საქართველოს პრემიერ მინისტრს, ბატონ მამუკა ბახტაძეს
საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა უზრუნველყოს ლგბტ თემისა და მათი უფლებების დამცველების შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა.
ჩვენ, ქვემოთ ხელმომწერი ადამიანის უფლებათა სახლების 37 წევრი და პარტნიორი ორგანიზაცია, შეშფოთებას გამოვთქვამთ ლგბტ თემისა და მათი უფლებების დამცველებისთვის საჯარო სივრცეზე წვდომის შეზღუდვის, მათი მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების უხეში დარღვევების გამო. ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, პატივი სცეს დემოკრატიულ ღირებულებებს და ადამიანის უფლებებს და უზრუნველყოს ,,თბილისი პრაიდის” კვირეულისა და მის ფარგლებში დაგეგმილი ,,ღირსების მარშის” ყველა მონაწილის დაცვა და მათი უსაფრთხოება.
ბოლო წლებში დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის გადადგმული წარმატებული ნაბიჯების მიუხედავად, საქართველოში ლგბტ თემისა და უფლებადამცველების მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფა საფრთხის ქვეშაა. 2019 წლის დასაწყისში პრაიდის ორგანიზატორებმა 18-23 ივნისისთვის ,,თბილისი პრაიდი” დააანონსეს. კვირეული მოიცავს სხვადასხვა კულტურულ ღონისძიებას, ასევე, საერთაშორისო კონფერენციასა და ,,ღირსების მარშს”. ორგანიზატორთა განცხადებით, მოლაპარაკების ხანგრძლივი პროცესის შემდეგ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მათ აცნობა, რომ სამართალდამცავი ორგანოები ვერ უზრუნველყოფდნენ ლგბტ თემის შეკრების თავისუფლების დაცვას ,,რადიკალური ჯგუფებისაგან მომდინარე მაღალი რისკისა და საფრთხეების” გამო. ამის სანაცვლოდ, სამართალდამცავებმა ორგანიზატორებს ღონისძიების გამართვა დახურულ სივრცეში შესთავაზეს.
„თბილისი პრაიდამდე“ ერთი კვირით ადრე, მზარდი საფრთხეები გამოვლინდა და ლგბტ თემის წინააღმდეგ მუქარისა და თავდასხმის ფაქტების შემთხვევები დაფიქსირდა. 14 ივნისს ლგბტ უფლებადამცველები საქართველოს მთავრობის კანცელარიასთან შეიკრიბნენ პოლიციისთვის „პრაიდზე“ უსაფრთხოების დაცვის მოთხოვნით. შეკრებილ აქტივისტებს კონტრ-დემონსტრანტების ძალადობრივი ჯგუფი დაუპირისპირდა, მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და დაემუქრნენ აქტივისტებს, საბოლოოდ პოლიციამ ლგბტ აქტივისტების ევაკუაცია მოახდინა. 15 ივნისს, ჰომოფობიურად განწყობილმა ჯგუფებმა კომბლებით შეიარაღებული „სახალხო რაზმები“ შექმნეს, ისინი კიდევ ერთხელ დაემუქრნენ „პრაიდის“ მონაწილეებს. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „სახალხო რაზმების“ ფორმირების თაობაზე გამოძიება დაიწყო, თუმცა მან ამავდროულად მოუწოდა ლგბტ თემს, რომ „თბილისი პრაიდი“ არ უნდა ჩატარდეს.
საქართველოს მთავრობის დამოკიდებულება შეუსაბამოა ადამიანის უფლებების დაცვის ვალდებულებებთან. ,,თბილისი პრაიდის” კვირეული საქართველოს ხელისუფლებისთვის წარმოადგენს შესაძლებლობას, გამოავლინოს დემოკრატიული ღირებულებების პატივისცემა და უზრუნველყოს ადამიანის უფლებების დაცვა. სწორედ ახლა შეუძლიათ სახელმწიფო უწყებებს დაამტიცონ, რომ მხარს უჭერენ ლგბტ თემის მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობას და მზად არიან უზრუნველყონ ,,თბილისი პრაიდის” ყველა მონაწილის უსაფრთხოება.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ლგბტ თემმა ვერ შეძლო საკუთარი უფლებებით სარგებლობა. 2012 წლის 17 მაისს, ჰომოფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღეს (IDAHO), აგრესიულად განწყობილმა რელიგიურმა ჯგუფებმა ხელი შეუშალეს თბილისში, IDAHO-სადმი მიძღვნილი მცირე მასშტაბის, მშვიდობიანი დემონსტრაციის გამართვას და დემონსტრანტებს თავს დაესხნენ. ასევე, 2013 წელს, IDAHO-ს დღეს, ათასობით ადამიანმა და სასულიერო პირმა თბილისის ცენტრში ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და დაარბია მცირე მასშტაბის მშვიდობიანი შეკრება. აღნიშნული მოვლენების საპასუხოდ, ხელისუფლებამ და მათ შორის პრემიერ-მინისტრმა, დაგმო ძალადობა და მოითხოვა დამნაშავეების დასჯა, რაც პირველ დადებით ნაბიჯს წარმოადგენდა. 2014-2018 წლებში, ძალადობრივი ჯგუფების მიერ გამოვლენილი ფიზიკური დაპირისპირებისა და მუქარის გამო, IDAHO-ს დღე საქართველოში ვერ აღინიშნებოდა, ან მოიცავდა მხოლოდ მცირე დემონსტრაციებს, რომლებიც პოლიციის მუდმივი მეთვალყურეობითა და აქტიური ჩართულობით მიმდინარეობდა, ხოლო შეკრებილებს არ ჰქონდათ თავისუფლად გადაადგილების საშუალება. თუმცა, იმავე დღეს, რელიგიური ჯგუფები, მათ შორის ისინიც, ვინც ძალადობრივი და ჰომოფობიურად განწყობილი რიტორიკით გამოირჩეოდნენ, თავისუფლად მართავდნენ დემონსტრაციას თბილისის ქუჩებში.
ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის თანახმად, სახელმწიფოებმა უნდა დაიცვან მშვიდობიანი შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება დისკრიმინაციის გარეშე. კერძოდ, 2012 წელს IDAHO-ს დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ჩაშლის საკითხზე, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ დაადგინა, რომ საქართველომ დაარღვია დემონსტრანტების უფლებები (იდენტობა და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ, № 73235/12, 12. 05 2015). სასამართლომ აღნიშნა, რომ ოფიციალური პირები წინასწარ ფლობდნენ ინფორმაციას დემონსტრაციისა და მასთან დაკავშირებული შესაძლო რისკების შესახებ, თუმცა მათ ვერ შეძლეს ,,ჰომოფობიური და ძალადობრივი კონტრ-დემონსტრანტების შეკავება” და შესაბამისი ზომების მიღება, რათა ,,უზრუნველეყოთ ჰომოფობიის წინააღმდეგ ბრძოლის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მარშის მშვიდობიანად ჩატარება”. 2013 წლის IDAHO დღეს აქტივისტებზე მომხდარი თავდასხმები ევროპულ სასამართლოში ჯერ ისევ განხილვის პროცესშია.
საქართველომ გაიზიარა „გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის” მიერ 2015 წლის „უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვის“ ფარგლებში შემუშავებული რეკომენდაციები, რომლებსაც მხარი დაუჭირეს „გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის“ წევრმა ქვეყნებმა. რეკომენდაციები ითვალისწინებდა საქართველოს მიერ სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის საფუძველზე ძალადობის, ასევე სექსუალური უმცირესობების ,,სოციალური სტიგმატიზაციის” წინააღმდეგ ბრძოლისთვის „ძალისხმევის გაორმაგებას“ და ,,ქართულ საზოგადოებაში ტოლერანტობისა და სოციალური ჩართულობის გაზრდას”. დღეს საქართველოს ხელისუფლებას აქვს შესაძლებლობა, შეასრულოს ნაკისრი ვალდებულებები და გაითვალისწინოს აღნიშნული რეკომენდაციები.
სახელმწიფოებმა უნდა მიიღონ ,,ყველა საჭირო ზომა, რათა უზრუნველყონ ყველა ადამიანის უფლებებისა და უსაფრთხოების დაცვა, მათ შორის უფლებადამცველების, რომლებიც, ასევე, სარგებლობენ აზრის თავისუფლების, გამოხატვის თავისუფლებისა და მშვიდობიანი შეკრების უფლებებით”, რაც დასტურდება გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის უფლებადამცველების შესახებ დეკლარაციითა და გაეროს გენერალური ასამბლეის 2017 წლის დეკემბრის რეზოლუციით – რომელსაც მხარი დაუჭირა საქართველომ.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, რათა მიიღოს ყველა აუცილებელი ზომა და შეასრულოს ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებები.
უფრო კონკრეტულად კი, ვითხოვთ, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ:
- პატივი სცეს დემოკრატიულ ღირებულებებს და ადამიანის უფლებებს, ამდენად საჯაროდ დააფიქსიროს „თბილისი პრაიდის“ კვირეულის მნიშვნელოვნობა ქვეყნისთვის;
- სათანადო რეაგირება მოახდინოს ლგბტ თემის წევრების წინააღმდეგ მიმართულ ნებისმიერი საფრთხის შემცველ ქმედებაზე და უზრუნველყოს ლგბტ თემისა და მათი უფლებების დამცველების შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება;
- მიიღოს ყველა საჭირო ზომა, რათა უზრუნველყოფილი იქნეს სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან მათზე დაკისრებული მოვალეობის შესრულება და დაიცვას ,,თბილისი პრაიდის” ყველა მონაწილის უსაფრთხოება, განსაკუთრებით კი, კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილი ,,ღირსების მარშის” განმავლობაში.

Mamuka Bakhtadze, Prime Minister of Georgia
Freedoms of assembly and expression of the LGBT community and those defending their rights must be ensured.
We, the undersigned  37 member and partner NGOs of Human Rights Houses are concerned about the closing public space for the LGBT community and those defending their rights in Georgia, and about flagrant violations of their rights to peaceful assembly and expression. We call upon the Georgian authorities to show commitment to the values of democracy and human rights and to protect the safety and security of all Tbilisi Pride Week and March of Dignity participants.
Despite some success in the fight against discrimination in recent years, the freedoms of peaceful assembly and expression of the LGBT community and human rights defenders is under attack in Georgia. At the beginning of 2019, organisers announced that Tbilisi Pride week would take place on 18-23 June 2019. The week consists of various cultural events as well as an international conference and the March of Dignity. According to the organisers, after a long negotiation process, the Ministry of Internal Affairs informed them that law enforcement agencies would not be defending the LGBT community’s freedom of assembly due to what they see as “increased risks and threats coming from radical groups.” Instead, law enforcement made a counteroffer to hold the event in an enclosed space.
Threats and attacks against the LGBT community have been escalating in the week leading up to Pride. On 14 June, LGBT rights activists gathered outside the Government Chancellery in Tbilisi to call on the police to ensure security at Pride. They were met by violent counter demonstrators, verbally assaulted, threatened and eventually evacuated by police officers. On 15 June, homophobic groups formed a “people’s patrol” armed with wooden sticks, and threatened Pride participants. While the Ministry of Internal Affairs opened a criminal investigation into the formation of the “people’s patrols”, it has also urged the LGBT community not to hold Pride.
The Georgian government’s response is not in line with its human rights obligations. Tbilisi Pride week presents an opportunity for the Georgian authorities to show their commitment to the values of democracy and human rights. Now is the time to prove that the authorities are both willing to ensure the rights of LGBT community to peaceful assembly and expression, and able to ensure adequate support and protection of all Tbilisi Pride week participants.
This is not the first time that the LGBT community have been unable to exercise and enjoy their rights. On 17 May 2012, on International Day Against Homophobia (IDAHO), violent religious groups disrupted a small, peaceful IDAHO Day demonstration in Tbilisi and assaulted demonstrators. During IDAHO Day in 2013, thousands of individuals and clergy physically assaulted and dispersed a small peaceful gathering marking the day in central Tbilisi. At that time the authorities, including the Prime Minister, condemned the violence and expressed a commitment to punish the perpetrators, which was a positive first step. During 2014-2018, due to physical threats from violent groups, IDAHO Day could either not be celebrated in Georgia or it was marked with brief demonstrations, which were restricted under the instruction and watch of police and by free access and free movement not being secured. On the same day, however, religious groups with sometimes violent homophobic rhetoric were able to freely demonstrate on the streets of Tbilisi.
Under the European Convention on Human Rights, states must ensure the right to peaceful assembly and expression without discrimination. Specifically, in relation to the disruption of the IDAHO Day celebration in 2012, the European Court of Human Rights found Georgia in breach of the rights of demonstrators (Identoba and others v. Georgia, No. 73235/12, 12. 05 2015). The Court noted that the officials knew about the demonstration and possible risks ahead of time, yet they failed to “sufficiently contain…homophobic and violent counter-demonstrators” and take adequate measures to “ensure that the march to mark the International Day against Homophobia could be held peacefully.” Cases emanating from attacks during IDAHO Day in 2013 are pending before the Court.
Within the United Nations Universal Periodic Review of 2015, Georgia received and accepted recommendations that enjoyed the support of fellow UN member states to “redouble efforts” in combatting violence based on sexual orientation and gender identity, fight against “social stigmatisation” of sexual minorities, and “increase tolerance and social inclusion in the Georgian society”. The Georgian authorities have a great opportunity now to demonstrate their commitment to the recommendations that they have accepted.
States should “take all measures necessary to ensure the rights and safety of all persons, including human rights defenders, who exercise, inter alia, the rights to freedom of opinion, expression, peaceful assembly,” as affirmed by the United Nations Declaration on Human Rights Defenders and the December 2017 United Nations General Assembly resolution– which Georgia has co-sponsored.
We thus call upon the Georgian authorities to take all necessary measures to fulfill their international obligations. More specifically we ask that:
• The Georgian authorities demonstrate their commitment to the values of democracy and human rights by declaring publicly the importance of Tbilisi Pride week.
• The Georgian authorities respond to any further threats targeting members of the LGBT community and ensure freedom of peaceful assembly and expression of the LGBT community and those defending their rights.
• The Georgian authorities undertake all necessary measures and ensure that law enforcement officials perform their duty and protect the safety and security of all Tbilisi Pride Week participants, particularly during the March of Dignity in Tbilisi.
Yours sincerely,
Barys Zvozskau Belarusian Human Rights House
Human Rights House Belgrade (signed by these member NGOs):
• Belgrade Centre for Human Rights
• Gradjanske (Civic Initiatives)
• Helsinki Committee for Human Rights in Serbia
• YUCOM – Lawyers Committee for Human Rights
• Policy Center
Educational Human Rights House Chernihiv (signed by these member NGOs):
• Humanistic technologies centre “AHALAR”
• Centre of civil education “Almenda”
• Association of Ukrainian human rights monitors on Law Enforcement (Association UMDPL)
• The “East-SOS” Charitable Foundation
• NGO “MART”
• “No Borders” Project
• Human rights centre “Postup”
• Ukrainian Helsinki Human Rights Union
Human Rights House Crimea (signed by these member NGOs):
• Crimean Human Rights Group
• Regional Centre for Human Rights
Human Rights House Oslo (signed by these member NGOs):
• Fellesrådet for Afrika (The Norwegian Council for Africa)
• Health and Human Rights Info
• Human Rights House Foundation
Human Rights House Tbilisi (signed by these member NGOs):
• Human Rights Centre (HRIDC)
Human Rights House Voronezh
Human Rights House Yerevan (signed by these member NGOs):
• PINK
• Real World, Real People
• Women’s Resource Center
• Socioscope NGO
Human Rights House Zagreb (signed by these member NGOs):
• B.a.B.e.
• Documenta – Center for Dealing with the Past
• Center for Peace Studies
• CROSOL
• Croatian Youth Network
Index on Censorship, United Kingdom
Rafto Foundation for Human Rights, Norway
Russian Research Centre for Human Rights, Russia
About Human Rights Houses and Human Rights House Foundation (www.humanrightshouse.org)
Human Rights House Foundation (HRHF) protects, empowers and supports human rights defenders and their organisations. To accomplish this, HRHF brings organisations together in Human Rights Houses and unites the Houses in an international network. HRHF advocates with partner organisations to promote the freedoms of assembly, association, and expression, and the right to be a human rights defender at home and abroad, utilising its consultative status at the United Nations and participatory status at the Council of Europe. Today, independent human rights organisations work together in 16 Human Rights Houses in 11 countries. The Houses are located in Eastern & Western Europe, the Caucasus, and the Balkans. HRHF is based in Oslo, with an office in Geneva and representation in Brussels and Tbilisi.
Human Rights House Tbilisi, founded in September 2009, is a collaborative project that unites five Georgian human rights organisations: Human Rights Centre, Article 42 of the Constitution, Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims, Union “Sapari”, and Media Institute.
Together with the Human Rights Houses, HRHF has significantly contributed to the establishment of the international legal mechanism for the protection of human rights defenders. HRHF has consultative status with the United Nations Economic and Social Council and the Network of Human Rights Houses has participatory status at the Council of Europe.