgian civil society organizations, working in different fields of Human Rights. Based in Tbilisi, it was registered in July, 2010 as a non-governmental organization with the support of Human Rights House Foundation. HRHT became a member of the Human Rights House Network in the same year. The Human Rights House Network defends, empowers and supports human rights defenders and their organizations. Currently, independent human rights organizations work together in 16 human rights houses in 11 countries.  The member organizations of HRHT are: the Human Rights Center (HRIDC), Article 42 of the ConstitutionGeorgian Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims (GCRT), Sapari and Media Institute. In accordance with the concept of Human Rights House, in order to enhance co-operation and joint activities, to advocate for better protection of human rights, all member organizations of HRHT share physical space and work on the following directions: providing legal and psychological assistance, improvement of legislation, advocacy, human rights education and protection of human rights defenders, activist and journalists at risk. In the frame of the protection program, HRHT assists persecuted human rights defenders, activists and journalists from Azerbaijan, who have shelter in Georgia.