COVID-19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა
„COVID-19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა“ არის რეგიონული პროექტი, რომელსაც ERIM (Equal Rights & Independent Media – ყოფილი IREX Europe) და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი (HRHT) ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს. პროექტი მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს COVID-19-ის პანდემიის განმავლობაში და მის შემდეგ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, დამოუკიდებელ აქტივისტებს და დამოუკიდებელ მედიას.
საგრანტო კონკურსის მიზანია, ხელი შეუწყოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და დამოუკიდებელ მედიას დეზინფორმაციაზე უკეთ რეაგირებისთვის. გრანტი ხელმისაწვდომა მედია კამპანიების, ადვოკატირებისა და ცნობიერების ამაღლებისკენ მიმართული აქტივობების განსახორციელებლად, რომლის თემატიკაა COVID-19-თან დაკავშირებული დეზინფორმაცია ჯანმრთელობის რისკების, მთავრობის ქმედებების, უსაფრთხოების სერვისებისა და მოწყვლადი ჯგუფების შესახებ.
LOT 6: გრანტები მედია კამპანიებისთვის
გამოცხადებული საგრანტო კონკურსი მიზნად ისახავს მედია კამპანიების განხორციელებას COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შესახებ, განსაკუთრებით, რეგიონებსა და სოფლებში. მხარდაჭერილი აქტივობები შესაძლოა, მოიცავდეს კარდაკარ საინფორმაციო კამპანიას, ინფორმაციისა და ცოდნის გავრცელებას COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაზე რეგისტრაციის შესახებ, საინფორმაციო შეხვედრებს კონკრეტულ ჯგუფებთან (ახალგაზრდები, მოხუცები, მასწავლებლები და ა.შ.), ასევე, სოციალურ მედიაში, ტელევიზიასა თუ ბეჭდურ მედიაში გასავრცელებლად მომზადებულ პროდუქტებს. 8,000 ევრომდე ღირებულების გრანტები მაქსიმუმ 12 თვის ვადით გაიცემა. გრანტები ხელმისაწვდომია როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის, ასევე დამოუკიდებელი მედიისთვის – მათი ერთობლივი განაცხადები კი, პრიორიტეტულია. პრიორიტეტი მიენიჭება განმცხადებლებს, რომელთაც აქვთ პოტენციალი, მიწვდნენ მოწყვლად ჯგუფებს, რეგიონში მცხოვრებ მოქალაქეებსა და პანდემიით განსაკუთრებულად დაზარალებულ ადამიანებს.
განაცხადები პოლიტიკური ან რელიგიური ორგანიზაციებისგან არ განიხილება.
განაცხადის წარდგენის ბოლო ვადა: 12 სექტემბერი, თბილისის დროით 18:00
2.დასაშვებობისა და შერჩევის კრიტერიუმები
განაცხადის შემოტანა შეუძლიათ:
- საქართველოში რეგისტრირებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს
- დამოუკიდებელ მედია ორგანიზაციებს
ერთობლივი განაცხადი: არასამთავრობო ორგანიზაციასა და მედია ორგანიზაციას შეუძლიათ წარადგინონ ერთობლივი განაცხადი.
მაქსიმალური მოთხოვნილი თანხა როგორც ინდივიდუალურ, ისე ერთობლივ განაცხადებზე: 8000 ევრო.
დასაშვებობის კრიტერიუმები:
განმცხადებელს აქვს აქტიური საქმიანობის ისტორია მინიმუმ ბოლო სამი წლის განმავლობაში. მედია ორგანიზაციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის ერთობლივი განაცხადის შემთხვევაში, ამ კრიტერიუმს ერთ-ერთი მათგანი მაინც აკმაყოფილებს;
- განმცხადებელს ჰყავს სულ მცირე სამი სრულ განაკვეთზე დასაქმებული თანამშრომელი. მედია ორგანიზაციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის ერთობლივი განაცხადის შემთხვევაში, ამ კრიტერიუმს ერთ-ერთი მათგანი მაინც აკმაყოფილებს;
- განმცხადებელი წარმოაჩენს წარსული საქმიანობის სტაბილურობას;
- განმცხადებელს აქვს მედია კამპანიის განხორციელების მკაფიო გეგმა /გამოცდილება.
როგორ მივიღოთ მონაწილეობა:
განმცხადებლებმა უნდა გამოაგზავნონ თანდართული სააპლიკაციო ფორმა ელ-ფოსტაზე: [email protected] და სათაურის ველში მიუთითონ „LOT6: გრანტები მედია კამპანიებისთვის“.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ განმცხადებელთა დიდი რაოდენობის გამო, მხოლოდ შერჩეულ კანდიდატებს დავუკავშირდებით.

COVID-19: Civil Society Resilience and Sustainability
COVID-19: Civil Society Resilience and Sustainability is a regional project run by ERIM (former IREX Europe) and Human Rights House Tbilisi (HRHT) and funded by the European Union. The project aims to support Civil Society Organizations (CSOs), independent activists and independent media to continue their work throughout and after the COVID-19 pandemic.
In order to support CSOs and media in their response to misinformation, grants will be available for media campaigns, advocacy and awareness raising activities. These grants will focus on countering disinformation on health risks, government actions, protection services available, and vulnerable groups, in relation to COVID-19.
LOT 6: Media Campaign Grants
This grant aims to support media campaigns on Covid 19 vaccination, particularly in the regions/remote areas of Georgia. The supported activities might include: door-to-door information campaign, information and support for Covid-19 vaccine registration, information meetings among specific groups (youth, elderly people, teachers etc.), as well as products prepared/shared via social media, TV or print media. Grants will be for up to EUR 8,000 and up to 12 months. Grants will be available both for CSOs and independent media, and they will be prioritized if they submit a common application. Priority will be given to applications with the potential to reach citizens in the regions or vulnerable groups and those disproportionately affected by the pandemic.
Applications from political or religious organizations will not be considered.
Deadline: September 12, 18:00 Tbilisi Time
2.Eligibility and Selection Criteria
Eligible beneficiaries are:
1. Formally registered NGOs;
2. Independent Media organizations.
Joint applications: Joint applications can be submitted by an NGO and Independent Media organisation.
Maximum amount of support: 8000 EUR
Eligibility Criteria:
• Applicant must have been active for a minimum of the last 3 years. If this is a joint application of a Media and CSO, at least one of them should meet this criterion.
• Applicant must have at least 3 full time staff members. If this is a joint application of a Media organisation and a CSO, at least one of them should meet this criterion.
• Applicant shows past stability;
• Applicant has highlighted clear plan/expertise on implementation of media campaign.
How to participate:
Applicants should send this application form to [email protected] and indicate “Lot 6 – Media Campaign Grants” in the subject field.
Please note, that due to the high number of applications, only selected applicants will be contacted.