განახლება (17.03.2022)
განცხადების გამოქვეყნების შემდეგ მარნეულში კიდევ ერთ აქტივისტს დაემუქრნენ. 14 მარტს სამოქალაქო აქტივისტმა სამირა ბაირამოვამ მარნეულში პრორუსული, ძალადობრივი “ალტ-ინფოს” დაფუძნებული პარტია “კონსერვატიული მოძრაობის” ოფისის გახსნა გააპროტესტა და მათი ოფისის ფასადზე უკრაინის და ევროკავშირის დროშები დაახატა.
სამირა ბაირამოვას მიერ განხორციელებულ სამოქალაქო პროტესტს კი “ალტ ინფოს” აგრესიულად განწყობილი წევრების მუქარა მოჰყვა. – სამირამ პირად შეტყობინებებში სიცოცხლის მოსპობის მუქარის ტექსტები მიიღო, 16 მარტს კი “კონსერვატიული მოძრაობის” წევრებმა ვიდეო გაავრცელეს, სადაც მუქარით და ჰომოფობიური ტექსტით ღიად დაემუქრნენ სამირა ბაირამოვას. ვიდეოში პარტიის წევრებმა აღნიშნეს, რომ ისინი პარტიული სიმბოლიკის გადაღებვას რელიგიური სიმბოლოს შეურაცხყოფად აღიქვავენ და ეთნიკურ აზერბაიჯანლებს მოუწოდეს, სამირა ბაირამოვას “გაჩუმება” და მათ წარმოდგენით “რელიგიური დაპირისპირების” თავიდან აცილება.
მოვითხოვთ, რომ ხელისუფლებამ დაიცვას არსებული აშკარა საფრთხისგან სამირა ბაირამოვა და სხვა სამოქალაქო აქტივისტები საქართველოში და ასევე, სათანადო რეაგირება მოახდინოს საქართველოში მოქმედი აგრესიული ჯგუფების ღიად აგრესიულ, მუქარის შემცველ ტექსტებზე, გამოიძიოს და პასუხისგებაში მისცეს ამ ჯგუფის წევრები.
სახელმწიფო ვალდებულია, დაიცვას უფლებადამცველების, მათ შორის – უმცირესობათა უფლებადამცველებისა და ქალი აქტივისტების ლეგიტიმური საქმიანობა. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მყისიერად და ეფექტიანად გამოიკვლიოს აქტივისტების წინააღმდეგ მიმართული მუქარის და შეურაცხყოფის კონკრეტული ფაქტები.
ხელმომწერი ორგანიზაციები შეშფოთებულნი ვართ უფლებადამცველების წინააღმდეგ მიმართული შევიწროებისა და თავდასხმის ფაქტებით. ჩვენ მომსწრე ვართ აქტივისტების, განსაკუთრებით კი – ქალი უფლებადამცველების და უმცირესობათა უფლებადამცველების წინააღმდეგ მიმართული ორგანიზებული კამპანიებისა.
ამის მაგალითია პრორუსული, აგრესიული „ალტ-ინფოს“ წევრების მიერ გაკეთებული განცხადებები. შპს „ალტ-ინფომ“, რომელიც სიძულვილის ენით და ჰომოფიური განცხადებებით გამოირჩევა, 2021 წლის 7 დეკემბერს დაარეგისტრირა პოლიტიკური პარტია „კონსერვატიული მოძრაობა“. აღნიშნული პარტიის ლიდერებს არაერთხელ აქვთ ღიად განცხადებული, რომ თავს რუსეთს მოკავშირედ მოიაზრებენ და სურთ საქართველოს ინტეგრირება მოსკოვის ინტერესებით მოქმედ სისტემებში. ბოლო კვირაში, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის და უპრეცედენტო სამხედრო აგრესიის გამოვლინების ფონზე პარტიას ღია პრორუსული კურსის გამო საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში საოფისე ფართის ქირაობაზე უარი უთხრეს.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია 11 მარტს „კონსერვატიული მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერის, კონსტანტინე მორგოშიას მიერ გაკეთებული ღია მუქარის შემცველი განცხადებები. ის დაემუქრა ხულოში საოფისე ფართის მესაკუთრეს, დათო სოლომონიძეს, ხულოელ აქტივისტებს და ადამიანებს, რომლებმაც ხულოში პარტიისთვის ოფისის მიქირავება გააპროტესტეს, მათ შორის ორგანიზაცია „სოლიდარობის თემის“ წევრებს.
სახელმწიფომ ყურადღება უნდა მიაქციოს ასევე ფეისბუკ–პლატფორმა „Pəncərə/ფანჯარას“ ბლოგერებისა და მხარდამჭერების დევნას, მათზე ორგანიზებული ზეწოლას და შევიწროვებას რადიკალური ჯგუფების, საჯარო მოხელეების თუ რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლების მხრიდან. ამგვარი ზეწოლის ფაქტები ხელს უშლის უფლებადამცველების საქმიანობას და აშკარად მიუთითებს ქვეყანაში ამ მიმართულებით არსებულ მზარდ და საშიშ ტენდენციაზე.
„Pəncərə/ფანჯარა“ – ქალთა ფემინისტური ორგანიზაცია „საფარის“ მიერდაარსებული ქართულ-აზერბაიჯანული პლატფორმაა. მისი მიზანია ეთნიკურად აზერბაიჯანელი მოქალაქეების ინტეგრაციის ხელშეწყობა საზოგადოებაში. პლატფორმის საშუალებით, აზერბაიჯანული თემის წარმომადგენელი ახალგაზრდები განიხილავენ და აშუქებენ აქტუალურ საკითხებს, მათ შორის: ქალთა გაძლიერების, აქტივიზმის, ადამიანის უფლებებზე ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, მოახდინოს მყისიერი რეაგირება ამ საშიში ტენდენციის შესაფერხებლად. ამასთანავე, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, მყისიერად და ეფექტიანად გამოიკვლიოს ხულოელი აქტივისტების და უფლებადამცველების, „ფანჯარას“ ბლოგერების წინააღმდეგ მიმართული მუქარის და შეურაცხყოფის კონკრეტული ფაქტები.
სამწუხაროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საქართველოში ადამიანის უფლებათა დამცველები, განსაკუთრებით კი – ლგბტიქ+, რელიგიური თუ ეთნიკური უმცირესობების უფლებებზე მომშავე პირები აწყდებიან მზარდ თავდასხმებს, მათ შორის – მედიასა და ინტერნეტში წარმოებულ თავდასხმებს. ორგანიზაცია „ალტ ინფო“ 2021 წლის 5 ივლისს ჰომოფობიური, აგრესიული აქციის ერთ-ერთი ორგანიზატორი იყო. აქციის განცხადებულ მიზანს წარმოადგენდა მშვიდობიანი „ღირსების მარშისთვის“ ხელის შეშლა, რაც შემდეგ შეკრებილმა ჯგუფმა უფლებადამცველებზე და ჟურნალისტებზე უპრეცედენტო ძალადობის შედეგად გააკეთა.
ადამიანის უფლებათა სახლების ქსელმა 2021 წლის თებერვალშიც მოუწოდა საქართველოს ხელისუფლებას, რეაგირება მოახდინა საქართველოში ადამიანის უფლებების დამცველების მიმართ არსებულ მტრულ გარემოზე, მათ შორის „ალტ ინფოს“ მიერ შექმნილ ტელევიზიაში ჰომოფობიური და ქსენოფობიური გამონათქვამების შესახებ.
გარდა ამისა, ეს არც კონკრეტულად „ფანჯარას“ წინააღმდეგ წარმოებული ზეწოლის პირველი შემთხვევაა. „ქალების გაძლიერებაზე ორიენტირებული სივრცეები ხშირად ხდებიან თავდასხმის ობიექტები რადიკალურად განწყობილი პირებისა თუ ჯგუფებისაგან“[1]. ქალი უფლებადამცველების წინაშე არსებულ დაბრკოლებებზე საქართველოში ჩატარებული არაერთი ანგარიში მიუთითებს. აღსანიშნავია, რომ ხშირად „ქალი უფლებადამცველები არიან ორმაგი სტიგმის მსხვერპლნი… მათი საჯარო კრიტიკა გენდერული ჩაგვრის ნიშანს ატარებს. ქალ უფლებადამცველებს ხშირად არა მათი საქმიანობის, არამედ მათი გარეგნობის, პირადი ცხოვრების, სექსუალობის ან ჩაცმულობის გამო აკრიტიკებენ“[2]. ქალი უფლებადამცველების წინაშე არსებული მომეტებული საფრთხე სხვადასხვა ქვეყანაში არაერთი საერთაშორისო დოკუმენტით, მათ შორის – 2013 წლის 18 დეკემბრის გაეროს რეზოლუციით არის განმარტებული[3], რაც სახელმწიფოებს ავალდებულებს, შექმნან ისეთი მექანიზმები, როგორიც ხელს შეუწყობს ქალ უფლებადამცველებს, განახორციელონ საქმიანობა ზეწოლისგან თავისუფალ და მშვიდ გარემოში.
მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გადადგას ქმედითი ნაბიჯები, რათა უზრუნველყოს ქვეყანაში უფლებადამცველების და აქტივისტების თავისუფალი საქმიანობა, დაიცვას და მხარი დაუჭიროს მათ. უფლებადამცველების დაცვის ვალდებულება, უპირველეს ყოვლისა, სწორედ სახელმწიფოს აკისრია. საქართველო, ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებების გათვალისწინებით, ვალდებულია, დაიცვას უფლებადამცველები[4].
სხვადასხვა აქტორების, განსაკუთრებით კი – რადიკალური ჯგუფების მხრიდან უფლებადამცველების და აქტივისტების წინააღმდეგ მიმართული სიძულვილის ენის, თავდასხმის ორგანიზებული კამპანიები, და ზოგადად ამგვარი ტენდენციის ზრდა ძალიან შემაშფოთებელია. სახელმწიფო ვალდებულია, დაიცვას უფლებადამცველების, მათ შორის – უმცირესობათა უფლებადამცველებისა და ქალი აქტივისტების ლეგიტიმური საქმიანობა.
ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას:
- დაუყოვნებლივ გამოიძიონ „ალტ ინფოს“ წევრების მიერ ხულოელი აქტივისტების წინააღმდეგ გაკეთებული მუქარის შემცველი განცხადებები
- დაუყოვნებლივ გამოიძიონ „ფანჯარას“ ბლოგერების, აქტივისტების და ადამიანის უფლებათა დამცველების წინააღმდეგ მიმართული მუქარის, დევნის და ზეწოლის შემთხვევები;
- დასრულდეს იმ პირთა თუ ორგანიზაციათა დაუსჯელობა, რომლებიც ადამიანის უფლებათა დამცველებს თავს ესხმიან, ემუქრებიან ან მათ წინააღმდეგ, განსაკუთრებით კი – უმცირესობათა უფლებების დამცველთა წინააღმდეგ მიმართულ ძალადობას ახალისებენ;
- საჯაროდ დაგმონ ადამიანის უფლებათა დამცველების წინააღმდეგ მიმართული თავდასხმები და მხარი დაუჭირონ უფლებადამცვეელბის საქმიანობას, რომელიც უმნიშვნელოვანესია ქვეყანაში დემოკრატიის მშენებლობისთვის.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი წევრი ორგანიზაციების სახელით:
➢ ადამიანის უფლებათა ცენტრი
➢ უფლებები საქართველო
➢ მედიის ინსტიტუტი
➢ საფარი
➢ წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი
[2] იხ. თემატური ანგარიში „უფლებადამცველთა მდგომარეობა საქართველოში – დაბრკოლებები და გამოწვევები“, გვ. 14, 2020 წელი.
[3] გაეროს რეზოლუცია ქალ უფლებადამცველთა შესახებ, მიღებული გაეროს გენერალური ასამბლიის მიერ 2013 წლის 18 დეკემბერს, რეზოლუციით A/RES/68/181
[4] 2013 წლის აპრილის ადამიანის, უფლებათა საბჭოს რეზოლუცია, (UN Doc: A/ HRC/RES/22/6); 2015 წლის დეკემბრის გაერო-ს გენერალური ასამბლეის რეზოლუცია (UN Doc: A/ RES/70/161).

Another activist was threatened in Marneuli after this statement was published. On March 14, civil activist Samira Bairamova protested the opening of the office of the “Conservative Movement” party founded by pro-Russian, violent “Alt-Info” in Marneuli and painted Ukrainian and EU flags on the facade of their office.
The civil protest carried out by Samira Bairamova was followed by the threat of aggressive members of “Alt Info”. – Samira received death threats in private messages, and on March 16, members of the “Conservative Movement” released a video in which they openly threatened Samira Bairamova and spoke with aggressive, homophobic texts. In the video, party members said they perceived the painting over the party symbols as an insult to religious symbols and called on ethnic Azerbaijanis to “silence” Samira Bairamova and avoid as they perceive the “religious confrontation”.
We demand that the authorities protect Samira Bairamova and other activists from the apparent threat in Georgia, as well as respond appropriately to the openly aggressive, threatening texts of aggressive groups operating in Georgia, and investigate and prosecute members of these groups.
The state is obliged to protect the legitimate activities of human rights defenders, including the activities of minority human rights defenders and women activists. We call on the authorities to immediately and effectively investigate the specific cases of threats and insults against activists and human rights defenders.
The signatory organizations are concerned about the instances of harassment and assault against human rights defenders. We are witnessing organized campaigns against activists, especially women and minority human rights defenders.
An example of this is the statements made by pro-Russian, aggressive “Alt-Info”. “Alt-Info”, which is known for its hate speech and homophobic statements, registered the political party “Conservative Movement” on December 7, 2021. The leaders of this party have repeatedly stated openly that they consider themselves an ally of Russia and want to integrate Georgia into the systems operating in the interests of Moscow. Last week, amid Russia’s invasion of Ukraine and unprecedented military aggression, the party was denied office space in various parts of Georgia due to its open pro-Russian course.
Particularly disturbing are the openly threatening statements made by one of the leaders of the “Conservative Movement”, Konstantin Morgoshia. He threatened the owner of the office space in Khulo, Dato Solomonidze, Khulo activists and people who protested against renting an office for this party in Khulo, including members of organization “Solidarity Community”.
The state should also pay attention to the organized persecution and harassment of bloggers and supporters of the Facebook platform “Pəncərə/Window” carried out by radical groups, public servants, and religious organizations. Attacks of this sort interfere with the activities of human rights defenders and serve as a clear indication of the rising and dangerous trend in this direction in the country.
“Pəncərə/Window” is a Georgian-Azerbaijani platform founded by the women’s feminist organization Sapari. Its aim is to promote the integration of ethnic Azerbaijani citizens into society. The platform allows young representatives of the Azerbaijani community to discuss and cover relevant issues, including women’s empowerment, activism, raising awareness about human rights.
We call on the Georgian authorities to respond immediately to stop this dangerous trend. In addition, we call on the authorities to immediately and effectively investigate the specific cases of threats and insults against “Pencere” bloggers.
Unfortunately, this is not the first time when human rights defenders in Georgia, especially those working on the rights of LGBTQ+ and religious or ethnic minorities, have faced attacks, including those carried out in the media and the internet. “ Alt Info” was one of the organizers of a homophobic, aggressive rally on July 5, 2021. The stated goal of the rally was to prevent a peaceful “march of dignity”, which was followed by an unprecedented violence against human rights defenders and journalists.
In February 2021, the Network of Human Rights Houses called on the Georgian authorities to respond to the hostile environment towards human rights defenders in Georgia, including homophobic and xenophobic remarks made on „Alt Info“ TV.
Neither is this the first instance of an attack carried out against “Pəncərə” in particular. “Spaces focusing on female empowerment often become objects of attacks by radical individuals or groups.”[1] A number of reports conducted in Georgia point out the existing obstacles facing women human rights defenders. It is worth noting that “women human rights defenders are victims of a double stigma … their public criticism contains signs of gender discrimination. Women rights defenders are often criticized not for their work but for their appearance, personal life, sexuality or dress.”[2] The growing threat to women human rights defenders in various countries is defined by a number of international documents, including the UN Resolution of 18 December 2013, which obliges states to establish mechanisms to assist women human rights defenders to operate in a free and peaceful environment.[3]
It is important that the Georgian authorities take effective steps to ensure the free operation of human rights defenders in the country, to protect and support them. The obligation to protect human rights defenders is, first of all, the responsibility of the state. Georgia, in accordance with its international obligations, is obliged to protect human rights defenders.[4]
The growing trend of organized hate speech and harassment campaigns targeting human rights defenders by various actors, especially radical groups, is extremely concerning. The state is obliged to protect the legitimate activities of human rights defenders, including minority human rights defenders and women activists.
We call on the Georgian authorities to:
• Immediately investigate allegations of threats against Khulo activists by „Alt Info“ members
• Immediately investigate cases of threats, persecution, and harassment against the bloggers, activists, and human rights defenders from “Pencere”;
• End impunity for individuals or organizations who attack, threaten, or incite violence against human rights defenders, especially minority right defenders;
• Publicly condemn the attacks on human right defenders and support human rights work, which is crucial for democracy-building in the country.
Human Rights House Tbilisi on behalf of member organizations:
➢ Human Rights Center
➢ Rights Georgia
➢ Media Institute
➢ Sapari
➢ Center for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture Victims
[1] View the statement by Sapari.
[2]  See Thematic Report “The Situation of Human Rights Defenders in Georgia – Obstacles and Challenges”, p. 14, 2020.
[3] UN resolution on women human rights defenders, adopted by the UN General Assembly on December 18, 2013, with resolution A/RES/68/181
[4] Resolution Adopted by the Human Rights Council in April 2013, (UN Doc: A / HRC / RES / 22/6); Resolution Adopted by the UN General Assembly in December 2015 (UN Doc: A / RES / 70/161).